PO PROSTU ŻYCIE

14 listopada 2012

Matka, żona, kochanka – kim jest współczesna kobieta

Kobieta XXI wie­ku to cho­dzą­cy ide­ał mat­ki, żony i kochan­ki. Ukształtowany przez media wize­ru­nek czy­ni z kobie­ty pięk­ny i mądry robot wie­lo­czyn­no­ścio­wy do zadań spe­cjal­nych. Wszechobecne spo­ty rekla­mo­we nakła­da­ją na nią nie­pi­sa­ny obo­wią­zek dości­gnię­cia ide­ału. Narzucają jej podą­ża­nie za modą, okre­ślo­ny styl życia, spo­sób spę­dza­nia cza­su wol­ne­go. Kim jest napraw­dę współ­cze­sna kobieta?

 

Przebudzenie wiosenne – obudź w sobie radość, obudź w sobie dziecko

Co roku dzie­je się to samo. Pierwsza wio­sen­na zie­leń, pierw­sze źdźbła tra­wy, pierw­sze liście na drze­wach. Niby to samo, niby jest tak co roku, a jed­nak jest ina­czej. Czujesz zmianę.

A dla­cze­go w Tobie wciąż śpi zima a może nawet jesz­cze ponu­ra jesień? Dlaczego wciąż tkwisz w sko­ru­pie smut­ku, narze­ka­nia, gnie­wu i nie­za­do­wo­le­nia? Dlaczego wciąż cze­kasz na lep­sze jutro, na wygra­ną w Lotto, na wię­cej siły, na wię­cej chę­ci, na nową pra­cę, na urlop? Przebudź się jak wio­sna, nie cze­kaj na jutro, obudź w sobie dziec­ko i zacznij żyć.

Potęga wdzięczności, czyli klucz do szczęścia

Czym jest szczę­ście? Słowo, któ­re wypo­wia­da­ne jest przez nas na dzie­siąt­ki spo­so­bów, tak napraw­dę nie­wie­le ma wspól­ne­go z praw­dzi­wym szczęściem.

Często powta­rza­my „ona to ma szczę­ście” lub „nie mam w życiu szczę­ścia”.  Czego jed­nak ocze­ku­je­my od sta­nu, któ­ry nazy­wa­my szczę­ściem? Czy przy­pad­kiem nie utoż­sa­mia­my go z posia­da­niem pie­nię­dzy, karie­rą, luk­su­so­wym samo­cho­dem i egzo­tycz­ny­mi wakacjami?

W rze­czy­wi­sto­ści brak zado­wo­le­nia wyni­ka­ją­cy z bra­ku cze­goś, cze­go chce­my, wyni­ka z bra­ku wdzięcz­no­ści za to, co już posia­da­my. (Czytaj wię­cej)

 

Miłość z koloratką w tle

Szacuje się, że pra­wie poło­wa pol­skich kapła­nów anga­żu­je się w roman­se z kobie­ta­mi. U pod­ło­ża wie­lu takich związ­ków leży naj­czę­ściej szcze­re i sil­ne uczu­cie miło­ści, któ­re jed­nak nie ma szans na szczę­śli­we zakoń­cze­nie (czy­taj wię­cej)

Komu potrzebny jest Dzień Kobiet

Każdego roku w okre­sie poprze­dza­ją­cym Dzień Kobiet roz­brzmie­wa­ją peł­ne emo­cji dys­ku­sje o tym, czy powin­no się świę­to­wać ten dzień.

Przeciwnicy świę­ta przy­po­mi­na­ją jego komu­ni­stycz­ne pocho­dze­nie, zaś zwo­len­ni­cy prze­ko­nu­ją o potrze­bie uczcze­nia wszyst­kich pań. Czy ten szum oko­ło­świą­tecz­ny jest potrzeb­ny? (czy­taj więcej)

 

Nieznany los noworocznych postanowień

Co roku to samo. W pier­wszy dzień Nowego Roku pla­nu­ję, postanaw­iam, obie­cu­ję sobie ….. a już w poło­wie sty­cz­nia zapom­i­nam o wszys­t­kich deklarac­jach. Dlaczego?

Postanowienia nowo­rocz­ne są bar­dziej ulot­ne niż pył na wie­trze. Częś­ciej przyj­mują wymiar nowo­rocz­nej trady­cji, ani­że­li chę­ci wpro­wa­dze­nia życio­wych zmian. Dzieje się tak dlat­ego, że bar­dzo czę­sto nie robi­my NIC, żeby je urzeczy­wist­nić. Co więc powin­niśmy zro­bić, by nasze ambit­ne nowo­rocz­ne posta­no­wie­nia nie przy­pom­i­nały słów rzu­conych na wiatr? (czy­taj wię­cej)

 

Chcieć — to móc

To, co nas naj­bar­dziej ogra­ni­cza, to nie brak cza­su, pie­nię­dzy, czy możli­wości. Najbardziej ogra­ni­cza nas brak pew­no­ści sie­bie. Czym jest pew­ność siebie?

Podobno szcze­re chę­ci, to polo­wa suk­ce­su. Czy jed­nak same chę­ci wystar­czą (czy­taj wię­cej)

 

 

Twój mózg – czego jeszcze o nim nie wiesz

Ludzki mózg od wie­lu lat budzi cie­ka­wość nie tyl­ko wybit­nych naukow­ców, ale rów­nież nas, prze­cięt­nych użyt­kow­ni­ków tej nie­prze­cięt­nej maszy­ny. Wiemy już, że skła­da się ona z 100 000 000 000 neu­ro­nów, któ­re pozwa­la­ją jej na wyko­na­nie kwa­dry­lio­na ope­ra­cji na sekun­dę. Do tej wytę­żo­nej pra­cy mózg potrze­bu­je jed­nak odpo­wied­nie­go trak­to­wa­nia, a przede wszyst­kim odży­wia­nia. Mimo, iż sta­no­wi on wyłącz­nie 1 — 2 % wagi całe­go orga­ni­zmu, do popraw­ne­go funk­cjo­no­wa­nia potrze­bu­je aż 20% wdy­cha­ne­go powie­trza, 30% wypi­tej wody, 25% prze­pły­wa­ją­cej krwi i aż 40% skład­ni­ków odżyw­czych zawar­tych w ukła­dzie krwio­no­śnym. (czy­taj wię­cej)

 

Dlaczego warto morsować? Czy kąpiel w lodowatej wodzie jest bezpieczna?

Patrząc na ludzi wcho­dzą­cych w środ­ku mroź­nej zimy do lodo­wa­tej wody, mamy gęsią skór­kę i dzi­wi­my się, jak oni to wytrzy­mu­ją. Dlaczego nie jest im zim­no? Jak to moż­li­we, że efek­tem tej eks­tre­mal­nej kąpie­li nie jest zapa­le­nie płuc? (Czytaj wię­cej)

 

Czy znasz swój mózg?

Wszystkie kom­pu­te­ry świa­ta nie są w sta­nie wyko­nać pra­cy jed­ne­go ludz­kie­go mózgu. Jego feno­men jest do dziś wiel­ką tajem­ni­cą, a połą­cze­nie żywej mate­rii z moż­li­wo­ścią prze­twa­rza­nia danych czy­ni zeń wprost genial­ny instru­ment. Mózg jest praw­dzi­wym cen­trum dowo­dze­nia, w któ­rym odby­wa się ste­ro­wa­nie wszyst­kim pro­ce­sa­mi zacho­dzą­cy­mi w ludz­kim orga­ni­zmie. To dzię­ki nie­mu mamy pra­gnie­nia, marze­nia, myśli. Jest swo­istym maga­zy­nem naszej toż­sa­mo­ści, a dopó­ki on żyje – trwa nasze życie. Czy wiesz, że (czy­taj wię­cej)

 

Curriculum Vitae Świętego Mikołaja

Świętego Mikołaja koja­rzy­my z rubasz­nym sta­rusz­kiem z dłu­gą, siwą bro­dą i w czer­wo­nym kubracz­ku. Jednak Święty Mikołaj to postać auten­tycz­na. Od mło­do­ści wyróż­niał się poboż­no­ścią i wraż­li­wo­ścią na nie­do­lę bliź­nich, a swo­im mająt­kiem chęt­nie dzie­lił się z potrze­bu­ją­cy­mi. Wybrany na bisku­pa mia­sta Miry, w ser­cach wier­nych zapi­sał się jako dobry czło­wiek, pomoc­ny, życz­li­wy i goto­wy poświę­ceń dla innych. (czy­taj wię­cej)

 

Czy wiesz dlaczego liczba trzy­naś­cie od wieków uznawana jest za pechową?

Powodów przyp­isa­nia jej złych mocy jest wie­le. Już w starożyt­nym Babilonie wszel­kie obli­cze­nia odby­wały się w opar­ciu o sys­tem wielokrot­ności tuz­ina, czy­li licz­by 12. (czy­taj wię­cej)

 

Jak wykonać gwiazdę betlejemską z papieru

  1. Przy­go­tować 6 kar­tek bia­łe­go papie­ru A‑4, noży­czki, klej, zszywacz
  2. Prawy dol­ny róg kart­ki zag­i­namy do góry tak, by uzy­skać trój­kąt, pozo­sta­łą część odci­namy a następ­nie jesz­cze raz zgi­namy w trójkąt.
  3. Naci­namy kart­kę 3 razy
  4. Rozkładamy kart­kę, bo pow­stał kwadrat
  5. Skle­jamy kle­jem środ­kowe rogi
  6. Przewracamy kart­kę na dru­ga stro­nę i skle­jamy kole­jne rogi
  7. Ponownie prze­wra­ca­my kart­kę na dru­ga stro­nę i skle­jamy ostat­nie rogi – w ten spo­sób pow­staje jed­no z sześ­ciu ramion gwiaz­dy (wię­cej)

 

Bałwanek ze styropianowych kulek

Okres przed­świą­tecz­ny to czas wykony­wa­nia ozdób cho­in­ko­wych, zimo­wych deko­racji i świą­tecz­nych stro­ików. Dziś prezen­tu­jemy Wam spo­sób wyko­na­nia bał­wan­ka ze sty­ro­pia­nu. Więcej znaj­dziesz kli­ka­jąc TUTAJ.

 

 

 

Gang­nam Style – kore­ański wirus opanował cały świat

Gdy 15 lip­ca 2012 roku Gang­nam Style tra­fił na YouTube, nikt nie przy­puszczał, że tele­dysk niez­nanego dotąd Azjaty pobi­je wszel­kie reko­rdy pop­u­larności. Pier­wszym zaskocze­niem było poko­nanie bożysz­cza nas­to­latek – Justina Bib­era i jego hitu pt. „Baby”. O ile Justin Biber w dwa i pół roku po opub­likowa­niu w ser­wisie docze­kał się reko­r­dowej oglą­dal­ności na pozio­mie ponad 800 mln, o tyle kore­ański raper PSY, doko­nał tego w nie­speł­na 4 mie­sią­ce. Pod koniec roku 2012 wynik oglą­dal­ności prze­kro­czył próg 1 mil­iarda, a codzi­en­nie zwięk­sza się o oko­ło 11 mil­ionów. Teledysk zna­lazł się rów­nież w księ­dze reko­rdów Guin­nessa, dzię­ki najwięk­szej licz­bie tzw. „laj­ków” na YouTubie (czy­taj wię­cej)

Już niedługo koniec świata

Wszys­tkie zna­ki na nie­bie i zie­mi wska­zu­ją, że już nie­dłu­go (21 grud­nia 2012) będzie miał miej­sce koniec świa­ta. Powyższe zna­j­duje swo­je uza­sad­nie­nie nie tyl­ko w tajem­niczym Kalen­darzu Majów. Naukowcy dono­szą rów­nież o mają­cym nastą­pić prze­biegunowa­niu Ziemi i hiper­ak­ty­wności Słońca.

Brak komentarzy

Wróć na stronę GŁÓWNĄ