Na pewno nie raz zastanawialiśmy się, co dzieje się w naszym organizmie w chwili, gdy wygrzewamy się w gorącej saunie. Wiemy przecież, że pod wpływem wysokiej temperatury powyżej 42 stopnie Celsjusza może nastąpić zjawisko niszczące komórki nerwowe UAN, a mimo to nawet, gdy w saunie panuje temperatura 90 stopni Celsjusza, wychodzimy z niej zdrowi jak ryby. Dlaczego?
Czy kąpiel w lodowatej wodzie jest bezpieczna?
Termoregulacja organizmu i pozbycie się wirusów
W podwzgórzu znajduje się ośrodek termoregulacji odpowiedzialny za utrzymywanie w organizmie stałej temperatury na poziomie około 36,6 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy temperatura ciała spada, na przykład pod wpływem zimna panującego na zewnątrz, nasze mięśnie zaczynają drżeć, a ich szybki skurcze powodują wzrost temperatury. Gdy zaś organizm ulega przegrzewaniu, a pod jego wpływem raptownie rośnie też temperatura ciała, podwzgórze wysyła informacje do gruczołów potowych wzywając je do rozpoczęcia pocenia się. W ten sposób organizm działa jak samochodowa chłodnica, pozbywając się nadmiaru ciepła. W tym procesie bierze udział również obniżone ciśnienie krwi i szybsze krążenia, a krew w żyłach wykorzystywana jest podobnie jak płyn chłodniczy w pojazdach mechanicznych.
Pod wpływem wysokiej temperatury w saunie, organizm nagrzewa się do poziomu podobnego do temperatury ciała w czasie zwalczania infekcji. Stąd każdorazowy pobyt w saunie daje gwarancje pozbycia się z organizmu bytujących w nim wirusów i bakterii, które czyhają w nim, by w momencie chwilowego osłabienia zaatakować i wywołać infekcję.
Regularne pobyty w saunie potrafią całkowicie chronić organizm przed zachorowaniem na infekcje wirusowe.
Utrata masy ciała i pozbycie się toksyn
Uaktywnienie procesu pocenia sprawia, że organizm traci bardzo dużą ilość płynów. Może się zdarzyć, że w trakcie jednego seansu utrata płynów wynosi nawet 1,5 litra. Wraz z potem tracimy nie tylko szkodliwe toksyny, ale również niezbędne elektrolity, szczególnie potas, sód i magnez. Nie ma jednak obaw, bowiem wystarczy po zakończeniu saunowania uzupełnić płyny wypijając dużą ilość wody. Utratę płynów z organizmu najłatwiej sprawdzić poprzez zważenie się przed wejściem do sauny i bezpośrednio po wyjściu z niej. Niektóre osoby zauważają obniżenie masy ciała nawet o 1,5 kg.
Pamiętajmy jednak, że najważniejszym zadaniem organizmu w czasie intensywnego pocenia się jest pozbycie się szkodliwych substancji, w tym w szczególności produktów przemiany materii, toksyn, wirusów, mocznika, metabolitów powstających podczas pracy mięśni i związków amoniaku.
Wydzielanie endorfin
Działanie wysokiej temperatury na organizm to dla organizmu sytuacja stresowa. Stąd by złagodzić ten stan, mózg produkuje odpowiednie substancje, który maja złagodzić ten stan. Przede wszystkim pod wpływem wysokiej temperatury w saunie zaczyna się duża produkcja endorfin, czyli tak zwanych hormonów szczęścia. Wywołują one doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie a także tłumią odczuwanie bólu. Naukowcy John Hughes i Hans Kosterlitz dowiedli, że wytwarzane przez mózg endorfiny, mają podobny skład chemiczny jak morfina. Nie tylko wprawiają w doskonały nastrój, ale jednocześnie uwalniają organizm od silnego bólu.
Podsumowanie
Reasumując powyższe rozważania na temat działania sauny, należy jednoznacznie stwierdzić, że jej wpływ na ludzki organizm jest wprost zbawienny. Reasumując powyższe rozważania na temat działania sauny, należy jednoznacznie stwierdzić, że jej wpływ na ludzki organizm jest wprost zbawienny. Przede wszystkim :
Zobacz inne artykuły z kategorii SAUNA:
Dlaczego do sauny nago? Sauna w czasie miesiączki Magiczna moc sauny Wpływ sauny na pracę serca
Brak komentarzy