Jak niedobór wody działa na poszczególne organy i jakie wywołuje choroby?

7 lutego 2014

Czy wiesz, że poważ­ne cho­ro­by mogą być powo­do­wa­ne przez nie­wiel­kie spo­ży­wa­nie wody? Sprawdź, jak zacho­wu­je się orga­nizm, gdy zaczy­na mu bra­ko­wać wody.

Pierwsze symp­to­my odwod­nie­nia to:

1% odwod­nie­nia – uczu­cie pragnienia

2% odwod­nie­nia – nie­po­kój, zabu­rze­nie ape­ty­tu, pogor­sze­nie zdol­no­ści do pracy

4% odwod­nie­nia – zawro­ty gło­wy, zmę­cze­nie, mdłości

6% odwod­nie­nia – zabu­rze­nia koor­dy­na­cji i spój­no­ści mowy

10% odwod­nie­nia – zakłó­co­na ter­mo­re­gu­la­cja, roz­po­czę­cie pro­ce­su obumie­ra­nia komórek

11% odwod­nie­nia – w orga­ni­zmie zacho­dzą zmia­ny, któ­re wyma­ga­ją natych­mia­sto­wej pomo­cy lekarza

20% odwod­nie­nia – ryzy­ko śmierci!!!

 

Sprawdź, czy nie jesteś odwodniona

 

Jak zacho­wu­je się ludz­ki orga­nizm, gdy zaczy­na się nie­do­bór wody?

Podobnie jak każ­da żywa isto­ta, rów­nież komór­ki orga­ni­zmu w chwi­li nie­do­bo­ru wody się­ga­ją po zapa­sy. Z zapa­sów wody w komór­kach orga­nizm może zabrać nawet 66% wody, ale w koń­cu komór­ki jako żywe orga­ni­zmy zaczy­na­ją bro­nić się przed pozba­wia­niem ich wody, reagu­jąc na ten pro­ces zaty­ka­niem cho­le­ste­ro­lem mem­bran zasła­nia­ją­cych otwo­ry (wej­ścio­we i wyj­ścio­we) wody.

 

W przy­pad­ku, gdy nie­do­bór wody w komór­ce jest znacz­ny, jej wydaj­ność zmniej­sza się aż o 40 – 50%. Wówczas poja­wia­ją się pierw­sze zabu­rze­nia funk­cjo­no­wa­nia orga­ni­zmu. Najczęściej do pierw­szych dole­gli­wo­ści zwią­za­nych nie­do­bo­rem wody nale­ży zali­czyć dnę mocza­no­wą, kamie­nie w ner­kach i kami­ce żół­cio­wą. W wyni­ku ogra­ni­cze­nia ilo­ści wody zagęsz­cze­niu ule­ga rów­nież krew, któ­ra wpły­wa na zabu­rzo­ną pra­cę ser­ca, płuc i całe­go ukła­du krą­że­nio­wo – oddechowego.

PODWYŻSZONA KWASOWOŚĆ SOKU ŻOŁĄDKOWEGO

Podwyższona kwa­so­wość soku żołąd­ko­we­go jest bez­po­śred­nim następ­stwem niskie­go uwod­nie­nia. Dla zobra­zo­wa­nia pro­ble­mu nale­ży wie­dzieć, że w natu­ral­nych warun­kach bło­na ślu­zo­wa żołąd­ka wydzie­la cały czas kwas potrzeb­ny do tra­wie­nia poży­wie­nia. Gdy do żołąd­ka dotrze odpo­wied­nia ilość wody, kwas będzie miał odpo­wied­nie stę­że­nie. Gdy zaś ilość wody będzie zani­żo­na, kwas żołąd­ko­wy będzie miał bar­dzo wyso­kie stę­że­nie, co spo­wo­do­wać moż­ne podraż­nie­nie bło­ny ślu­zo­wej, nisz­cze­nie pokry­cia i w efek­cie nawet obumie­ra­nie komórek.

GĘSTA ŻÓŁĆ I KAMIENIE W PĘCHERZYKU ŻÓŁCIOWYM

Żółć powin­na mieć okre­ślo­ny pro­cent zawar­to­ści wody i okre­ślo­ną zasa­do­wość. Oscyluje ona w gra­ni­cach 8,8 pH. W przy­pad­ku, gdy orga­nizm nie otrzy­ma odpo­wied­niej ilo­ści wody, żółć sta­je się wyso­ko skon­cen­tro­wa­na, zakwa­sza się, zaczy­na gęst­nieć i wytrą­ca się z niej osad.

Czy można zastępować wodę innymi napojami?

 

CHRZĘST I ZGRZYTANIE W STAWACH, ZNIEKSZTAŁCANIE CHRZĄSTEK, ZMIANY ZWYRODNIENIOWE

Odwodnienie obok nie­do­bo­rów wita­min i mine­ra­łów (głów­nie siar­ki i krze­mu) sta­no­wi jed­ną z naj­częst­szych przy­czyn defor­ma­cji chrzą­stek, odkła­da­nia soli w sta­wach i krę­go­słu­pie, powsta­wa­nia cho­rób zwy­rod­nie­nio­wych i innych dole­gli­wo­ści w obrę­bie stawów.

NIEDOKRWIENNY UDAR MÓZGU

Wśród przy­czyn powsta­nia uda­ru nie­do­krwien­ne­go mózgu, na czo­ło wysu­wa się nie­ste­ty rów­nież zabu­rze­nie mikro­cyr­ku­la­cji. Zmniejszona ilość wody we krwi powo­du­je jej zagęsz­cze­nie i zmia­nę jej wła­ści­wo­ści. W następ­stwie tych zmian może dojść do powsta­wa­nia zakrze­pów i nie­droż­no­ści naczyń krwio­no­śnych dopro­wa­dza­ją­cych tlen do mózgu.

MIAŻDŻYCA TĘTNIC I NIEDOKRWIENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO

Niedobór wody powo­du­je zagęsz­cze­nie krwi, któ­ra z tru­dem docie­ra do ser­ca. Gęsta krew powo­du­je pod­nie­sie­nie ciśnie­nia tęt­ni­cze­go krwi, zwięk­sze­nie czę­sto­tli­wo­ści skur­czów ser­ca i przy­spie­sze­nie odde­chu. Gęsta krew zwie­ra tez wię­cej tłusz­czów, któ­re odkła­da­ją się na ścian­kach naczyń krwio­no­śnych. W efek­cie zmia­ny te powo­du­ją nie­do­krwie­nie ser­ca czy­li zawał.

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

 

(czy­taj więcej) 

SUCHA SKÓRA I WŁOSY

Gdy poja­wia się sucha skó­ra ze skłon­no­ścią do przed­wcze­sne­go sta­rze­nia się i poja­wie­nia zmarsz­czek, naj­czę­ściej się­ga­my po zło­te pre­pa­ra­ty kosme­tycz­ne, któ­rych zada­niem jest inten­syw­ne nawil­że­nie skó­ry. Tymczasem sto­so­wa­nie kosme­ty­ków nawil­ża­ją­cych jest tyl­ko dzia­ła­niem na zewnętrz­ne war­stwy skó­ry. Prawdziwe nawil­że­nie może odbyć się wyłącz­nie poprzez zwięk­sze­nia dostar­cza­nia do orga­ni­zmu wody, któ­ra dotrze do wszyst­kich komó­rek, w tym rów­nież do skó­ry, wypeł­nia­jąc ją i ujędr­nia­jąc. Podobnie nie­do­bór wody dzia­ła na komór­ki wło­sa i paznok­ci, któ­rym nie pomo­gą żad­ne odżyw­ki, jeśli orga­nizm będzie odwodniony.

PIASEK I KAMIENIE W NERKACH

W efek­cie nie­do­bo­rów wody, w moczu zwięk­sza się ilość agre­syw­nych kwa­sów. W obro­ni przed nimi orga­nizm two­rzy nie­tok­sycz­ne sole, któ­re sku­pia­jąc się two­rzą kamie­nie i pia­sek. Dodatkowo mocz sta­je się bar­dziej kwa­śny i ule­ga zwapnieniu.

ZAPARCIA

Zaparcia są jed­nym z naj­częst­szych obja­wów odwod­nie­nia. Gdy w prze­wo­dzie pokar­mo­wym bra­ku­je wody, sto­lec sta­je się twar­dy i zapie­czo­ny. W takich przy­pad­kach war­to zwięk­szyć ilość wypi­ja­nej wody, któ­ra zadzia­ła lepiej (zdro­wiej), niż aptecz­ne pre­pa­ra­ty przeczyszczające.

 

 

Zobacz inne arty­ku­ły w kate­go­rii ZDROWIE 

Dlaczego warto morsować? Czy kąpiel w lodowatej wodzie jest bezpieczna?

Jak pozbyć się brodawek (kurzajek)

Dlaczego warto jeść jabłka?

Nić dentystyczna – konieczność czy zbytek

Czym się różni przeziębienie od grypy?

Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

Jak zwiększyć metabolizm

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

Do czego potrzebny jest nam magnez

Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca

Co się dzieje z organizmem w saunie?

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Wpływ sauny na pracę serca

Jesienna depresja

Skąd się bierze stres

 

 

Photo by Izzy Gerosa on Unsplash

 

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ