Czy wiesz, że poważne choroby mogą być powodowane przez niewielkie spożywanie wody? Sprawdź, jak zachowuje się organizm, gdy zaczyna mu brakować wody.
Pierwsze symptomy odwodnienia to:
1% odwodnienia – uczucie pragnienia
2% odwodnienia – niepokój, zaburzenie apetytu, pogorszenie zdolności do pracy
4% odwodnienia – zawroty głowy, zmęczenie, mdłości
6% odwodnienia – zaburzenia koordynacji i spójności mowy
10% odwodnienia – zakłócona termoregulacja, rozpoczęcie procesu obumierania komórek
11% odwodnienia – w organizmie zachodzą zmiany, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarza
20% odwodnienia – ryzyko śmierci!!!
Sprawdź, czy nie jesteś odwodniona
Jak zachowuje się ludzki organizm, gdy zaczyna się niedobór wody?
Podobnie jak każda żywa istota, również komórki organizmu w chwili niedoboru wody sięgają po zapasy. Z zapasów wody w komórkach organizm może zabrać nawet 66% wody, ale w końcu komórki jako żywe organizmy zaczynają bronić się przed pozbawianiem ich wody, reagując na ten proces zatykaniem cholesterolem membran zasłaniających otwory (wejściowe i wyjściowe) wody.
W przypadku, gdy niedobór wody w komórce jest znaczny, jej wydajność zmniejsza się aż o 40 – 50%. Wówczas pojawiają się pierwsze zaburzenia funkcjonowania organizmu. Najczęściej do pierwszych dolegliwości związanych niedoborem wody należy zaliczyć dnę moczanową, kamienie w nerkach i kamice żółciową. W wyniku ograniczenia ilości wody zagęszczeniu ulega również krew, która wpływa na zaburzoną pracę serca, płuc i całego układu krążeniowo – oddechowego.
PODWYŻSZONA KWASOWOŚĆ SOKU ŻOŁĄDKOWEGO
Podwyższona kwasowość soku żołądkowego jest bezpośrednim następstwem niskiego uwodnienia. Dla zobrazowania problemu należy wiedzieć, że w naturalnych warunkach błona śluzowa żołądka wydziela cały czas kwas potrzebny do trawienia pożywienia. Gdy do żołądka dotrze odpowiednia ilość wody, kwas będzie miał odpowiednie stężenie. Gdy zaś ilość wody będzie zaniżona, kwas żołądkowy będzie miał bardzo wysokie stężenie, co spowodować możne podrażnienie błony śluzowej, niszczenie pokrycia i w efekcie nawet obumieranie komórek.
GĘSTA ŻÓŁĆ I KAMIENIE W PĘCHERZYKU ŻÓŁCIOWYM
Żółć powinna mieć określony procent zawartości wody i określoną zasadowość. Oscyluje ona w granicach 8,8 pH. W przypadku, gdy organizm nie otrzyma odpowiedniej ilości wody, żółć staje się wysoko skoncentrowana, zakwasza się, zaczyna gęstnieć i wytrąca się z niej osad.
Czy można zastępować wodę innymi napojami?
CHRZĘST I ZGRZYTANIE W STAWACH, ZNIEKSZTAŁCANIE CHRZĄSTEK, ZMIANY ZWYRODNIENIOWE
Odwodnienie obok niedoborów witamin i minerałów (głównie siarki i krzemu) stanowi jedną z najczęstszych przyczyn deformacji chrząstek, odkładania soli w stawach i kręgosłupie, powstawania chorób zwyrodnieniowych i innych dolegliwości w obrębie stawów.
NIEDOKRWIENNY UDAR MÓZGU
Wśród przyczyn powstania udaru niedokrwiennego mózgu, na czoło wysuwa się niestety również zaburzenie mikrocyrkulacji. Zmniejszona ilość wody we krwi powoduje jej zagęszczenie i zmianę jej właściwości. W następstwie tych zmian może dojść do powstawania zakrzepów i niedrożności naczyń krwionośnych doprowadzających tlen do mózgu.
MIAŻDŻYCA TĘTNIC I NIEDOKRWIENIE MIĘŚNIA SERCOWEGO
Niedobór wody powoduje zagęszczenie krwi, która z trudem dociera do serca. Gęsta krew powoduje podniesienie ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenie częstotliwości skurczów serca i przyspieszenie oddechu. Gęsta krew zwiera tez więcej tłuszczów, które odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych. W efekcie zmiany te powodują niedokrwienie serca czyli zawał.
Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie
SUCHA SKÓRA I WŁOSY
Gdy pojawia się sucha skóra ze skłonnością do przedwczesnego starzenia się i pojawienia zmarszczek, najczęściej sięgamy po złote preparaty kosmetyczne, których zadaniem jest intensywne nawilżenie skóry. Tymczasem stosowanie kosmetyków nawilżających jest tylko działaniem na zewnętrzne warstwy skóry. Prawdziwe nawilżenie może odbyć się wyłącznie poprzez zwiększenia dostarczania do organizmu wody, która dotrze do wszystkich komórek, w tym również do skóry, wypełniając ją i ujędrniając. Podobnie niedobór wody działa na komórki włosa i paznokci, którym nie pomogą żadne odżywki, jeśli organizm będzie odwodniony.
PIASEK I KAMIENIE W NERKACH
W efekcie niedoborów wody, w moczu zwiększa się ilość agresywnych kwasów. W obroni przed nimi organizm tworzy nietoksyczne sole, które skupiając się tworzą kamienie i piasek. Dodatkowo mocz staje się bardziej kwaśny i ulega zwapnieniu.
ZAPARCIA
Zaparcia są jednym z najczęstszych objawów odwodnienia. Gdy w przewodzie pokarmowym brakuje wody, stolec staje się twardy i zapieczony. W takich przypadkach warto zwiększyć ilość wypijanej wody, która zadziała lepiej (zdrowiej), niż apteczne preparaty przeczyszczające.
Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE
Dlaczego warto morsować? Czy kąpiel w lodowatej wodzie jest bezpieczna?
Jak pozbyć się brodawek (kurzajek)
Dlaczego warto jeść jabłka?
Nić dentystyczna – konieczność czy zbytek
Czym się różni przeziębienie od grypy?
Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić
Jak zwiększyć metabolizm
Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie
Do czego potrzebny jest nam magnez
Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca
Co się dzieje z organizmem w saunie?
Suplementy spalające tkankę tłuszczową
Soczewki jednodniowe czy miesięczne?
Wpływ sauny na pracę serca
Jesienna depresja
Skąd się bierze stres
Brak komentarzy