Czas upływa, czy tego chcesz, czy nie! A wraz z nim upływa nasza młodość, atrakcyjny wygląd, energia i siły. Czasu nie można ani zatrzymać, ani spowolnić. Można jednak z sukcesem opóźnić proces starzenia się skóry, a tym samym przedłużyć młody wygląd.
Z genami walczyć nie można
Za proces starzenia się dużą odpowiedzialność ponoszą geny, jakie odziedziczyliśmy po naszych przodkach. (Jeśli twarz twojej babci lub mamy szybko pokryła się zmarszczkami, przygotuj się na to, że i Ty podzielisz ich los). Tego spadku niestety nie możemy się zrzec, nawet, jeśli nie bardzo przypadł nam do gustu. Możemy jednak poprzez właściwe odżywianie komórek organizmu, wpłynąć na ich lepszą kondycję. Tym samym możemy z sukcesem zwiększyć nawilżenie skóry, sprawić, że będzie bardziej jędrna, a jednocześnie mniej podatna na pojawienie się zmarszczek.
Co się dzieje w skórze?
Skóra z wiekiem staje się coraz bardziej wysuszona, a tym samym traci swoją naturalną elastyczność i zaczyna się marszczyć. Pierwsze zmarszczki mogą się pojawić już przed 30. rokiem życia. Sukcesywnie obniża się również poziom hormonów, a także wolniej przebiegają procesy regeneracyjne komórek skóry. Największymi winowajcami odpowiedzialnymi za procesy starzenia się skóry są jednak wolne rodniki. Te niszczycielskie niesparowane elektrony lub jony są efektem zachodzących w organizmie przemian metabolicznych. Za ich pojawienie się w organizmie odpowiedzialny jest alkohol, przemęczenie, stres, niezdrowa żywność (fast-food, chipsy, potrawy smażone), promieniowania UV (naturalne i z solarium), zanieczyszczone środowisko, konserwanty z pożywienia, palenie papierosów i inne. Wolne rodniki cechuje wysoki poziom aktywności fizycznej, w szczególności względem komórek organizmu. Najczęściej atakują i niszczą one materiał genetyczny DNA i białka. Mogą one zniszczyć każdą komórkę, w tym nawet serce i mózg. Największą aktywność wolnych rodników zauważa się jednak w obrębie skóry, która pod ich wpływem traci swoją naturalną elastyczność i jędrność. Skóra staje się też przesuszona i pokryta zmarszczkami.
Regeneracja skóry
Każda cząsteczka ludzkiego organizmu posiada zdolność do samoregeneracji. Początkowo komórki odnawiają się co 28 dni (nowe komórki zastępują stare), jednak z wiekiem proces ten ulega wydłużeniu i jego efektem jest pojawienie się pierwszych zmarszczek. Im mniej starych komórek zostaje zastąpionych nowymi, tym szybciej przebiegają procesy starzenia się skóry. Zmniejsza się krążenie krwi we włośniczkach, co znacznie zwiększa ich kruchość. Jednocześnie następuje zaburzenie wydzielanie melaniny i wystąpienie pierwszych zmian pigmentacyjnych w obrębie skóry. Nadto zniszczeniu ulegają włókna kolagenowe oraz zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych. Takie procesy prowadzą do pojawienia się zmarszczek, bruzd i ogólnie złej kondycji skóry.
Odżywianie komórek od wewnątrz i na zewnątrz
Jak wiemy, najlepszą obroną jest zawsze atak. W tym wypadku konieczne jest więc zwalczenie wolnych rodników przy pomocy skutecznych antyutleniaczy. Powinny się one znaleźć nie tylko w suplementach diety, ale w szczególności w codziennej diecie. Na talerzu powinny się znaleźć produkty bogate w najskuteczniejsze antyutleniacze, czyli witamina C (czarne porzeczki, owoce dzikiej róży, owoce cytrusowe, czerwona papryka), beta-karoten (marchewka, natka pietruszki, czerwona papryka, pomidor, brukselka), witamina E (szpinak, awokado, orzechy, migdały, olej roślinny) i antocyjany (maliny, winogrona, czarne porzeczki, czarny bez, jeżyny, aronia, czerwona kapusta, wiśnie, żurawina, jagody).
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe
Oprócz diety ważne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków, które zawierają substancje korzystania oddziałujące na kondycję skóry. Takim składnikiem jest zapewne kwas hialuronowy, glicerol i gliceryna. Substancje te zatrzymują w naskórku wilgoć i przywracają równowagę wodno – lipidową. W kremach na noc wskazany jest koenzymQ10 i retinol, których zadaniem jest pobudzenie procesu odnowy skóry. Kosmetyki na dzień winny natomiast obowiązkowo posiadać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Cenne są również ceramidy i oleje roślinne, których zadaniem jest uszczelnienie naskórka.
Przeczytaj: BOTOX – pogromca zmarszczek. Co warto nim wiedzieć
Odpoczynek, endorfiny i zdrowe jedzenie
W walce z procesem starzenia się niezwykle skuteczną bronią jest odpoczynek, unikanie (lub łagodzenie) sytuacji stresogennych, a także zapewnienie organizmowi aktywności fizycznej i zdrowe jedzenie. Każdy stres, nierozwiązany problem, nieprzespana noc i zmęczenie odbija się na naszej skórze. Ileż to razy zdarza się, że po przeciągającej się do późnych godzin imprezie, rano twarz wygląda szaro i niezdrowo, a pod oczami pojawiają się typowe „worki”. Jeśli po jednym wieczorze może nastąpić tak radykalna zmiana wyglądu, to pomyśl, jak działa na organizm długotrwały brak odpoczynku, permanentny stres, wieloletnie palenie papierosów i niezdrowe jedzenie. Niestety, tego typu zachowanie odbija się szybko na kondycji skóry.
Przeczytaj: Suplementy spalające tkankę tłuszczową
Aby zapobiec temu zjawisku, należy prowadzić (w miarę) higieniczny tryb życia, dbać o wypoczynek, zdrowo się odżywiać, porzucić nałogi (alkohol, papierosy), a przede wszystkim zapewnić sobie odpowiedni relaks. Najlepszym sposobem jest na pewno zażywania umiarkowanej aktywności fizycznej. Nie jest wskazany zbyt intensywny trening, bowiem w czasie jego trwania, w efekcie dużego zapotrzebowania na tlen, wytwarzane są w dużej ilość wolne rodniki. Dla zachowania dobrego zdrowia i spowolnienia procesów starzenia się organizmu (również skóry), należy wykonywać spokojne ćwiczenia fizyczne (trening cardio, spacer, nording walking, pływanie, wolny trucht, jazda na rowerze, pilates, zumba). Niezwykłe efekty odmładzające przynosi również praktykowanie jogi.
Umiarkowany wysiłek fizyczny pozwala na redukcję zbędnej tkanki tłuszczowej a także zwiększenie wydolności organizmu. Podczas jego wykonywania wydzielane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia skutecznie redukujące stres. Systematyczna aktywność fizyczna prowadzi również do wytworzenia mitochondriów, które są odpowiedzialne za uaktywnienie procesów energotwórczych i jednoczesne zmniejszenie wytwarzania wolnych rodników.
Zobacz inne artykuły w kategorii URODA
Depilacja intymna – tak czy nie?
Żywe ślimaki wspomagają zachowanie młodości twarzy
BOTOX – pogromca zmarszczek. Co warto nim wiedzieć
Fakty i mity o odchudzaniu
Niechciane bryczesy
Makijaż permanentny
Cellulit – NIGDY W ŻYCIU
Dieta antycellulitowa
Parówka na twarz – jak ją prawidłowo wykonać?
Jeden komentarz
A ja zawsze zastanawiałam się, o co chodzi z tymi wolnymi rodnikami. A ze swej strony polecam serdecznie jogę. Faktycznie odejmuje lat!