Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych (treningu) spalanie tkanki następuje dopiero po 20 minutach treningu przy uzyskaniu 65 – 80 % maksymalnego tętna.
Na początku aktywności fizycznej organizm korzysta z zapasów glukozy jako podstawowego źródła niezbędnej do wysiłku energii. W tym czasie (około 20 minut) 80% energii wykorzystanej do treningu poschodzi z glukozy, a tylko 20% z tkanki tłuszczowej.
Jak efektywnie spalić tkankę tłuszczową?
Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych mających na celu spalenie zbędnego tłuszczu należy kierować się poziomem tętna, nie zaś rodzajem wysiłku. Zbyt niskie tętno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, zaś przy zbyt wysokim poziomie pulsu spalaniu ulegają mięśnie i pojawiają się „zakwasy”.
Jak obliczyć optymalne tętno do ćwiczeń?
Sposób 1:
Przyjmując, że najlepsze efekty odchudzające uzyskujemy przy wysokości tętna na poziomie 65 — 80 % tętna maksymalnego, do obliczenia prawidłowych wartości przyjmuje się następujący wzór. Od 220 odejmuje się wiek i w ten sposób uzyskuje się wysokość tętna maksymalnego. Uzyskaną wartość należy pomnożyć przez odpowiedni procent tej wielkości, czyli od 65 do 80 %.
Przykład dla osoby w wieku 30 lat:
220 – 30 = 190
minimalna wartość tętna 190 * 65% = 123 uderzenia na minutę
maksymalna wartość tętna 190 * 80% = 152 uderzenia na minutę
Sposób 2 wzór Vitazki:
Najpierw obliczamy rezerwę tętna odejmując od tętna maksymalnego.
Tętno maksymalne to 220 — wiek, natomiast tętno spoczynkowe, to tętno mierzone rano, po przebudzeniu przed wstaniem z łóżka.
Następnie obliczamy wysokość tętna optymalnego w trakcie treningu według poniższego wzoru:
Wymagane tętno = 70% Rezerwy tętna + Tętno spoczynkowe
Przykład dla osoby w wieku 30 lat, z tętnem spoczynkowym 80 uderzeń na minutę.
Tętno maksymalne: 220 – 30 (wiek) = 190
Rezerwa tętna: 190 (rezerwa tętna) – 80 (tętno spoczynkowe) = 110
Wymagane tętno:
70% Rezerwy tętna + Tętno spoczynkowe: 70% * 110 + 80 = 77 + 80 = 157 uderzeń na minutę
Przeczytaj także:
Rodzaje zajęć fitness
Suplementy spalające tkankę tłuszczową
Ćwiczenia na płaski brzuch w 14 dni
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
3 komentarze
77 + 80 = 157 a nie 153
To się właśnie okazało, że biegając z tetnem 160 nie spalam tłuszczu tylko mięśnie. Trzeba zwolnić.… Dzięki za fajny art.
“zaś przy zbyt wysokim poziomie pulsu spalaniu ulegają mięśnie i pojawiają się „zakwasy”.”
Wiem, że artykuł jest stary i osoba która go pisała może już od dawna nie pracować, ale jestem przerażona tym cytatem. Pani Beato, czy uważa Pani, że zakwasy powstają w wyniku spalania mięśni? A słyszała Pani kiedyś o oddychaniu beztlenowym? Czyli o glikolizie beztlenowej? Zakwasy powstają w wyniku beztlenowej “przemiany” glukozy w kwas mlekowy. Produkowana jest przy tym bardzo niewielka ilość energii w porównaniu do glikolizy tlenowej, więc jest to proces niepożądany w ludzkim organizmie.
Przy “spalaniu” mięśni (katabolizm białek) głównym produktem jest mocznik, a nie kwas mlekowy. Informacje które tutaj podałam są ogólnodostępne i nie powinna Pani wprowadzać czytelników w błąd pisząc o czymś, o czym nie ma Pani najwidoczniej pojęcia. Mam nadzieję, że mój komentarz będzie dla Pani konstruktywną krytyką (nie mam na celu nikogo obrażać). Pozdrawiam i polecam poczytać o reakcjach katabolicznych.