Odpowiednie tętno do spalania tkanki tłuszczowej

3 kwietnia 2013

Podczas wyko­ny­wa­nia ćwi­czeń fizycz­nych (tre­nin­gu) spa­la­nie tkan­ki nastę­pu­je dopie­ro po 20 minu­tach tre­nin­gu przy uzy­ska­niu 65 – 80 % mak­sy­mal­ne­go tętna.

Na począt­ku aktyw­no­ści fizycz­nej orga­nizm korzy­sta z zapa­sów glu­ko­zy jako pod­sta­wo­we­go źró­dła nie­zbęd­nej do wysił­ku ener­gii. W tym cza­sie (oko­ło 20 minut) 80% ener­gii wyko­rzy­sta­nej do tre­nin­gu poscho­dzi z glu­ko­zy, a tyl­ko 20% z tkan­ki tłuszczowej.

Jak efek­tyw­nie spa­lić tkan­kę tłuszczową?

Podczas wyko­ny­wa­nia ćwi­czeń fizycz­nych mają­cych na celu spa­le­nie zbęd­ne­go tłusz­czu nale­ży kie­ro­wać się pozio­mem tęt­na, nie zaś rodza­jem wysił­ku. Zbyt niskie tęt­no nie przy­nie­sie ocze­ki­wa­nych rezul­ta­tów, zaś przy zbyt wyso­kim pozio­mie pul­su spa­la­niu ule­ga­ją mię­śnie i poja­wia­ją się „zakwa­sy”.

Jak obli­czyć opty­mal­ne tęt­no do ćwiczeń?

Sposób 1:

Przyjmując, że naj­lep­sze efek­ty odchu­dza­ją­ce uzy­sku­je­my przy wyso­ko­ści tęt­na na pozio­mie 65 — 80 % tęt­na mak­sy­mal­ne­go, do obli­cze­nia pra­wi­dło­wych war­to­ści przyj­mu­je się nastę­pu­ją­cy wzór. Od 220 odej­mu­je się wiek i w ten spo­sób uzy­sku­je się wyso­kość tęt­na mak­sy­mal­ne­go. Uzyskaną war­tość nale­ży pomno­żyć przez odpo­wied­ni pro­cent tej wiel­ko­ści, czy­li od 65 do 80 %.

Przykład dla oso­by w wie­ku 30 lat:

220 – 30 = 190

mini­mal­na war­tość tęt­na 190 * 65% = 123 ude­rze­nia na minutę

mak­sy­mal­na war­tość tęt­na  190 * 80% = 152 ude­rze­nia na minutę



Sposób 2 wzór Vitazki:

Najpierw obli­cza­my rezer­wę tęt­na odej­mu­jąc od tęt­na maksymalnego.

Tętno mak­sy­mal­ne to 220 — wiek, nato­miast tęt­no spo­czyn­ko­we, to tęt­no mie­rzo­ne rano, po prze­bu­dze­niu przed wsta­niem z łóżka.

Następnie obli­cza­my wyso­kość tęt­na opty­mal­ne­go w trak­cie tre­nin­gu według poniż­sze­go wzoru:

Wymagane tęt­no =  70% Rezerwy tęt­na + Tętno spoczynkowe

Przykład dla oso­by w wie­ku 30 lat, z tęt­nem spo­czyn­ko­wym 80 ude­rzeń na minutę.

Tętno mak­sy­mal­ne: 220 – 30 (wiek) = 190

Rezerwa tęt­na: 190 (rezer­wa tęt­na) – 80 (tęt­no spo­czyn­ko­we) = 110

Wymagane tęt­no:

70% Rezerwy tęt­na + Tętno spo­czyn­ko­we: 70%  * 110 + 80 = 77 + 80 = 157 ude­rzeń na minutę

 

Przeczy­taj także:

Rodzaje zajęć fitness

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Ćwiczenia na płaski brzuch w 14 dni


Image cour­te­sy of [ima­ge cre­ator name] / FreeDigitalPhotos.net

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

3 komentarze

  • stefan 24 października 2013jako10:31

    77 + 80 = 157 a nie 153

  • melania 8 kwietnia 2014jako12:59

    To się wła­śnie oka­za­ło, że bie­ga­jąc z tet­nem 160 nie spa­lam tłusz­czu tyl­ko mię­śnie. Trzeba zwol­nić.… Dzięki za faj­ny art.

  • Gosia 27 listopada 2014jako21:32

    zaś przy zbyt wyso­kim pozio­mie pul­su spa­la­niu ule­gają mię­śnie i poja­wia­ją się „zakwa­sy”.”

    Wiem, że arty­kuł jest sta­ry i oso­ba któ­ra go pisa­ła może już od daw­na nie pra­co­wać, ale jestem prze­ra­żo­na tym cyta­tem. Pani Beato, czy uwa­ża Pani, że zakwa­sy powsta­ją w wyni­ku spa­la­nia mię­śni? A sły­sza­ła Pani kie­dyś o oddy­cha­niu bez­tle­no­wym? Czyli o gli­ko­li­zie bez­tle­no­wej? Zakwasy powsta­ją w wyni­ku bez­tle­no­wej “prze­mia­ny” glu­ko­zy w kwas mle­ko­wy. Produkowana jest przy tym bar­dzo nie­wiel­ka ilość ener­gii w porów­na­niu do gli­ko­li­zy tle­no­wej, więc jest to pro­ces nie­po­żą­da­ny w ludz­kim organizmie.

    Przy “spa­la­niu” mię­śni (kata­bo­lizm bia­łek) głów­nym pro­duk­tem jest mocz­nik, a nie kwas mle­ko­wy. Informacje któ­re tutaj poda­łam są ogól­no­do­stęp­ne i nie powin­na Pani wpro­wa­dzać czy­tel­ni­ków w błąd pisząc o czymś, o czym nie ma Pani naj­wi­docz­niej poję­cia. Mam nadzie­ję, że mój komen­tarz będzie dla Pani kon­struk­tyw­ną kry­ty­ką (nie mam na celu niko­go obra­żać). Pozdrawiam i pole­cam poczy­tać o reak­cjach katabolicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ