Brodawki należą do rodzaju zmian skórnych, które występują najczęściej w obrębie dłoni i stóp. Za ich wystąpienie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Według ostatnich wyników badań, co dziesiąty człowiek jest jego nosicielem. Można się nim zarazić w miejscach publicznych, takich jak pływalnia lub sauna, a także poprzez dotyk i używanie tych samych przedmiotów (np. ręczników).
Wystąpieniu brodawek często towarzyszą inne zmiany w obrębie skóry, w tym na przykład jej łuszczenie. Wprawdzie zmiany te nie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, jednak zbyt późno podjęte leczenie kurzajek może w ekstremalnych sytuacjach doprowadzić nawet do wystąpienia stanów nowotworowych. W zależności od rodzaju kurzajek mogą one mieć zarówno inne zabarwienie, jak i inną wielkość i wypukłość.
Najczęściej spotykane są kurzajki na dłoniach, które pojawiają się w postaci niewielkich grudek w kolorze skóry, których średnica nie przekracza 1 mm. Mogą również wystąpić inne rodzaje brodawek (np. na stopach), które są zwykle ciemniejsze i bardziej płaskie.
Leczenie
Leczenie kurzajek jest zwykle długotrwałe i utrudnione z uwagi na częste nawroty dolegliwości. Obecnie stosuje się najczęściej 5 podstawowych metod zwalczania tego typu dolegliwości. W ramach medycyny naturalnej znane jest wykorzystanie działania jaskółczego ziela (glistnika), którego specyficzny żółty sok zawiera substancje działające przeciwwirusowo. Zwykle pierwsze efekty stosowania zauważalne są dopiero po kilku tygodniach stosowania. W domowym zaciszu możliwe jest również usunięcie zmian chorobowych przy miejscowym zastosowaniu preparatów z azotanem srebra. W gabinetach lekarskich możliwe jest natomiast usunięcie brodawek przy wykorzystaniu promieniowania laserowego, chirurgicznego wycięcia kurzajki, a także jej wymrożenia (ciekłym azotem).
Profilaktyka
Aby zapobiec wystąpieniu brodawek i do minimum zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem HPV należy unikać wspólnego (z innymi osobami) używania tych samych przedmiotów, nie przebywać długo w miejscach zwiększających ryzyko zarażenia się wirusem (np. basen), po wyjściu z basenu lub sauny stosować środek dezynfekcyjny, osuszać powierzchnię między palcami, często zmieniać skarpetki, chodzić w przewiewnym obuwiu a także regularnie oglądać dłonie i stopy, by wcześnie zauważyć potencjalne zmiany chorobowe.
Jeden komentarz
Jak niedobór wody działa na poszczególne organy i jakie wywołuje choroby? | 4lady.pl - kobieta nowoczesna