Setki tysięcy kobiet na całym świecie marzy o idealnej figurze, a za niepowodzenia w odchudzaniu obwinia swój zbyt powolny metabolizm. Dietetycy i trenerzy podsuwają współczesnym kobietom gotowe przepisy na zwiększenie metabolizmu, które pozwolą na cieszenie się szczupłą sylwetką i jędrnym ciałem.
Co to jest metabolizm?
Metabolizm to całość procesów zachodzących w organizmie, które wiążą się z przemianą energii. Spożywane produkty zostają przetworzone w określoną ilość energii, która zostaje spożytkowana na aktywność organizmu nawet wówczas, gdy człowiek nie wykonuje żadnej czynności. Przykładowo procesy metaboliczne zachodzą podczas snu, oddychania, wzrostu, utrzymywania podstawowej temperatury ciała, pracy serca i innych czynności, na które nie mamy żadnego wpływu.
Metabolizm może być efektem trybu życia, genów a także stosowania odpowiedniej diety. Nieprawdą jest jednak przyjęta zasada, że ludzie otyli borykają się ze złym metabolizmem. Wręcz odwrotnie, zwiększona waga wymaga od organizmu większej dawki przetworzonej energii, która zużywa jest na codzienne dźwiganie znacznie większej liczby kilogramów, aniżeli ma to miejsce u ludzi szczupłych. Każdy ruch ręką, czy nogą powoduje zwiększony pobór energii pochodzący z przyswojonych przez organizm składników odżywczych.
Przeczytaj również: Licznik spalania kalorii
Jedz białko! Buduj mięśnie!
Białko to podstawowy budulec wszystkich komórek w organizmie. Uczestniczy w przemianie materii i tworzy niezbędną do pracy organizmu energię. Tylko 2 gramy dostarczonego w pożywieniu białka tworzy aż 4 kcal energii. Energia ta zostaje wykorzystana do szybszego trawienia spożywanych produktów, a tym samym do zwiększenia metabolizmu. Dodatkowo należy pamiętać, że białko odgrywa istotną rolę w pracy mięśni. Aby zwiększyć metabolizm, należy wpierw zwiększyć aktywność mięśni, które rozbudowując się, będą sukcesywnie wypierały tkankę tłuszczową. Powszechnie znamy zjawisko przemiany tłuszczu w mięśnie, które następuje u osób wykonujących ćwiczenia siłowe. W efekcie tej przemiany następuje znaczne przyspieszenie przemiany energii, bowiem tylko 1 kilogram tkanki mięśniowej spala w ciągu godziny 12 kalorii bez podjęcia żadnej aktywności fizycznej, zaś 1 kilogram tłuszczu spala tylko 4 kalorie.
Wykonuj ćwiczenia interwałowe
Interwały to naprzemienne ćwiczenia fizyczne. Przez około 30 – 60 sekund wykonuje się ćwiczenia przy tętnie sięgającym minimum 85% jego maksymalnej wysokości, po czym następują ćwiczenia lżejsze, podczas których organizm odpoczywa. Powinny one trwać około 60 – 120 sekund. Regularnie wykonywane interwały przyspieszają metabolizm nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale również na długo po treningu. Intensywność ćwiczeń interwałowych powoduje duże zmęczenie organizmu, który wymaga długiego czasu regeneracji. Można je wykonać podczas biegania, jazdy na rowerze (również treningowym) a nawet ćwiczeń ze skakanką.
Przeczytaj również: Odpowiednie tętno do spalania tkanki tłuszczowej
Jedz 5 – 6 posiłków dziennie
Podczas jedzenia organizm zużywa określoną porcję energii. Wykorzystywana jest ona na trawienie produktów spożywczych. Gdy przyjmowanie posiłków odbywa się zbyt rzadko, dochodzi do znacznego spowolnienia metabolizmu, bowiem organizm odbierając sygnały głodu i jednoczesnego braku pożywienia pozwalającego na jego zaspokojenie, spowalnia metabolizm, by zabezpieczyć zapasy energii zgromadzone w tkankach tłuszczowych. Gdy posiłki przyjmowane są regularnie (np. co 3 godziny) organizm wie, że otrzyma za chwilę dodatkową porcję energii, więc nie zwalnia metabolizmu.
Pij wodę!
Zgodnie z wynikami badań niemieckich naukowców, picie wody znacznie przyspiesza metabolizm. Już po 10 minutach od wypicia pół litra wody następuje znaczne przyspieszenie przemiany energii i utrzymuje się przez ponad pół godziny. Pijąc każdego dnia 1,5 litra wody, w ciągu tylko jednego roku można spalić 2,5 kg tkanki tłuszczowej, bez wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń i stosowania diet odchudzających.
Ponadto woda pomaga w spalaniu i wypłukiwaniu z organizmu tłuszczu.
Zobacz inne podobne artykuły
Brak komentarzy