Coraz krótsze dni, za oknem szaro, o szyby zacina złowrogo deszcz….. Jesień to nie tylko piękna pora roku, to również okres większej zapadalności na sezonową depresję, która sprawia, że jesteśmy przygnębieni, zmęczeni, każdy rodzaj aktywności wiąże się z wysiłkiem, a życie przestaje mieć sens.
Jak rozpoznać jesienną depresję?
Sezonowa depresja (SAD) często mylona jest ze zwykła chandrą lub zmęczeniem. Jej typowymi objawami są:
- Niemijające uczucie lęku i niepokoju, który nie ma żadnej przyczyny, a jednak nie jest możliwy do opanowania,
- Problemy ze snem: trudności z zasypianiem, budzenie się w środku nocy, senność w ciągu dnia,
- Ciągłe zmęczenie, które nie mija nawet po długotrwałym odpoczynku i śnie,
- Brak ochoty na aktywność fizyczną,
- Bóle głowy, stawów i mięśni,
- Niechęć do spotkań towarzyskich,
- Łatwe popadanie w złość i gniew,
- Poczucie, że codzienne obowiązki zaczynają nas przerastać,
- Niska samoocena, niechęć do działania, płaczliwość i bezpodstawne przygnębienie,
- Zwiększony apetyt, głównie na słodycze,
- Spadek zainteresowania seksem.
Skąd się bierze jesienna depresja?
Może trudno w to uwierzyć, ale bezpośrednim winowajcą jest światło, a w zasadzie jego brak. Zbyt krótkie dni powodują, że do naszego organizmu dociera coraz mniej naturalnego światła, którego niedobór powoduje wytwarzanie melatoniny — hormonu odpowiedzialnego za wywołanie chandry. Jej nadmiar sprawia, że czujemy się apatyczni, zmęczeni, ospali i senni. Przyszłość jawi się w kolorze czarnym, zaś przeszłość (ta smutna) rozpamiętywana jest aż do bólu. Mimo, iż depresja sezonowa rzadko nadaje się do leczenia farmakologicznego, to jednak statystyki donoszą, iż w okresie jesiennym notuje się najwięcej samobójstw.
Jak sobie pomóc?
Zanim wypłaczesz wszystkie łzy, spiszesz testament i obrazisz wszystkich znajomych, sprawdź, czy możliwe jest złagodzenie skutków jesiennej chandry.
Zioła i leki
W domowym zaciszu warto zaparzyć sobie uspokajające zioła, które wpłyną na delikatne wyciszenie emocji, poprawią jakość snu, zredukują poziom stresu, wpłyną rozluźniająco na ośrodkowy układ nerwowy. Właściwości takie posiadają przede wszystkim: melisa, kwiat głogu, bazylia, pierwiosnek lekarski, jeżyna i rumianek. W przypadku, gdy zioła nie pomogą, a stan napięcia nie pozwala na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie, należy udać się do lekarza, który oceni zasadność zażycia leków antydepresyjnych, głównie selektywnych inhibitorów, które pozwalają na wyłapywanie serotoniny.
Odpowiednia dieta
Jeśli podejrzewasz, że „dopadła” cię jesienna depresja, zadbaj o właściwą dietę. Niech na twoim talerzu znajdą się produkty bogate w tryptofan, będący prekursorem serotoniny i mający znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Znajdziesz go w kaszy, jajkach, bananach, żółtym serze, chlebie razowy i soji. Niezbędne są również produkty bogate w magnez i witaminy z grupy B. ich zadaniem jest zapewnienie lepszego samopoczucia, wzmocnienie układu nerwowego i zwiększenie odporności na stres.
Fototerapia
W ostatnich czasach dużym zainteresowaniem cieszy się fototerapia, czyli metoda polegająca na oddziaływaniu światła na ludzki organizm. Tego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem światła o długości fali zbliżonej do światła naturalnego wykonywane są przez profesjonalne gabinety kosmetyczne, oferujące uzupełnienie niedoboru światła i walkę z depresją. Pamiętać jednak należy, że jednorazowy zabieg raczej nie przyniesie pożądanych efektów.
Aktywność ruchowa
Mimo, iż jesienna depresja ściśle powiązana jest z brakiem chęci do jakiejkolwiek aktywności ruchowej, to jednak warto zmobilizować się do wykonania chociażby kilku ćwiczeń gimnastycznych bądź wyjścia na spacer. Ten rodzaj terapii może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę w zwalczaniu chandry. Najlepiej jest zapisać się na grupowe zajęcia aerobiku, pływania lub zumby. Pozwolą one nie tylko na ruch, ale jednocześnie wpłyną na zwiększenia aktywności towarzyskiej – niezwykle cennej podczas chandry.
Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE
Do czego potrzebny jest nam magnez
Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca
Co się dzieje z organizmem w saunie?
Suplementy spalające tkankę tłuszczową
Wpływ sauny na pracę serca
Skąd się bierze stres
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
3 komentarze
Coś jest z ta depresją jesienną. jak czytam te objawy, to mam chyba wszystkie. Faktycznie latem miałam lepszy humor.
Mnie tez dopada. Zaraz się zakopie w kącie pod kocem z kartką “obudzić” wiosną.
Już się znowu zaczyna .…. Mnie już też wszytsko drażni, smuci i wk…