Dlaczego nie podlewamy kwiatów kawą i nie myjemy twarzy kompotem?
Co jakiś czas natrafiamy na informacje o konieczności picia co najmniej 1,5 litra wody na dobę. Niestety, najczęściej nie są one poparte żadnymi przekonującymi argumentami, stąd najczęściej szybko o nich zapominamy, a wodę zastępujemy kawą, sokami, słodzonymi napojami i herbatą. Czy jednak można zastąpić wodę?
Czy do akwarium też można w zastępstwie wody wlać colę, a podłogę umyć kawą? A może kwiaty można podlać kompotem z wiśni?
Na świecie żyje ponad 5,5 żywych istot, z których wszystkie oprócz człowieka piją wodę. Dlaczego więc człowiek, który jako jedyny posiada zdolność myślenia postępuje wbrew naturze i instynktowi?
Organizm człowiek składa się w większości z wody (nie z kawy, herbaty, coli, kompotu, kakao i soku jabłkowego). Noworodek ma jej aż 90%. Z wiekiem następuje utrata wody, bowiem w dorosłym życiu mamy jej już tylko 70–80% a na starość około 60%. Proces starzenia się organizmu to więc nic innego, jak zwykła utrata wody. Żaden krem przeciwzmarszczkowy nie uchroni nas przed objawami starzenia się skóry. Żadna maseczka, czy też cudowne apteczne suplementy diety nie zastąpią tradycyjnego nawodnienia organizmu wodą spożywaną w tradycyjny sposób.
Zawartość wody w poszczególnych organach
Krew – 85% Mięśnie – 75% Płuca – 86% Mózg – 85% Oczy – 95% Serce – 75% Kości – 22% |
Aby zapewnić niezaburzone działanie wszystkich ludzkich organów i zapobiec starzeniu się organizmu, wystarczy zadbać o spożywanie odpowiedniej ilości wody. Zapotrzebowanie na wodę wynosi około 30 ml na 1 kg masy ciała. Oznacza to, że człowiek o wadze 60 kg, powinien w ciągu doby wypić 1,8 litra wody. Każdy jej substytut w postaci napojów, kawy, wody, zup i innych płynnych potraw wymaga odpowiedniego przefiltrowania i oczyszczenia, by do naszej krwi, mózgu, płuc i mięśni nie dotarła herbata, a wyłącznie czysta woda. W ten sposób zmuszamy nerki, wątrobę i inne organy biorące udział w metabolizmie do wytężonej pracy. Gdy jednak spożywamy zbyt mało wody, działanie tych organów jest również zaburzone i może dojść do zatrucia organizmu, które jest podłożem wielu chorób i dolegliwości.
Sprawdź, jakie problemy spowodowane są odwodnieniem
Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz organizm jest odwodniony. Dolegliwości, z którymi borykamy się niemalże każdego dnia chcemy jak najszybciej złagodzić odpowiednią pigułką, zamiast dotrzeć do sedna problemu. Jako pierwszy na niedobór wody reaguje mózg, który podsuwa nam wyraźne sygnały. Są to stany zmęczenia, senność, zaburzenia koncentracji, obniżenie nastroju a nawet stany depresyjne. Podobnie reakcje zauważamy w działaniu innych funkcji organizmu, chociaż bardzo rzadko łączymy je z niedoborem wody.
Sprawdź, czy nie jesteś odwodniona
Począwszy od suchej skóry, zaparć i obniżenia koncentracji, odwodnienie może być również przyczyną gęstej żółci i kamieni w pęcherzyku żółciowym, zwiększonej kwasowości soku żołądkowego, niedokrwiennego udaru mózgu, cukrzycy, niedokrwienia mięśnia sercowego, piasku i kamieni w nerkach a nawet chorób zwyrodnieniowych.
Wykonaj test na odwodnienie organizmu
Pamiętaj! Wystarczy 1,5 litra wody dziennie, by maksymalnie przedłużyć młodość i dobre zdrowie.
Brak komentarzy