Czym się różni przeziębienie od grypy?

8 listopada 2013

Przeziębienie i gry­pa to dwie róż­ne cho­ro­by, a jed­nak bar­dzo czę­sto myli­my je i uży­wa­my ich nazw zamien­nie, bez wzglę­du na rodzaj infekcji.

 Przeziębienie

Przeziębienie to infek­cja wiru­so­wa, któ­ra prze­bie­ga znacz­nie łagod­niej niż gry­pa. W począt­ko­wej fazie zacho­ro­wa­nia poja­wia­ją się takie obja­wy jak nie­żyt nosa (ciek­ną­cy katar), kaszel, pod­wyż­szo­na tem­pe­ra­tu­ra cia­ła, ból gar­dła, a nawet zapa­le­nie spo­jó­wek. Taki stan trwa zwy­kle oko­ło 3 dni. Następnie poja­wia się gęsta wydzie­li­na utrud­nia­ją­ca odksztu­sza­nie.  W przy­pad­ku bra­ku powi­kłań, obja­wy te ustę­pu­ją w cią­gu tygodnia.

Może jed­nak dojść do powi­kłań i prze­obra­że­nia się cho­ro­by w infek­cję bak­te­ryj­ną wyma­ga­ją­cą inter­wen­cji lekarskiej.



Przeziębienie leczy się obja­wo­wo. Należy więc sto­so­wać wyłącz­nie leki obni­ża­ją­ce zbyt wyso­ką gorącz­kę, łago­dzą­ce katar i kaszel, a tak­że zmniej­sza­ją­ce bole­sność gardła.

Konieczne jest też picie dużej ilo­ści pły­nów i pozwo­le­nie orga­ni­zmo­wi na odpo­czy­nek i zwal­cze­nie infek­cji. Zaleca się więc leże­nie w łóżku.

 Grypa

Grypa podob­nie jak prze­zię­bie­nie jest infek­cją wiru­so­wą. Jest to cho­ro­ba zakaź­na prze­no­szo­na dro­gą kro­pel­ko­wą, któ­ra ata­ku­je naj­czę­ściej osła­bio­ne lub nie­od­por­ne orga­ni­zmy. Dlatego naj­bar­dziej na zacho­ro­wa­nia nara­żo­ne są dzie­ci, oso­by star­sze i oso­by z obni­żo­ną odpornością.

Cechą cha­rak­te­ry­stycz­ną gry­py jest jej nagły roz­wój. W zasa­dzie pierw­szym obja­wem typo­wym dla gry­py jest nagłe wystą­pie­nie wyso­kiej gorącz­ki się­ga­ją­cej nawet 40 – 41 stop­ni C. Nawet w przy­pad­ku obni­że­nia tem­pe­ra­tu­ry środ­ka­mi far­ma­ko­lo­gicz­ny­mi, po krót­kim cza­sie nastę­pu­je jej ponow­ny wzrost.

Wysokiej gorącz­ce mogą towa­rzy­szyć róż­ne bóle, w tym naj­czę­ściej ból gło­wy i sta­wów. U małych dzie­ci mogą wystą­pić drgaw­ki i majaczenie.

W cza­sie gry­py wystę­pu­je rów­nież suchy i męczą­cy kaszel, któ­ry po kil­ku dniach prze­obra­ża się w kaszel mokry.

Leczenie gry­py prze­bie­ga podob­nie jak lecze­nie prze­zię­bie­nia, nie­mniej oprócz łago­dze­nia obja­wów cho­ro­by, sto­su­je się rów­nież środ­ki przeciwwirusowe.

Gdy cho­ro­ba prze­obra­zi się w infek­cję bak­te­ryj­ną, wyma­ga­ne jest lecze­nie antybiotykowe.

Chory na gry­pę powi­nien pozo­stać w łóż­ku i oprócz przyj­mo­wa­nia leków, pić duże ilo­ści płynów.

 

Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE 

 Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

Jak zwiększyć metabolizm

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

Do czego potrzebny jest nam magnez

Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca

Co się dzieje z organizmem w saunie?

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Wpływ sauny na pracę serca

Jesienna depresja

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ