Jabłka to najbardziej powszechne i najłatwiej dostępne owoce, które jednak w naszym kraju nie są wystarczająco doceniane. W Anglii natomiast znane jest powiedzenie: „zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci potrzebny”. Sprawdź, dlaczego powinny znaleźć się w Twojej diecie.
1.
Jabłka zawierają bardzo mało kalorii a jednocześnie dodają dużo energii. Zawierają duże ilości fruktozy, która powoli przedostaje się do krwioobiegu. Powinny być spożywane przez osoby uprawiające sport.
2.
Posiadają dużą zawartość substancji włóknistych i przeciwutleniaczy.
3.
Zawierają bardzo dużo witaminy C, przy czym jej największa ilość gromadzi się w zewnętrznej części jabłka – stąd warto dobrze jabłko umyć zamiast obierać je ze skórki. (W skórce jest nawet 4 – 5 razy więcej witaminy, niż w miąższu).
4.
Jabłka wspomagają metabolizm i zmniejszają (likwidują) zaparcia.
5.
Wpływają na szybkie i skuteczne usuwanie substancji toksycznych – wspomagają proces oczyszczania organizmu (np. z metali ciężkich: radioaktywny kobalt, stront i ołów).
6.
Zawierają duże ilości pierwiastków zasadotwórczych (w szczególności potasu), które wspomagają zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej.
7.
Zapobiegają chorobom serca i układu krążenia.
8.
Zawierają flawonoidy i polifenole, czyli przeciwutleniacze, które blokują rozrost komórek rakowych w wątrobie i jelicie grubym.
9.
Jabłka zawierają węglowodany, które utrzymują na bezpiecznym poziomie stężenie glukozy we krwi, a tym samym zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę.
10.
Zawierają dożo błonnika pokarmowego (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego), który pęczniejąc w żołądku zapewnia uczucie sytości. Błonnik rozpuszczalny (pektyna) wychwytuje niepożądane tłuszcze z krwioobiegu i zmniejsza ich wchłanianie, natomiast błonnik nierozpuszczalny zwiększa perastyltykę jelit, ułatwiając trawienie i regulując proces wypróżnienia.
11.
Substancje pektynowe zawarte w jabłkach wpływają na redukcję poziomu cholesterolu we krwi. Wystarczy zjeść 3 – 4 jabłka dziennie, by w ciągu 2 miesięcy obniżyć zły cholesterol (LDL) o około 10%, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu dobrego cholesterolu aż czterokrotnie.
12.
Jedzenie jabłek zaleca się też osobom borykającym się z opryszczką, fizycznym osłabieniem, chronicznym zmęczeniem a także przy trudnościach z zasypianiem i nadmierną nerwowością.
13.
Jabłka wykazują działanie moczopędne, więc zaleca się ich jedzenie osobom z obrzękami (szczególnie nóg) a także przy nadciśnieniu.
14.
Oprócz wartości smakowych i odżywczych, jabłka zawierają szereg cennych substancji wpływających na pozbywanie się z organizmu wolnych rodników, czym przyczyniają się do zachowania urody.
Jeden komentarz
Dużo tych pozytywnych właściwości — muszę częściej po nie sięgać 🙂