Chcieć — to móc

14 listopada 2012

To, co nas naj­bar­dziej ogra­ni­cza, to nie brak cza­su, pie­nię­dzy, czy moż­li­wo­ści. Najbardziej ogra­ni­cza nas brak pew­no­ści siebie.

Czym jest pew­ność siebie?

Podobno szcze­re chę­ci, to poło­wa suk­ce­su. Czy jed­nak same chę­ci wystar­czą. Wśród nas są tacy, któ­rzy z otwar­ty­mi ocza­mi patrzą w bar­dzo odle­głą przy­szłość, szcze­rze wie­rząc, że to, o czym marzą, na pew­no się kie­dyś speł­ni. Są też tacy, któ­rzy z oba­wy, że coś się nie uda, wolą nawet o tym nie marzyć. Nie są pew­ni sowich moż­li­wo­ści, swo­ich umie­jęt­no­ści, swo­ich sił.

Co tra­cisz?

Przez brak pew­no­ści sie­bie nigdy nie ode­zwiesz się do uro­cze­go chło­pa­ka w klu­bie i nie zapy­tasz, czy „przy­pad­kiem” nie wie, któ­ra jest godzi­na. Z powo­du bra­ku pew­no­ści sie­bie, nigdy nie popro­sisz o pod­wyż­kę, nigdy też nie pomy­ślisz, że była­byś wspa­nia­łą bizneswoman.

Stoisz w miej­scu, bo boisz się zro­bić pierw­szy krok. Tymczasem wystar­czy­ło­by go zro­bić, by prze­ko­nać się, że nie był taki straszny.

Lepiej jest iść bez celu, niż stać bez celu.

Jak zwięk­szyć poczu­cie pew­no­ści siebie?

Dobra wia­do­mość jest taka, że brak pew­no­ści sie­bie nie jest cechą, któ­rej nie da się opa­no­wać. Każda z nas może zwięk­szyć swo­ją pew­ność sie­bie i wykorzystać.

1. ODDYCHAJ

Głęboki i świa­do­my oddech roz­luź­nia cia­ło i eli­mi­nu­je napię­cie. Ćwiczenia odde­cho­we moż­na wyko­ny­wać w każ­dej wol­nej chwi­li. Należy usiąść lub sta­nąć wygod­nie i sku­piać się na każ­dym ruchu zwią­za­nym z wdy­cha­niem i wydy­cha­niem powie­trza. Oddychać naj­pierw prze­po­ną, po czym pro­wa­dzić oddech aż do płuc. Przy każ­dym wde­chu myśleć o dostar­cza­nej do cia­ła ener­gii i chę­ci do życia, zaś z każ­dym wyde­chem pozby­wać się wewnętrz­nych napięć i ograniczeń.


2. ZERWIJ Z RUTYNĄ

Każdy z nas ma swo­je przy­zwy­cza­je­nia, z któ­ry­mi żyje od wie­lu lat. Jest z nimi dobrze, ale jak poja­wia się jakieś zachwia­nie przy­ję­te­go try­bu postę­po­wa­nia, zaczy­na się nie­po­kój. Jeśli sprzą­tasz cale miesz­ka­nie w każ­da sobo­tę i nagle w pewien sobot­ni pora­nek zadzwo­ni tele­fon z pro­po­zy­cją odwie­dzin u kole­żan­ki z pod­sta­wów­ki – nie odma­wiaj. Nic się nie sta­nie, jeśli posprzą­tasz dom w ponie­dzia­łek. Nie bój się burzyć ruty­ny i przy­ję­te­go sty­lu życia. W ten spo­sób prze­ga­pisz waż­ną pro­po­zy­cję w spra­wie wyciecz­ki dooko­ła świa­ta i moż­li­wość wyj­ścia do kore­ań­skiej restau­ra­cji z nie­zna­jo­mym. Jeśli zawsze rano pijesz kawę, raz wypij her­ba­tę, jeśli zawsze kupu­jesz fran­cu­skie samo­cho­dy – raz kup nie­miec­ki, jeśli od lat jesteś bru­net­ką – prze­far­buj się na blond. To pomo­że ci zyskać więk­szą pew­ność siebie.

3. POMYŚL O SWOICH ZALETACH

Pamiętaj, że każ­dy czło­wiek ma nie­zli­czo­na licz­bę zalet, tyl­ko naj­czę­ściej nie jest ich świa­do­my. Poznanie ich i przy­pi­sa­nie im kon­kret­nych war­to­ści, jest ide­al­nym spo­so­bem na zwięk­sze­nie swo­jej pew­no­ści sie­bie. Wystarczy wziąć kart­kę i po dłuż­szym zasta­no­wie­niu (a nawet skon­sul­to­wa­niu ich z oto­cze­niem) nale­ży zro­bić listę pozy­tyw­nych cech. Do każ­dej cechy przy­po­rząd­ko­wać cel, któ­ry moż­na dzię­ki niej osią­gnąć. Na przy­kład: 1) jestem inte­li­gen­ta – dzię­ki temu umiem zna­leźć się w każ­dym towa­rzy­stwie, 2) jestem skru­pu­lat­na – dzię­ki temu dobrze radzę sobie w obec­nej pra­cy (księ­go­wa), 3) jestem weso­ła – dzię­ki temu jestem lubia­na przez zna­jo­mych. Im dłuż­sza będzie lista two­ich atu­tów, tym lepiej.

4. PLANUJ I WYZNACZAJ CELE

Wyzwania i pla­ny na przy­szłość popy­cha­ją do dzia­ła­nia. Zrób listę swo­ich pla­nów na bliż­szą i dal­szą przy­szłość a następ­nie krok, po kro­ku, suk­ce­syw­nie je reali­zuj. Nie zaczy­naj od wiel­kich wyzwań, wybierz meto­dę „małej łyżecz­ki”. W pla­no­wa­niu nie­da­le­kie przy­szło­ści nie zapo­mnij o stop­nio­wa­niu wyzwań. Jeśli (np.) jesteś nie­śmia­ła i nie­chęt­nie udzie­lasz się towa­rzy­sko, nie uni­kaj spo­tkań tego typu. Przed wyj­ściem z domu dodaj sobie pew­no­ści sie­bie, kupu­jąc nowe ciu­chy, bie­li­znę (nawet jak jej nie widać), spry­skaj się powab­ny­mi zapa­cha­mi i ruszaj do boju.

5. PAMIĘTAJ CO TO ASERTYWNOŚĆ

Naucz się mówić NIE. W ten spo­sób zwięk­szysz poczu­cie swo­jej war­to­ści a w efek­cie wzmoc­nisz pew­ność sie­bie. Nie bój się odma­wiać, zmie­niać zda­nia. Uwolnij się też od wszel­kich ogra­ni­czeń. Jeśli nigdy nie wyda­łaś astro­no­micz­nej sumy u kosme­tycz­ki – zrób to! Jeśli rodzi­ce zabra­nia­li ci opy­chać się sło­dy­cza­mi przed snem – zrób to!

6. JESTEŚ INNA – POKAŻ TO

Każdy z nas jest inny. Tak było jest i będzie. Nie ma dwóch iden­tycz­nych osób. Nie bój się poka­zy­wać swo­jej indy­wi­du­al­no­ści. Jeśli wszy­scy mają dłu­gie wło­sy, a tobie marzy się krót­ki jeżyk – obe­tnij wło­sy. Jeśli wszy­scy w restau­ra­cji zama­wia­ją pie­czo­ne­go pstrą­ga, a ty masz ocho­tę na piz­zę – zamów ją. Nie zle­waj się z oto­cze­niem. Nie ule­gaj wpły­wom mody i narzu­ca­nym trendom.

7. UCZ SIĘ

Nie osia­daj na lau­rach. Jeśli to moż­li­we zdo­by­waj kolej­ne umie­jęt­no­ści. Jeśli cze­goś nie umiesz – naucz się. Nie umiesz posłu­gi­wać się arku­szem kal­ku­la­cyj­nym – to zapisz się na kurs lub kup odpo­wied­ni pod­ręcz­nik. Jeśli uwa­żasz, że sła­bo tań­czysz, zapisz się na kurs tań­ca, a jeśli bra­ku­je ci zna­jo­mo­ści języ­ka hisz­pań­skie­go – znajdź dobre­go lek­to­ra. Dla chcą­ce­go nic trud­ne­go: chcieć – to móc.

8. IDŹ DO LUDZI

Im wię­cej cza­su spę­dzasz sama ze sobą, tym masz mniej wia­ry we wła­sne siły. Otwórz się na ludzi. Nie bój się zaga­dać sprze­daw­czy­ni w skle­pie, ode­zwij się na inter­ne­to­wym forum, spo­tkaj się z kole­żan­ką na kawie.

9. NIE BÓJ SIĘ PORAŻEK

Nie od razu Kraków zbu­do­wa­no. Każda dro­ga do wyzna­czo­ne­go celu usła­na jest zarów­no suk­ce­sa­mi jak i poraż­ka­mi. Jeszcze nikt nie nauczył się cho­dzić lub jeź­dzić na rowe­rze bez upad­ków, stłu­czo­nych kolan i morza łez. Warto było. Co byś zro­bi­ła dziś, gdy­byś nie umia­ła cho­dzić? NIC. Postępuj podob­nie z każ­dym innym wyzwa­niem, Porażki są ele­men­tem suk­ce­su. To wzmoc­ni wia­rę w powo­dze­nie wyzwa­nia i wia­rę we wła­sne siły.

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ