Co się dzieje z organizmem w saunie?

6 kwietnia 2013

Na pew­no nie raz zasta­na­wia­li­śmy się, co dzie­je się w naszym orga­ni­zmie w chwi­li, gdy wygrze­wa­my się w gorą­cej sau­nie. Wiemy prze­cież, że pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry powy­żej 42 stop­nie Celsjusza może nastą­pić zja­wi­sko nisz­czą­ce komór­ki ner­wo­we UAN, a mimo to nawet, gdy w sau­nie panu­je tem­pe­ra­tu­ra 90 stop­ni Celsjusza, wycho­dzi­my z niej zdro­wi jak ryby. Dlaczego?

 

Dlaczego war­to morsować? 

Czy kąpiel w lodo­wa­tej wodzie jest bezpieczna?

 

Termoregulacja orga­ni­zmu i pozby­cie się wirusów

W pod­wzgó­rzu znaj­du­je się ośro­dek ter­mo­re­gu­la­cji odpo­wie­dzial­ny za utrzy­my­wa­nie w orga­ni­zmie sta­łej tem­pe­ra­tu­ry na pozio­mie oko­ło 36,6 stop­ni Celsjusza. W przy­pad­ku, gdy tem­pe­ra­tu­ra cia­ła spa­da, na przy­kład pod wpły­wem zim­na panu­ją­ce­go na zewnątrz, nasze mię­śnie zaczy­na­ją drżeć, a ich szyb­ki skur­cze powo­du­ją wzrost tem­pe­ra­tu­ry. Gdy zaś orga­nizm ule­ga prze­grze­wa­niu, a pod jego wpły­wem rap­tow­nie rośnie też tem­pe­ra­tu­ra cia­ła, pod­wzgó­rze wysy­ła infor­ma­cje do gru­czo­łów poto­wych wzy­wa­jąc je do roz­po­czę­cia poce­nia się. W ten spo­sób orga­nizm dzia­ła jak samo­cho­do­wa chłod­ni­ca, pozby­wa­jąc się nad­mia­ru cie­pła. W tym pro­ce­sie bie­rze udział rów­nież obni­żo­ne ciśnie­nie krwi i szyb­sze krą­że­nia, a krew w żyłach wyko­rzy­sty­wa­na jest podob­nie jak płyn chłod­ni­czy w pojaz­dach mechanicznych.

Pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry w sau­nie, orga­nizm nagrze­wa się do pozio­mu podob­ne­go do tem­pe­ra­tu­ry cia­ła w cza­sie zwal­cza­nia infek­cji. Stąd każ­do­ra­zo­wy pobyt w sau­nie daje gwa­ran­cje pozby­cia się z orga­ni­zmu bytu­ją­cych w nim wiru­sów i bak­te­rii, któ­re czy­ha­ją w nim, by w momen­cie chwi­lo­we­go osła­bie­nia zaata­ko­wać i wywo­łać infekcję.

Regularne poby­ty w sau­nie potra­fią cał­ko­wi­cie chro­nić orga­nizm przed zacho­ro­wa­niem na infek­cje wirusowe.

Utrata masy cia­ła i pozby­cie się toksyn

Uaktywnienie pro­ce­su poce­nia spra­wia, że orga­nizm tra­ci bar­dzo dużą ilość pły­nów. Może się zda­rzyć, że w trak­cie jed­ne­go sean­su utra­ta pły­nów wyno­si nawet 1,5 litra. Wraz z potem tra­ci­my nie tyl­ko szko­dli­we tok­sy­ny, ale rów­nież nie­zbęd­ne elek­tro­li­ty, szcze­gól­nie potas, sód i magnez. Nie ma jed­nak obaw, bowiem wystar­czy po zakoń­cze­niu sau­no­wa­nia uzu­peł­nić pły­ny wypi­ja­jąc dużą ilość wody. Utratę pły­nów z orga­ni­zmu naj­ła­twiej spraw­dzić poprzez zwa­że­nie się przed wej­ściem do sau­ny i bez­po­śred­nio po wyj­ściu z niej. Niektóre oso­by zauwa­ża­ją obni­że­nie masy cia­ła nawet o 1,5 kg.

Pamiętajmy jed­nak, że naj­waż­niej­szym zada­niem orga­ni­zmu w cza­sie inten­syw­ne­go poce­nia się jest pozby­cie się szko­dli­wych sub­stan­cji, w tym w szcze­gól­no­ści pro­duk­tów prze­mia­ny mate­rii, tok­syn, wiru­sów, mocz­ni­ka, meta­bo­li­tów powsta­ją­cych pod­czas pra­cy mię­śni i związ­ków amo­nia­ku.

Wydzielanie endor­fin

Działanie wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry na orga­nizm to dla orga­ni­zmu sytu­acja stre­so­wa. Stąd by zła­go­dzić ten stan, mózg pro­du­ku­je odpo­wied­nie sub­stan­cje, któ­ry maja zła­go­dzić ten stan. Przede wszyst­kim pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry w sau­nie zaczy­na się duża pro­duk­cja endor­fin, czy­li tak zwa­nych hor­mo­nów szczę­ścia. Wywołują one dosko­na­łe samo­po­czu­cie i zado­wo­le­nie z sie­bie a tak­że tłu­mią odczu­wa­nie bólu. Naukowcy John Hughes i Hans Kosterlitz  dowie­dli, że wytwa­rza­ne przez mózg endor­fi­ny, mają podob­ny skład che­micz­ny jak mor­fi­na. Nie tyl­ko wpra­wia­ją w dosko­na­ły nastrój, ale jed­no­cze­śnie uwal­nia­ją orga­nizm od sil­ne­go bólu.

Podsumowanie

Reasumując powyż­sze roz­wa­ża­nia na temat dzia­ła­nia sau­ny, nale­ży jed­no­znacz­nie stwier­dzić, że jej wpływ na ludz­ki orga­nizm jest wprost zba­wien­ny. Reasumując powyż­sze roz­wa­ża­nia na temat dzia­ła­nia sau­ny, nale­ży jed­no­znacz­nie stwier­dzić, że jej wpływ na ludz­ki orga­nizm jest wprost zba­wien­ny. Przede wszystkim :

  • Obniża ciśnie­nie tęt­ni­cze krwi.
  • Oczyszcza orga­nizm z tok­syn, pro­duk­tów ubocz­nych prze­mia­ny mate­rii, mocz­ni­ka i sub­stan­cji amoniakowych.
  • Poprawia krą­że­nie krwi w skó­rze i narzą­dach wewnętrznych.
  • Wywołuje pro­duk­cje endorfin.
  • Działa koją­co na układ nerwowy.
  • Powoduje znisz­cze­nie bytu­ją­cych w orga­ni­zmie bak­te­rii i wiru­sów, stąd wpły­wa na zabie­ga­nie cho­ro­bom i znacz­ne zwięk­sze­nie odporności.
  • Stymuluje do pra­cy układ immu­no­lo­gicz­ny organizmu.
  • Uelastycznia i oczysz­cza skóry.
  •              

    Zobacz inne artykuły z kategorii SAUNA:

    Dlaczego do sau­ny nago? Sauna w cza­sie mie­siącz­ki Mag­iczna moc sau­ny Wpływ sau­ny na pra­cę serca 

    Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
    • Twitter
    • Facebook
    • email

    Brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Wróć na stronę GŁÓWNĄ