Szczupła sylwetka, to ideał, do którego dążą miliony ludzi na całym świecie. Wokół odchudzania narosło już nieskończenie wiele teorii podających niemalże stuprocentowe sposoby na pozbycie się zbędnych kilogramów. Tymczasem w walce z nadwagą nie chodzi o zmniejszenie masy ciała, lecz o uzyskanie prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej do ogólnej masy ciała.
W przypadku, gdy redukcja wagi będzie się odbywała kosztem spalania mięśni, efekt odchudzania będzie bardzo krótkotrwały. Gdy zaś w procesie odchudzania, praca będzie położona na wzrost tkanki mięśniowej, ta w odpowiedzi zwiększy metabolizm i w dłuższym okresie czasu przyspieszy proces spalania tkanki tłuszczowej.
Tłuszcz spala się tylko podczas intensywnych ćwiczeń – MIT
Energia potrzebna do wykonywania ćwiczeń fizycznych pochodzi z dwóch źródeł: węglowodanów i tkanki tłuszczowej. Zaznaczyć jednak warto, że z takiej samej ilości tłuszczu organizm pobiera aż 4 razy więcej energii niż z węglowodanów. Aby jednak doszło do spalania tkanki tłuszczowej, musi dojść do dostarczenia do mięśni odpowiedniej dawki tlenu. Gdy jednak ćwiczenia wykonywane są krótko a intensywnie, w organizmie dochodzi do beztlenowego spalania węglowodanów. Gdy zaś ćwiczenia są mniej intensywne, lecz bardziej rozciągnięte w czasie, po beztlenowym spaleniu węglowodanów, dochodzi do pobierania energii ze zgromadzonej w organizmie tkanki tłuszczowej. Aby wdrożyć tlenowe spalanie tłuszczu należy odpowiednio wydłużać czas trwania treningu i na bieżąco monitorować wysokość tętna niezbędnego do pobudzenia procesu pobierania energii z tłuszczu.
Trening należy wykonywać przed śniadaniem – MIT
Podłożem tego rodzaju przeświadczenia jest teoria, że po długiej nocy w organizmie nie pozostało już zbyt wiele energii pochodzącej z węglowodanów, więc ten będzie zmuszony czerpać energię do ćwiczeń z tkanki tłuszczowej – jednocześnie spalając ją. Niestety, aby mięśnie mogły funkcjonować i zacząć spalać tkankę tłuszczową, potrzebują odpowiedniej dawki energii pochodzącej z węglowodanów. Gdy po nocy jej zapas jest niewielki, przystępują do pobierania energii z białek, czyli podstawowego budulca naszego organizmu.
Żeby schudnąć, nie wolno się głodzić – FAKT
Dla zmobilizowania organizmu do efektywniejszego metabolizmu, należy spożywać 5 posiłków dziennie. Organizm przyzwyczajony do regularnego dostarczania dawki energii, nie odkłada zapasów kalorii w tkance tłuszczowej. Częstsze spożywanie posiłków pozwala też na utrzymania stałego poziomu insuliny, a tym samym na zapobieganie napadom głodu i apetytu na słodycze. Osoby spożywające 2 posiłki dziennie, mają mniejsze szanse na odchudzenie się, niż osoby spożywające 5 posiłków zawierających tą samą ilość kalorii.
Ostatni posiłek należy zjeść o godz. 18,00 – MIT
Zasadą jest, że ostatni posiłek powinien być zjedzony na 3 godziny przed pójściem spać. Jeśli więc ktoś udaje się do sypialni o godzinie 21-szej, kolacja o godzinie 18-będzie odpowiednia. Jeśli jednak ktoś idzie spać o północy, może ostatni posiłek spożyć o 21-szej. Należy jednak pamiętać, że powinien on być mało kaloryczny.
Głodówki sprzyjają nadwadze – FAKT
Organizm podczas głodówki nastawiony jest na spowolnienie metabolizmu. Podczas braku dostarczanej energii z posiłków, zmuszony jest przystąpić do jej pobierania z tkanki tłuszczowej. Niestety po zakończeniu głodówki następuje natychmiastowe gromadzenie nadmiaru energii z węglowodanów w tkance tłuszczowej, bowiem organizm z powodu spowolnionego metabolizmu, nie jest w stanie zużyć na bieżąco wszystkich kalorii przyjętych z posiłkami.
Z diety należy wykluczyć ziemniaki – MIT
Ziemniaki wbrew powszechnemu myśleniu nie są wysokokaloryczne. 100 gram ziemniaków (surowych) zawiera tylko 177 kcal. Ich kaloryczność jest znacznie niższa niż makaronu lub ryżu. Dodatkowo ziemniaki zawierają dużo cennych składników mineralnych, w tym między innymi potas, który zapobiega nagromadzaniu się wody w organizmie. Ziemniaki powodują tycie wówczas, gdy są podawane z wysokokalorycznymi dodatkami (sosy, zasmażki). Ich kaloryczność zwiększa też sposób przygotowania, np. smażenie w głębokim tłuszczu.
Jedz i chudnij
– czyli, co pomoże ci spalić tkankę tłuszczową
Brak komentarzy