Wpływ Księżyca na komfort snu nie budzi dziś już żadnych wątpliwości. Badania naukowe prowadzone w tym kierunku jednoznacznie potwierdzają ścisły związek między położeniem ziemskiego satelity a jakością snu.
Podczas pełni Księżyca budzą się demony
Mądrości ludowe naszych przodków skupiały swoją uwagę wokół magii płynącej z pełni Księżyca. Wierzono, że w tym szczególnym czasie budzą się tajemne moce, demony, czarownice i wampiry. Uważano również, że pełnia sprzyja powstawaniu i eskalacji chorób psychicznych, potęgowaniu energii seksualnej i płodności. Księżyc w pełni miał również powodować bezsenność i senne koszmary. Ile było w tym ludowej nadinterpretacji, a ile prawdy potwierdzonej dziś naukowo?
Pełnia Księżyca wpływa na poziom melatoniny
Szwajcarscy naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei prowadzili badania na grupie osób w wieku od 20 do 74 lat, sprawdzając jak blask Księżyca wpływa na komfort snu. Badania trwały 3 lata, a ich wyniki jednoznacznie potwierdziły wpływ pełni na jakość snu. Bez względu na wiek badanych, wszyscy deklarowali pogorszenie snu. Wydłużył się czas zasypiania przy jednoczesnym skróceniu ogólnej długości snu. Badani donosili również o gorszym samopoczuciu po przebudzeniu i poczuciu dużego zmęczenia.
Odczucia badanych były dodatkowo potwierdzane badaniami bioelektrycznej czynności mózgu, które dały jednoznaczny dowód na znaczne spłycenie snu osób poddanych badaniu. Dodatkowo przeprowadzono badania krwi sprawdzając poziom hormonów. Ich wyniki potwierdziły fakt produkcji mniejszej ilości melatoniny. Jest to hormon produkowany przez szyszynkę, który koordynuje pracę nadrzędnego zegara biologicznego u ssaków, regulujący dobowe rytmy snu i czuwania.
Wpływ Księżyca na sen odczuwany był również kilka dni przed jak i po pełni.
Jak zwiększyć komfort snu podczas pełni
Mimo, że wpływ Księżyca na jakość snu została niezbicie potwierdzona naukowo, to jednak w dalszym ciągu nie została znaleziona odpowiedź na pytanie „dlaczego tak się dzieje”. Jedni spekulują, że może to być efekt zmiany promieniowania elektromagnetycznego na wydzielanie hormonów, inni zaś dopatrują się oddziaływania Księżyca na gospodarkę wodną organizmu, szukając analogii do pływów morskich. Brane są również pod uwagę hipotezy o oddziaływaniu grawitacyjnym Księżyca.
Jednakże z braku wiedzy w zakresie przyczyn pogorszenia snu podczas pełni Księżyca, nadal nie możemy skutecznie zmienić tego dyskomfortu. Pozostają więc tradycyjne metody takie jak: herbata z melisy, szklanka ciepłego mleka, relaksująca kąpiel, medytacja i rezygnacja z oglądania telewizji przed snem a także korzystania z innych urządzeń emitujących niebieskie światło (komputer, smartfon), które zwiększa aktywność mózgu.
Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE
Jak niedobór wody działa na poszczególne organy i jakie wywołuje choroby?
Dlaczego warto morsować? Czy kąpiel w lodowatej wodzie jest bezpieczna?
Test na odwodnienie organizmu
Czy można zastępować wodę innymi napojami?
Jak pozbyć się brodawek (kurzajek)
Nić dentystyczna – konieczność czy zbytek
Czym się różni przeziębienie od grypy?
Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić
Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie
Do czego potrzebny jest nam magnez
Brak komentarzy