Cellulit – NIGDY W ŻYCIU

4 kwietnia 2013

Cellulit doty­ka oko­ło 80% kobiet w wie­ku powy­żej 25 roku życia. Mimo, iż potocz­nie nosi nazwę poma­rań­czo­wej skór­ki, czę­ściej prze­pra­wia milio­ny kobiet o gęsią skór­kę. Szczególnie, gdy chcia­ło­by się ubrać krót­ką spód­nicz­kę, szor­ty albo bikini.

Poniżej znaj­dziesz prze­pis na pozby­cie się tego problemu.

 Cellulit a cellulitis

Niesłusznie cel­lu­lit jest czę­sto mylo­ny z cel­lu­li­ti­sem. Aby nie uży­wać zamien­nie tych nazw, war­to wyja­śnić, co one ozna­cza­ją. Cellulit to defekt kosme­tycz­ny, któ­ry pole­ga na zabu­rzo­nym roz­miesz­cze­niu tkan­ki tłusz­czo­wej. Cellulitis nato­miast jest sta­nem cho­ro­bo­wym obja­wia­ją­cym się sta­nem zapal­nym skó­ry i tkan­ki pod­skór­nej. U jego pod­ło­ża leży zaka­że­nie bak­te­ryj­ne. Może ono się roz­wi­nąć w efek­cie zra­nie­nia a nawet ukąszenia.

Przyczyny powsta­nia

Trudno jest dopa­try­wać jed­nej przy­czy­ny powsta­nia cel­lu­li­tu. Jest to bowiem sze­reg nakła­da­ją­cych się na sie­bie czyn­ni­ków, któ­re w więk­szym lub mniej­szym stop­niu są spraw­ca­mi poma­rań­czo­wej skórki.

Wśród tych czyn­ni­ków naj­czę­ściej wymie­nia się brak ruchu, złą die­tę, wadli­wą gospo­dar­kę hor­mo­nal­ną a tak­że uwa­run­ko­wa­nia genetyczne.

Bezsprzecznie poja­wie­niu się cel­lu­li­tu sprzy­ja sie­dzą­cy tryb życia, bowiem pod­czas aktyw­no­ści fizycz­nej układ lim­fa­tycz­ny pra­cu­je na wyż­szych obro­tach i szyb­ciej pozby­wa się szko­dli­wych tok­syn. Toksynami tymi mogą być efek­ty prze­mia­ny mate­rii i skut­ki tra­wie­nia przez orga­nizm szko­dli­wych skład­ni­ków die­ty, takich jak tłusz­cze, sól i węglo­wo­da­ny. Zatrzymują one w tkan­kach pły­ny powo­du­jąc obrzę­ki będą­ce pod­ło­żem powsta­nia cellulitu.
Do spraw­ców cel­lu­li­tu nale­ży rów­nież zali­czyć pale­nie papie­ro­sów, bowiem niko­ty­na w nich zawar­ta powo­du­je zwę­że­nie naczyń krwio­no­śnych i zabu­rze­nie dostar­cza­nia do komó­rek tle­nu nie­zbęd­ne­go do spa­la­nia tłusz­czu. W pew­nym zakre­sie za poja­wie­nie cel­lu­li­tu odpo­wie­dzial­ne są tak­że geny, któ­re warun­ku­ją ilość tkan­ki tłusz­czo­wej oraz recep­to­rów wią­żą­cych tłuszcz.


Jak uni­kać i pozbyć się cellulitu

  1. Pić od 1,5 do 2 litrów wody dzien­nie, któ­ra wspo­mo­że orga­nizm w usu­wa­niu toksyn.
  2. Ograniczyć ryzy­ko wystą­pie­nia cel­lu­li­tu poprzez zmniej­sze­nie pale­nia papie­ro­sów,  picia alko­ho­lu, dużych ilo­ści her­ba­ty i kawy oraz zmia­nę sie­dzą­ce­go try­bu życia. Czynniki te spo­wal­nia­ją usu­wa­nia tok­syn i sprzy­ja­ją powsta­niu cellulitu.
  3. Ograniczyć nosze­nie obci­słych ubrań, któ­re utrud­nia­ją mikro­krą­że­nie, powo­du­ją zatrzy­ma­nie wody w orga­ni­zmie, spo­wal­nia­ją tra­wie­nie i krą­że­nie żylne.
  4. Dwa razy w tygo­dniu wyko­ny­wać peeling całe­go cia­ła, któ­ry poma­ga w pozby­ciu się mar­twe­go naskór­ka i wygła­dza skórę.
  5. Wykonywać masa­że obsza­rów cia­ła z cel­lu­li­tem, któ­re roz­luź­nią napię­cie, pobu­dzą mikro­krą­że­nie i popra­wią ukrwie­nie skó­ry. Należy je wyko­ny­wać rucha­mi koli­sty­mi w kie­run­ku do serca.
  6. Stosować masaż naprze­mien­ny­mi stru­mie­nia­mi zim­nej i cie­płej wody lub wyłącz­nie wodą zim­ną. Pamiętać nale­ży, że zbyt gorą­ca woda może sprzy­jać powsta­wa­niu cellulitu.
  7. W mia­rę moż­li­wo­ści korzy­stać z zabie­gów dre­na­żu lim­fa­tycz­ne­go, któ­ry jest szcze­gól­nie pole­ca­ny oso­bom z zabu­rze­nia­mi krą­że­nia w koń­czy­nach dolnych.
  8. W przy­pad­ku sto­so­wa­nia kosme­ty­ków dzia­ła­ją­cych anty­cel­lu­li­to­wo, wybie­rać tyl­ko pro­duk­ty aptecz­ne, któ­re wni­ka­ją w głąb skó­ry dzię­ki zawar­to­ści skład­ni­ków aktyw­nych takich jak kofe­ina, wyciąg z miło­rzę­bu japoń­skie­go i alg. Ich dzia­ła­nie eli­mi­nu­ją­ce tłuszcz zosta­ło dowiedzione.
  9. Najlepsze efek­ty w zwal­cza­niu cel­lu­li­tu moż­na jed­nak uzy­skać dzię­ki połą­cze­niu wła­ści­wej die­ty, zwięk­sze­niu aktyw­no­ści rucho­wej i odpo­wied­niej pie­lę­gna­cji skóry.

Przeczytaj tak­że:
Dieta anty­cel­lu­li­to­wa

 

 

Image cour­te­sy of [ima­ge cre­ator name] / FreeDigitalPhotos.net

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ