Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

27 września 2013

niedobór woduOrganizm doro­słe­go w zde­cy­do­wa­nej więk­szo­ści skła­da się z wody, przy czym jej ilość ule­ga w cią­gu życia dużym waha­niom. U mie­sięcz­ne­go embrio­na pro­cen­to­wy udział wody w jego orga­ni­zmie wyno­si aż 97%. Noworodek ma jej 80%, a doro­sły czło­wiek 70%. Z upły­wem lat woda sta­no­wi już tyl­ko 60 – 65% skła­du orga­ni­zmu, a ludzie star­si mają jej już tyl­ko 57%. Taki powol­ny pro­ces jed­no­znacz­nie wska­zu­je, że sta­rze­nie jest w pro­stej linii odpo­wie­dzią orga­ni­zmu na zmniej­sze­nie się ilo­ści wody. Im mniej­sza zawar­tość wody, tym komór­ki orga­ni­zmu są bar­dziej wysu­szo­ne i szyb­ciej się starzeją.

Ponad 2 litry dziennie

Zgodnie z fizjo­lo­gicz­ną nor­mą, zapo­trze­bo­wa­nie orga­ni­zmu na wody wyno­si 30 – 45 ml na 1 kilo­gram masy cia­ła. Dorosła kobie­ta o wadze 60 kg, powin­na w cią­gu doby nawod­nić orga­nizm ponad dwo­ma litra­mi wody, bowiem wła­śnie tyle orga­nizm tra­ci wody w cią­gu 24 godzin. Około litr wody jest wyda­la­ny, a pozo­sta­ła jej część tra­co­na jest razem z potem i wydy­cha­nym powie­trzem. W okre­ślo­nych sytu­acjach wyda­la­nie wody jest znacz­nie więk­sze, na przy­kład pod­czas cho­ro­by lub w upa­le. W tym cza­sie nale­ży odpo­wied­nio zwięk­szyć podaż wody. W eks­tre­mal­nych przy­pad­kach zapo­trze­bo­wa­nie orga­ni­zmu na wodę może wynieść nawet 10 litrów. Do takich przy­pad­ków nale­ży mię­dzy inny­mi upra­wia­nie spor­tu, cięż­ka pra­ca fizycz­na, cho­ro­ba prze­bie­ga­ją­ca z wyso­ką gorącz­ką a tak­że dłu­gie prze­by­wa­nie w upale.

Mózg to w 90% woda

Od obec­no­ści wody zale­żą wszyst­kie pro­ce­sy zacho­dzą­ce w orga­ni­zmie. Najbardziej wraż­li­wy na utra­tę wody jest mózg. Składa się on aż w 90% z wody, więc każ­de zachwia­nie tej nor­my powo­du­je jego odwod­nie­nie i roz­chwia­nie wszyst­kich życio­wych pro­ce­sów. Ponadto woda jest skład­ni­kiem krwi, lim­fy, pły­nu wewnątrz­ko­mór­ko­we­go, pły­nu mię­dzy­ko­mór­ko­we­go, soku żołąd­ko­we­go, śli­ny, potu, moczu i żół­ci. Oprócz wody w tych pły­nach znaj­du­ją się już tyl­ko sole mine­ral­ne. Od ilo­ści pły­nów i zawar­tych w nich elek­tro­li­tów uza­leż­nio­ne jest utrzy­ma­nie rów­no­wa­gi mię­dzy wszyst­ki­mi pro­ce­sa­mi zacho­dzą­cy­mi w orga­ni­zmie. Od nich uza­leż­nio­ny jest bowiem trans­port pro­duk­tów odżyw­czych do komó­rek całe­go cia­ła, zwięk­sza­nie rezerw ener­ge­tycz­nych, sku­tecz­ne i szyb­kie usu­wa­nie pro­duk­tów ubocz­nych a tak­że znacz­ne skró­ce­nie okre­su choroby.

Odwodnienie na poziomie 10% zagraża zdrowiu

Gdy czło­wiek prze­by­wa w wyso­kiej tem­pe­ra­tu­rze, orga­nizm może w cią­gu godzi­ny utra­cić nawet pół litra wody. Gdy na czas uby­tek ten nie zosta­nie uzu­peł­nio­ny, może dojść do odwod­nie­nia. Zwykle, gdy odczu­wal­ne jest pra­gnie­nie, orga­nizm daw­no już zano­to­wał nie­do­bór pły­nów. Zwykle mózg wysy­ła zbyt póź­no sygnał, że czas na dodat­ko­wą por­cję wody. Gdy zaś doj­dzie do nie­wiel­kie­go odwod­nie­nie (nawet na pozio­mie 3%) mogą poja­wi się bóle i zawro­ty gło­wy, osła­bie­nie, zmę­cze­nie a tak­że zatrzy­ma­nie funk­cji poce­nie. Niedobór wody na pozio­mie 10% jest już sta­nem zagra­ża­ją­cym zdro­wiu. W przy­pad­ku tak sil­ne­go odwod­nie­nia nale­ży natych­miast wyko­nać dożyl­ny roz­twór wie­lo­ele­kro­li­to­wy. Można go zastą­pić domo­wym spo­so­bem rato­wa­nia zdro­wia, poprzez wyko­na­nie doust­ne­go roz­two­ru 8 łyże­czek cukru i 1 łyżecz­ki soli w 1 litrze prze­go­to­wa­nej wody.

Kto jest narażony na duży niedobór wody

- oso­by spo­ży­wa­ją­ce dużo błon­ni­ka (płat­ki śnia­da­nio­we, owo­ce, ciem­ne pie­czy­wo wie­lo­ziar­ni­ste), — oso­by prze­by­wa­ją­ce w pomiesz­cze­niach z cen­tral­nym ogrze­wa­niem, — oso­by cięż­ko pra­cu­ją­ce fizycz­nie lub upra­wia­ją­ce sport, — oso­by podró­żu­ją­ce, — oso­by prze­by­wa­ją­ce w upa­le, — dzie­ci dłu­go prze­by­wa­ją­ce na świe­żym powie­trzu, — kobie­ty w cią­ży i mat­ki kar­mią­ce pier­sią, — oso­by piją­ce dużo kawy i herbaty.

 

 

 

 

Zobacz inne arty­ku­ły w kate­go­rii ZDROWIE 

Do czego potrzebny jest nam magnez
Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca
Co się dzieje z organizmem w saunie?
Suplementy spalające tkankę tłuszczową
Soczewki jednodniowe czy miesięczne?
Wpływ sauny na pracę serca
Jesienna depresja
Skąd się bierze stres

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ