Dieta na dobrą pamięć

16 kwietnia 2013

Mózg to naj­waż­niej­szy organ, od dzia­ła­nia któ­re­go zale­ży funk­cjo­no­wa­nie całe­go nasze­go orga­ni­zmu. To wła­śnie mózg koor­dy­nu­je nasze funk­cje rucho­we, czu­cio­we, słuch, wzrok, węch i inne zmy­sły. Obecnie szyb­ki pęd życia powo­du­je koniecz­ność przy­swa­ja­nia dużych ilo­ści wie­dzy, zapa­mię­ty­wa­nia róż­nych infor­ma­cji, koja­rze­nia ze sobą wie­lu fak­tów i szyb­kie­go reago­wa­nia na róż­no­rod­ne sytuacje.
Takie wyko­na­nie pra­cy przez mózg wyma­ga odpo­wied­nie­go zasi­le­nia go skład­ni­ka­mi, któ­re wspo­mo­gą jego pracę.

1. Pierwszą i naj­waż­niej­szą rze­czą jest wypi­ja­nie codzien­nie dużej ilość wody. Pamiętać bowiem nale­ży, ze ludz­ki mózg aż w 80% skła­da się z wody, któ­ra wspo­ma­ga prze­pływ impul­sów ner­wo­wych do komórek.

2. Pamiętajmy, że ludz­ki mózg waży zale­d­wie 2% ogól­nej masy cia­ła, a zuży­wa aż 25% całej ener­gii dostar­czo­nej orga­ni­zmo­wi. Niezwykle istot­ne jest, aby dostar­czać codzien­nie odpo­wied­nią daw­kę kalo­rii, szcze­gól­nie nie­zbęd­nych węglo­wo­da­nów, któ­rych naj­cen­niej­sze źró­dło sta­no­wi pie­czy­wo pełnoziarniste.


3. Do pra­wi­dło­wej pra­cy mózgu nie­zbęd­ne jest rów­nież biał­ko i kwa­sy Omega 3. Najcenniejszym źró­dłem tych skład­ni­ków są ryby, szcze­gól­nie tuńczyk.

4. Aby polep­szyć kon­cen­tra­cje i zwięk­szyć moż­li­wo­ści zapa­mię­ty­wa­nia przez mózg dostar­cza­nych infor­ma­cji, powin­no się pić kawę. Udowodniono, że kawa pita przez oso­by star­sze może uchro­nić od cho­ro­by Alzheimera.

5. Wino jest kolej­nym pro­duk­tem, któ­re­go spo­ży­wa­nie zale­ca­ne jest przez leka­rzy w ramach pro­fi­lak­ty­ki cho­rób krą­że­nia. Jego zba­wien­ny wpływ na ludz­ki orga­nizm doce­nia­ny jest rów­nież w zakre­sie polep­sza­nia kon­cen­tra­cji i pamię­ci. Najlepsze efek­ty uzy­sku­je się pozy­wa­jąc lamp­kę wina do obia­du. Pamiętać jed­nak nale­ży, że jego nad­miar szko­dzi orga­ni­zmo­wi i może spo­wo­do­wać demencję.

6. Na zwięk­sze­nie kon­cen­tra­cji mogą wpły­nąć rów­nież nie­któ­re zio­ła i przy­pra­wy. Przykładem jest szał­wia, któ­ra ma dobro­czyn­ny wpływ na pamięć oraz cur­ry, któ­ra zda­niem naukow­ców popra­wia zdol­no­ści zapa­mię­ty­wa­nia infor­ma­cji i jed­no­cze­śnie poma­ga uchro­nić się przed cho­ro­bą Alzheimerem.

Czy znasz swój mózg?”

7. Niezastąpionym pro­duk­tem zwięk­sza­ją­cym pamięć i kon­cen­tra­cję jest lecy­ty­na, będą­ca skład­ni­kiem wie­lu goto­wych pre­pa­ra­tów wspo­ma­ga­ją­cych te funk­cje. Zamiast się­gać jed­nak po aptecz­ne suple­men­ty die­ty, war­to zwró­cić uwa­gę na to, by na naszych taler­zach zna­la­zły się pro­duk­ty spo­żyw­cze boga­te we wspo­mnia­ny skład­nik. Będą to: orze­chy (ziem­ne i wło­skie), soja, żółt­ka jaj, wątro­ba i kieł­ki psze­ni­cy. Lecytyna nie tyl­ko popra­wia pamięć i kon­cen­tra­cję, ale dotle­nia­jąc mózg opóź­nia pro­ce­sy sta­rze­nia, obni­ża poziom cho­le­ste­ro­lu, wspo­ma­ga ukrwie­nie komó­rek i zapo­bie­ga ospałości.

8. Oprócz zwra­ca­nia uwa­gi na skład­ni­ki pokar­mo­we, nale­ży rów­nież pamię­tać o regu­lar­nym spo­ży­wa­niu posił­ków. Dla jako­ści kon­cen­tra­cji i zdol­no­ści zapa­mię­ty­wa­nia, naj­waż­niej­sze jest zje­dze­nie śnia­da­nia. Szczególnie waż­ne jest to w przy­pad­ku dzie­ci i osób star­szych, któ­re nie powin­ny roz­po­czy­nać codzien­nej aktyw­no­ści bez wcze­śniej­sze­go zje­dze­nia śnia­da­nia i dostar­cze­nia orga­ni­zmo­wi (mózgo­wi) nie­zbęd­nych składników.

 

Zobacz inne arty­ku­ły w kate­go­rii DIETY


Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Dieta antycellulitowa

Jak nie przytyć w święta?

Co jeść, żeby zmniejszyć wagę i zwiększyć libido?

 


Image cour­te­sy of [ima­ge cre­ator name] / FreeDigitalPhotos.net

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ