Strefa nagości w saunach budzi szereg kontrowersji. Jedni bez odrobiny wątpliwości pozostawiają odzież w szatni, inni zaś z poczuciem ogromnego wstydu wbrew panującym na saunach zasadom, „przemycają” do kabin stroje kąpielowe.
Nasada nagości w saunie
Polskie społeczeństwo jeszcze nie zostało dobrze wyedukowane pod kątem korzystania z saun. Media niejednokrotnie pokazują uczestników seansów w saunach, którzy korzystają z nich w kostiumach kąpielowych. Często więc właściciele saun muszą obniżać temperaturę w saunach fińskich, by amatorom tekstyliów nie wyrządzić krzywdy. Niestety tym sposobem krzywdę wyrządza się prawdziwym „saunowiczom”, którzy w ten sposób nie mogą w 100% korzystać z dobrodziejstw działania wysokiej temperatury i wilgotności.
Pot powoduje pryszcze
Strefa nagości w saunach nie została wymyślona przez ich właścicieli czy zarządców, lecz ma swoje wytłumaczalne podłoże. Przede wszystkim chodzi o zdrowie saunowicza i możliwość maksymalnego wykorzystania warunków panujących w saunach.
W łaźniach tureckich lub rzymskich podobnie jak w saunie na podczerwień temperatura nie jest na tyle wysoka, by osobom korzystającym z tego rodzaju saun, groziło poparzenie. Niestety, nie oznacza to jednak, że można w nich przebywać w odzieży.
Temperatura w łaźni rzymskiej (tureckiej) wynosi około 50–60 stopni Celsjusza przy wilgotności 90%. W saunie na podczerwień temperatura kształtuje się na poziomie około 60–70 stopni Celsjusza i wilgotności około 20%. Są to warunki, które wprawdzie nie spowodują poparzeń, ale na pewno wywołają duże pocenie się skóry.
Usuwany pot ma za zadanie oczyścić organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Wydobywając się na powierzchnię skóry, po zakończonym seansie powinien zostać spłukany pod prysznicem. Jeżeli jednak, na ciele znajduje się strój kąpielowy, szkodliwe substancje zamiast zostać usunięte, ponownie wnikają w skórę. Efektem takiego postępowania może być powstanie licznych wyprysków i krost, a nawet poważnych stanów zapalnych skóry.
Wymiana gazowa
Celem seansu w saunie jest również otwarcie się porów skóry i intensywna wymiana gazowa. Nie trzeba więc tutaj nikogo przekonywać, że rozgrzana skóra przykryta strojem wykonanym ze sztucznych dzianin, nie będzie w stanie oddychać.
Uwaga na oparzenia
Kolejnym argumentem przemawiającym za nagością w saunie jest bardzo wysoka temperatura w saunie fińskiej. Indeks saunowy w tym przypadku wynosi 110, co odpowiada sumie temperatury i wilgotności. Jeżeli więc, wilgotność w saunie wynosi 10 – 20 %, to temperatura powinna wynieść od 90 – 100 stopni Celsjusza. W takiej temperaturze ciało ludzkie nagrzewa się znacznie wolniej niż pozostałe przedmioty znajdujące się w saunie. Nawet niewielka bransoletka lub wisiorek na szyi może nagrzać się do tak wysokiej temperatury, że po zetknięciu z ciałem parzy (jak rozgrzany metal). Podobnie nagrzewa się również strój kąpielowy, który z jednej strony narażony jest na zniszczenie (stopienie), zaś z drugiej, może spowodować poważne oparzenia ciała.
Jednocześnie należy wziąć pod uwagę fakt, że wykonany ze sztucznych materiałów kostium, nasączony wpierw potem, wydziela bardzo nieprzyjemny zapach a dodatkowo niszczy (farbuje) ławy w saunach.
Przeczytaj także:
Sauna w czasie miesiączki
Magiczna moc sauny
Wpływ sauny na pracę serca
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
Brak komentarzy