Cellulit dotyka około 80% kobiet w wieku powyżej 25 roku życia. Mimo, iż potocznie nosi nazwę pomarańczowej skórki, częściej przeprawia miliony kobiet o gęsią skórkę. Szczególnie, gdy chciałoby się ubrać krótką spódniczkę, szorty albo bikini.
Poniżej znajdziesz przepis na pozbycie się tego problemu.
Cellulit a cellulitis
Niesłusznie cellulit jest często mylony z cellulitisem. Aby nie używać zamiennie tych nazw, warto wyjaśnić, co one oznaczają. Cellulit to defekt kosmetyczny, który polega na zaburzonym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. Cellulitis natomiast jest stanem chorobowym objawiającym się stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej. U jego podłoża leży zakażenie bakteryjne. Może ono się rozwinąć w efekcie zranienia a nawet ukąszenia.
Przyczyny powstania
Trudno jest dopatrywać jednej przyczyny powstania cellulitu. Jest to bowiem szereg nakładających się na siebie czynników, które w większym lub mniejszym stopniu są sprawcami pomarańczowej skórki.
Wśród tych czynników najczęściej wymienia się brak ruchu, złą dietę, wadliwą gospodarkę hormonalną a także uwarunkowania genetyczne.
Bezsprzecznie pojawieniu się cellulitu sprzyja siedzący tryb życia, bowiem podczas aktywności fizycznej układ limfatyczny pracuje na wyższych obrotach i szybciej pozbywa się szkodliwych toksyn. Toksynami tymi mogą być efekty przemiany materii i skutki trawienia przez organizm szkodliwych składników diety, takich jak tłuszcze, sól i węglowodany. Zatrzymują one w tkankach płyny powodując obrzęki będące podłożem powstania cellulitu.
Do sprawców cellulitu należy również zaliczyć palenie papierosów, bowiem nikotyna w nich zawarta powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zaburzenie dostarczania do komórek tlenu niezbędnego do spalania tłuszczu. W pewnym zakresie za pojawienie cellulitu odpowiedzialne są także geny, które warunkują ilość tkanki tłuszczowej oraz receptorów wiążących tłuszcz.
Jak unikać i pozbyć się cellulitu
- Pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, która wspomoże organizm w usuwaniu toksyn.
- Ograniczyć ryzyko wystąpienia cellulitu poprzez zmniejszenie palenia papierosów, picia alkoholu, dużych ilości herbaty i kawy oraz zmianę siedzącego trybu życia. Czynniki te spowalniają usuwania toksyn i sprzyjają powstaniu cellulitu.
- Ograniczyć noszenie obcisłych ubrań, które utrudniają mikrokrążenie, powodują zatrzymanie wody w organizmie, spowalniają trawienie i krążenie żylne.
- Dwa razy w tygodniu wykonywać peeling całego ciała, który pomaga w pozbyciu się martwego naskórka i wygładza skórę.
- Wykonywać masaże obszarów ciała z cellulitem, które rozluźnią napięcie, pobudzą mikrokrążenie i poprawią ukrwienie skóry. Należy je wykonywać ruchami kolistymi w kierunku do serca.
- Stosować masaż naprzemiennymi strumieniami zimnej i ciepłej wody lub wyłącznie wodą zimną. Pamiętać należy, że zbyt gorąca woda może sprzyjać powstawaniu cellulitu.
- W miarę możliwości korzystać z zabiegów drenażu limfatycznego, który jest szczególnie polecany osobom z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych.
- W przypadku stosowania kosmetyków działających antycellulitowo, wybierać tylko produkty apteczne, które wnikają w głąb skóry dzięki zawartości składników aktywnych takich jak kofeina, wyciąg z miłorzębu japońskiego i alg. Ich działanie eliminujące tłuszcz zostało dowiedzione.
- Najlepsze efekty w zwalczaniu cellulitu można jednak uzyskać dzięki połączeniu właściwej diety, zwiększeniu aktywności ruchowej i odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Przeczytaj także:
Dieta antycellulitowa
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
Brak komentarzy