Przeziębienie i grypa to dwie różne choroby, a jednak bardzo często mylimy je i używamy ich nazw zamiennie, bez względu na rodzaj infekcji.
Przeziębienie
Przeziębienie to infekcja wirusowa, która przebiega znacznie łagodniej niż grypa. W początkowej fazie zachorowania pojawiają się takie objawy jak nieżyt nosa (cieknący katar), kaszel, podwyższona temperatura ciała, ból gardła, a nawet zapalenie spojówek. Taki stan trwa zwykle około 3 dni. Następnie pojawia się gęsta wydzielina utrudniająca odksztuszanie. W przypadku braku powikłań, objawy te ustępują w ciągu tygodnia.
Może jednak dojść do powikłań i przeobrażenia się choroby w infekcję bakteryjną wymagającą interwencji lekarskiej.
Przeziębienie leczy się objawowo. Należy więc stosować wyłącznie leki obniżające zbyt wysoką gorączkę, łagodzące katar i kaszel, a także zmniejszające bolesność gardła.
Konieczne jest też picie dużej ilości płynów i pozwolenie organizmowi na odpoczynek i zwalczenie infekcji. Zaleca się więc leżenie w łóżku.
Grypa
Grypa podobnie jak przeziębienie jest infekcją wirusową. Jest to choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową, która atakuje najczęściej osłabione lub nieodporne organizmy. Dlatego najbardziej na zachorowania narażone są dzieci, osoby starsze i osoby z obniżoną odpornością.
Cechą charakterystyczną grypy jest jej nagły rozwój. W zasadzie pierwszym objawem typowym dla grypy jest nagłe wystąpienie wysokiej gorączki sięgającej nawet 40 – 41 stopni C. Nawet w przypadku obniżenia temperatury środkami farmakologicznymi, po krótkim czasie następuje jej ponowny wzrost.
Wysokiej gorączce mogą towarzyszyć różne bóle, w tym najczęściej ból głowy i stawów. U małych dzieci mogą wystąpić drgawki i majaczenie.
W czasie grypy występuje również suchy i męczący kaszel, który po kilku dniach przeobraża się w kaszel mokry.
Leczenie grypy przebiega podobnie jak leczenie przeziębienia, niemniej oprócz łagodzenia objawów choroby, stosuje się również środki przeciwwirusowe.
Gdy choroba przeobrazi się w infekcję bakteryjną, wymagane jest leczenie antybiotykowe.
Chory na grypę powinien pozostać w łóżku i oprócz przyjmowania leków, pić duże ilości płynów.
Brak komentarzy