Organizm dorosłego w zdecydowanej większości składa się z wody, przy czym jej ilość ulega w ciągu życia dużym wahaniom. U miesięcznego embriona procentowy udział wody w jego organizmie wynosi aż 97%. Noworodek ma jej 80%, a dorosły człowiek 70%. Z upływem lat woda stanowi już tylko 60 – 65% składu organizmu, a ludzie starsi mają jej już tylko 57%. Taki powolny proces jednoznacznie wskazuje, że starzenie jest w prostej linii odpowiedzią organizmu na zmniejszenie się ilości wody. Im mniejsza zawartość wody, tym komórki organizmu są bardziej wysuszone i szybciej się starzeją.
Ponad 2 litry dziennie
Zgodnie z fizjologiczną normą, zapotrzebowanie organizmu na wody wynosi 30 – 45 ml na 1 kilogram masy ciała. Dorosła kobieta o wadze 60 kg, powinna w ciągu doby nawodnić organizm ponad dwoma litrami wody, bowiem właśnie tyle organizm traci wody w ciągu 24 godzin. Około litr wody jest wydalany, a pozostała jej część tracona jest razem z potem i wydychanym powietrzem. W określonych sytuacjach wydalanie wody jest znacznie większe, na przykład podczas choroby lub w upale. W tym czasie należy odpowiednio zwiększyć podaż wody. W ekstremalnych przypadkach zapotrzebowanie organizmu na wodę może wynieść nawet 10 litrów. Do takich przypadków należy między innymi uprawianie sportu, ciężka praca fizyczna, choroba przebiegająca z wysoką gorączką a także długie przebywanie w upale.
Mózg to w 90% woda
Od obecności wody zależą wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Najbardziej wrażliwy na utratę wody jest mózg. Składa się on aż w 90% z wody, więc każde zachwianie tej normy powoduje jego odwodnienie i rozchwianie wszystkich życiowych procesów. Ponadto woda jest składnikiem krwi, limfy, płynu wewnątrzkomórkowego, płynu międzykomórkowego, soku żołądkowego, śliny, potu, moczu i żółci. Oprócz wody w tych płynach znajdują się już tylko sole mineralne. Od ilości płynów i zawartych w nich elektrolitów uzależnione jest utrzymanie równowagi między wszystkimi procesami zachodzącymi w organizmie. Od nich uzależniony jest bowiem transport produktów odżywczych do komórek całego ciała, zwiększanie rezerw energetycznych, skuteczne i szybkie usuwanie produktów ubocznych a także znaczne skrócenie okresu choroby.
Odwodnienie na poziomie 10% zagraża zdrowiu
Gdy człowiek przebywa w wysokiej temperaturze, organizm może w ciągu godziny utracić nawet pół litra wody. Gdy na czas ubytek ten nie zostanie uzupełniony, może dojść do odwodnienia. Zwykle, gdy odczuwalne jest pragnienie, organizm dawno już zanotował niedobór płynów. Zwykle mózg wysyła zbyt późno sygnał, że czas na dodatkową porcję wody. Gdy zaś dojdzie do niewielkiego odwodnienie (nawet na poziomie 3%) mogą pojawi się bóle i zawroty głowy, osłabienie, zmęczenie a także zatrzymanie funkcji pocenie. Niedobór wody na poziomie 10% jest już stanem zagrażającym zdrowiu. W przypadku tak silnego odwodnienia należy natychmiast wykonać dożylny roztwór wieloelekrolitowy. Można go zastąpić domowym sposobem ratowania zdrowia, poprzez wykonanie doustnego roztworu 8 łyżeczek cukru i 1 łyżeczki soli w 1 litrze przegotowanej wody.
Kto jest narażony na duży niedobór wody
- osoby spożywające dużo błonnika (płatki śniadaniowe, owoce, ciemne pieczywo wieloziarniste), — osoby przebywające w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem, — osoby ciężko pracujące fizycznie lub uprawiające sport, — osoby podróżujące, — osoby przebywające w upale, — dzieci długo przebywające na świeżym powietrzu, — kobiety w ciąży i matki karmiące piersią, — osoby pijące dużo kawy i herbaty.
Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE
Brak komentarzy