Wszechobecne reklamy przekonują nas o wyjątkowym działaniu nowoczesnych szczoteczek do zębów, które docierają do wszystkich zakamarków, czyszcząc idealnie nasze zęby. Tymczasem dentyści dość sceptycznie podchodzą do usuwania resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych wyłącznie za pomocą szczoteczki.
Ilekroć po dokładnym umyciu zębów użyjemy dodatkowo nici dentystycznej, zawsze po jej przesunięciu między zębami usuwamy jeszcze resztki pokarmowe, które były oporne na działanie szczotkowania. Gdyby owe resztki pozostały między zębami nieusunięte, doszłoby do ich zalegania i gnicia, a w efekcie do próchnicy.
Mimo, iż nici dentystyczne nie należą do popularnych przyborów codziennej higieny jamy ustnej, ich stosowanie wydaje się być konieczne. Służą one przede wszystkim do oczyszczania miejsc, gdzie poszczególne zęby sąsiadują ze sobą, czyli w miejscach wyjątkowo intensywnej akumulacji płytki nazębnej i zbierania się resztek pokarmowych.
Jak często używać nici dentystycznej?
Do utrzymania właściwej higieny jamy ustnej konieczne jest stosowanie nici dentystycznych przynajmniej jeden raz na dzień. Najlepiej wykonywać tą czynność przed snem – po wieczornym szczotkowaniu.
Jak nitkować zęby?
Z wygodnego opakowania nici należy oderwać dość długi kawałek i owinąć ją wokół palców. Następnie napiąć nić i delikatnie wsuwać ją kolejno między poszczególne zęby. W ten sposób możliwe jest wyjątkowo dokładne pozbawienie okolic zębów wszystkich resztek.
Osobom, które mają problem z nawijaniem nici na palce, jak również dzieciom poleca się używanie nici zamontowanych na specjalnym uchwycie (patrz zdjęcie powyżej).
Brak komentarzy