Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

30 października 2013

Antybiotyki to leki, bez któ­rych nie potra­fi­my się dziś już obejść. Polska pla­su­je się w czo­łów­ce państw, któ­rych oby­wa­te­le łyka­ją naj­wię­cej anty­bio­ty­ków. Codziennie na każ­de 1000 Polaków, aż 25 zaży­wa pre­pa­rat anty­bio­ty­ko­wy. Wraz z nadej­ściem jesie­ni sprze­daż tych pre­pa­ra­tów wzra­sta kil­ka­krot­nie. Niemalże każ­da infek­cja wiru­so­wa sta­je się oka­zją do pro­sze­nia leka­rza o zapi­sa­nie leku anty­bio­ty­ko­we­go. Niestety z przy­kro­ścią nale­ży stwier­dzić, że spo­ra gru­pa leka­rzy ule­ga proś­bom swo­ich pacjentów.

Kiedy antybiotyki szkodzą?

Jak się jed­nak oka­zu­je nie­wła­ści­we sto­so­wa­nie leków anty­bio­ty­ko­wych może przy­nieść wię­cej szkód ani­że­li korzy­ści. Leki anty­bio­ty­ko­we sto­so­wa­ne są do zwal­cza­nie bak­te­rii wywo­łu­ją­cych róż­no­rod­ne scho­rze­nia. Nawet, gdy nie jeste­śmy cho­rzy, w naszych orga­ni­zmach bytu­je nie­zli­czo­na licz­ba bak­te­rii, któ­re nie zawsze są powo­dem wywo­ła­nia infek­cji. Gdy w orga­ni­zmie doj­dzie do prze­zię­bie­nia obja­wia­ją­ce­go się kasz­lem, kata­rem, sta­nem pod­go­rącz­ko­wym, ozna­cza to, że praw­do­po­dob­nie doszło do infek­cji wiru­so­wej, któ­rą leczy się wyłącz­nie objawowo.

Gdy anty­bio­tyk sto­so­wa­ny jest w lecze­niu infek­cji wiru­so­wej, sub­stan­cje czyn­ne zawar­te w pre­pa­ra­cie nie są zupeł­nie wyko­rzy­sty­wa­ne, bowiem słu­żą wyłącz­nie do zwal­cza­nia infek­cji bak­te­ryj­nych. Gdy zaś powo­dem cho­ro­by (prze­zię­bie­nia) jest dzia­ła­nie wiru­sów, zaży­wa­nie anty­bio­ty­ków jest nie tyl­ko nie­po­trzeb­ne, ale wręcz niebezpieczne.


W cza­sie, gdy bak­te­rie bytu­ją­ce w orga­ni­zmie nie są odpo­wie­dzial­ne za wywo­ła­nie cho­ro­by, a doj­dzie do ich „spo­tka­nia” z leka­mi anty­bio­ty­ko­wy­mi, natych­miast bak­te­rie przy­stę­pu­ją do wytwa­rza­nia prze­ciw­ciał uod­par­nia­ją­cych na dzia­ła­nie kon­kret­ne­go anty­bio­ty­ku. W ten spo­sób two­rzy się anty­bio­ty­ko­od­por­ność, któ­ra może oka­zać się groź­na w skut­kach. Może się bowiem oka­zać, że gdy  przy­szło­ści doj­dzie do bak­te­ryj­ne­go zaka­że­nia orga­ni­zmu przez bak­te­rie, te będą już cał­ko­wi­cie uod­por­nio­ne na dzia­ła­nie leków, a tym samym tera­pia anty­bio­ty­ko­wa oka­że się bezskuteczna.

Zgodnie z zaleceniem lekarza

Antybiotyk to nie lek prze­ciw­bó­lo­wy, stąd nie wol­no go odsta­wiać, gdy tyl­ko zauwa­ży­my popra­wę sta­nu zdro­wia. Niektóre anty­bio­ty­ki poda­ne pod­czas angi­ny powo­du­ją nie­mal­że natych­mia­sto­we cof­nię­cie się obja­wów cho­ro­by. Nie ozna­cza to jed­nak, że cho­ro­ba zosta­ła zwal­czo­na. Gdy daw­ka leku nie zosta­nie przy­ję­ta w cało­ści, może dojść po pew­nym cza­sie do ponow­nej infek­cji. Niestety w takim przy­pad­ku sto­so­wa­nie tego same­go leku anty­bio­ty­ko­we­go może się oka­zać zupeł­nie nie­sku­tecz­ne, bowiem bak­te­rie mogą być już nie­wraż­li­we na jego dzia­ła­nie. Podobne skut­ki przy­no­si zmniej­sza­nie jed­no­ra­zo­wych dawek, któ­re sto­su­je się w myśl zasa­dy „mniej­sza daw­ka – mniej­sze dzia­ła­nie nie­po­żą­da­ne”. W takim przy­pad­ku poda­nie nie­wy­star­cza­ją­cej por­cji anty­bio­ty­ku dzia­ła podob­nie jak szcze­pion­ka. Bakterie uod­par­nia­ją się na dany lek, któ­ry w przy­szło­ści rów­nież nie przy­nie­sie już tera­peu­tycz­ne­go skut­ku. Nie nale­ży rów­nież prze­kra­czać zale­ca­nych dawek, a tak­że prze­dłu­żać cza­su sto­so­wa­nia leku. Powinniśmy bowiem pamię­tać, że leki anty­bio­ty­ko­we zwal­cza­ją nie tyl­ko bak­te­rie cho­ro­bo­twór­cze, ale rów­nież nie­zbęd­ną orga­ni­zmo­wi flo­rę bakteryjną. 

Czym popijać antybiotyk

Często popi­ja­nie leku trak­tu­je­my jako czyn­ność mają­cą uła­twić jego połknię­cie. Nie zwra­ca­my więc uwa­gi na rodzaj napo­ju, a czę­sto sto­su­je­my słod­kie napo­je, któ­re mają zneu­tra­li­zo­wać nie­przy­jem­ny smak w ustach. Tymczasem nie­któ­re napo­je neu­tra­li­zu­ją dzia­ła­nie leku anty­bio­ty­ko­we­go a tym samym mogą zmniej­szać jego dzia­ła­nie. Przykładem takich napo­jów są pro­duk­ty mlecz­ne, któ­re poprzez zawar­tość wap­nia obni­ża­ją wchła­nia­nie antybiotyku.

Organizm po antybiotykoterapii

Preparaty anty­bio­ty­ko­we dzia­ła­ją nie tyl­ko na bak­te­rie cho­ro­bo­twór­cze, ale rów­nież na całą flo­rę bak­te­ryj­ną orga­ni­zmu. W efek­cie, po kura­cji anty­bio­ty­ko­wej docho­dzi do zabu­rzeń rów­no­wa­gi mikro­bio­lo­gicz­nej i wywo­ła­nia nie­po­żą­da­nych sta­nów zapal­nych. Często docho­dzi do znacz­ne­go osła­bie­nia ukła­du odpor­no­ścio­we­go i wywo­ła­nia sta­nów cho­ro­bo­wych obrę­bie ukła­du pokar­mo­we­go pocho­dze­nia grzy­bi­cze­go. Najczęściej docho­dzi do zaka­żeń grzy­bem Candida albi­cans. Objawem jest bie­gun­ka, ból brzu­cha, mdło­ści i wymio­ty. Ponieważ część leku pozo­sta­je wchła­nia­na przez orga­nizm w posta­ci nie­zmie­nio­nej, cier­pią rów­nież ner­ki i wątroba.

Antybiotyki zabu­rza­ją też natu­ral­ną flo­rę Lactobacillus pochwy. Efektem tego sta­nu jest nad­mier­ne namna­ża­nie się bak­te­rii i grzy­bów wywo­łu­ją­cych cho­ro­by. Najczęściej spo­ty­ka się bak­te­ryj­ne zaka­że­nie pochwy, droż­dży­cę i zaka­że­nie ukła­du moczo­we­go. W począt­ko­wej fazie cho­ro­by wystę­pu­je pie­cze­nie, świąd i upła­wy, a w przy­pad­ku powi­kłań może dojść nawet do infek­cji maci­cy, jaj­ni­ków i jajo­wo­dów. Najbardziej nie­bez­piecz­ne są infek­cje kobiet cię­żar­nych, u któ­rych może dojść nawet do poronienia.

Konieczny probiotyk

Aby nie dopu­ścić do zakłó­ceń natu­ral­niej rów­no­wa­gi mikro­bio­lo­gicz­nej, nale­ży sto­so­wać pre­pa­ra­ty pro­bio­tycz­ne. Zawierają one spe­cjal­nie wyse­lek­cjo­no­wa­ne bak­te­rie Lactobacillus posia­da­ją­ce zdol­ność natu­ral­nej odno­wy flo­ry bak­te­ryj­nej, zapo­bie­ga­jąc wystą­pie­niu sta­nów cho­ro­bo­wych w obrę­bie ukła­du pokar­mo­we­go oraz płciowego.

 

 

 

 

 

Zobacz inne arty­ku­ły w kate­go­rii ZDROWIE 

Jak zwiększyć metabolizm

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

Do czego potrzebny jest nam magnez

Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca

Co się dzieje z organizmem w saunie?

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Wpływ sauny na pracę serca

Jesienna depresja

Skąd się bierze stres

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ