Dlaczego warto morsować? Czy kąpiel w lodowatej wodzie jest bezpieczna?

22 stycznia 2014

Patrząc na ludzi wcho­dzą­cych w środ­ku mroź­nej zimy do lodo­wa­tej wody, mamy gęsią skór­kę i dzi­wi­my się, jak oni to wytrzy­mu­ją. Dlaczego nie jest im zim­no? Jak to moż­li­we, że efek­tem tej eks­tre­mal­nej kąpie­li nie jest zapa­le­nie płuc?

Zanim poten­cjal­ny mors zanu­rzy się w wodzie, wpierw musi wyko­nać porząd­ną roz­grzew­kę. W cią­gu kil­ku­na­stu minut powi­nien bie­gać, wyko­ny­wać pomp­ki, paja­cy­ki, wyma­chy rąk i inne rodza­je aktyw­no­ści fizycz­nej. W tym cza­sie nastę­pu­je ogrza­nie nie tyl­ko powierzch­ni skó­ry, ale rów­nież zwięk­sze­nie ukrwie­nia mię­śni szkie­le­to­wych oraz roz­sze­rze­nie naczyń wło­so­wa­tych i tęt­ni­czek skórnych.

Rozgrzewka wpły­wa tak­że na roz­grza­nie orga­nów wewnętrz­nych, w tym w szcze­gól­no­ści wątro­by, w któ­rej nastę­pu­je wychwy­ce­nie złe­go cho­le­ste­ro­lu LDL. Jego kosz­tem odby­wa się pro­duk­cja glu­ko­zy prze­twa­rza­nej na ener­gię nie­zbęd­ną do pra­cy mięśni.

 

Po sku­tecz­nej roz­grzew­ce mors może zanu­rzyć cia­ło w wodzie. Nie jest jed­nak wska­za­ne zanu­rza­nie gło­wy, przez któ­rą może nastą­pić duża (groź­na) utra­ta cie­pła. Dodatkowo, aby do tego nie dopu­ścić, zale­ca się ubra­nie czap­ki. Bezpieczna mor­so­wa kąpiel trwa od pół minu­ty (w przy­pad­ku pierw­szych kąpie­li) do 4 — 8 minut. W tym cza­sie nie jest moż­li­we wychło­dze­nie (hipo­ter­miia) orga­ni­zmu zagra­ża­ją­ce zdro­wiu, tak jak ma to miej­sce w przy­pad­ku wie­lo­go­dzin­ne­go przy­by­wa­nia na zim­nym powie­trzu. W cza­sie mor­so­wa­nia docho­dzi do rady­kal­nej zmia­ny warun­ków tem­pe­ra­tu­ro­wych, stąd roz­sze­rzo­ne pod­czas roz­grzew­ki naczy­nia krwio­no­śne natych­miast się obkurczają.

Ta swo­ista gim­na­sty­ka naczy­nio­ru­cho­wa pobu­dza dzia­ła­nie ukła­du ner­wo­we­go, któ­ry uczy się reago­wa­nia na skraj­ne warun­ki tem­pe­ra­tu­ro­we. W ten spo­sób orga­nizm naby­wa umie­jęt­ność radze­nia sobie zarów­no z bar­dzo niski­mi, jak i bar­dzo wyso­ki­mi tem­pe­ra­tu­ra­mi. Efektem tej umie­jęt­no­ści jest lep­sza tole­ran­cja niskich tem­pe­ra­tur w zimie i upa­łów pod­czas lata.

Ponadto w trak­cie zanu­rze­nia cia­ła w zim­nej wodzie z ukła­du wło­śnicz­ko­we­go do ukła­du krwio­no­śne­go wraz z krwią nastę­pu­je wyrzut dużej licz­by lim­fo­cy­tów odpo­wie­dzial­nych za dzia­ła­nie ukła­du immu­no­lo­gicz­ne­go. W ten spo­sób orga­nizm wzmac­nia swo­ją odpor­ność, co sku­tecz­nie chro­ni go w przy­szło­ści przed ata­kiem bak­te­rii i wiru­sów. Stąd oso­by mor­su­ją­ce kil­ka lat rzad­ko się prze­zię­bia­ją i zapa­da­ją na infek­cje wirusowe.

 

Korzyści z morsowania 

- polep­sza­nie krą­że­nia krwi w koń­czy­nach pod­czas niskich temperatur,

- zwięk­szo­na sta­bi­li­za­cja ośrod­ków ukła­du wegetatywnego,

- wzmoc­nie­nie ukła­du odpornościowego,

- zwięk­szo­na ochro­na antyoksydacyjna,

- regu­la­cja ciśnie­nia tęt­ni­cze­go krwi, eli­mi­na­cja nadciśnienia,

- obni­że­nie war­to­ści tzw. złe­go cho­le­ste­ro­lu LDL,

- zmniej­sze­nie nega­tyw­nych reak­cji orga­ni­zmu na skraj­nie niskie i wyso­kie temperatury,

- wydzie­la­nie endor­fin, co daje uczu­cie szczę­ścia i błogości.

 

Przeciwwskazania do morsowania

- infek­cja (i inna cho­ro­ba), któ­rej towa­rzy­szy pod­wyż­szo­na tem­pe­ra­tu­ra cia­ła powy­żej 38 stopni,

- nie­sta­bil­na cho­ro­ba wieńcowa.

 

Postępowanie po kąpieli

Po wyj­ściu w zim­niej wody nale­ży szyb­ko prze­brać się w suche ubra­nie. Warto rów­nież na kąpie­li­sko zabrać ze sobą ter­mos z gorą­cą her­ba­tą, któ­ra szyb­ko roz­grze­je orga­nizm „od środka”.

Nie zale­ca się na roz­grzew­kę pić napo­ju alkoholowego.

Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE 

 

Jak pozbyć się brodawek (kurzajek)

Dlaczego warto jeść jabłka?

Czym się różni przeziębienie od grypy?

Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

Jak zwiększyć metabolizm

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

Do czego potrzebny jest nam magnez

Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca

Co się dzieje z organizmem w saunie?

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Wpływ sauny na pracę serca

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Jeden komentarz

  • mors 23 października 2016jako19:40

    Zaleca się ubra­nie czap­ki”, ale czy czap­ka może zmarznąć?
    Droga autor­ko, czap­kę się zakłada.
    A co do wyzna­cza­nia bez­piecz­ne­go cza­su zim­nej kąpie­li — od 4 do ośmiu minut? To zna­czy, że trzy kąpiel trzy­mi­nu­to­wa jest niebezpieczna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ