Czym jest szczęście? Słowo, które wypowiadane jest przez nas na dziesiątki sposobów, tak naprawdę niewiele ma wspólnego z prawdziwym szczęściem.
Często powtarzamy „ona to ma szczęście” lub „nie mam w życiu szczęścia”. Czego jednak oczekujemy od stanu, który nazywamy szczęściem? Czy przypadkiem nie utożsamiamy go z posiadaniem pieniędzy, karierą, luksusowym samochodem i egzotycznymi wakacjami?
W rzeczywistości brak zadowolenia wynikający z braku czegoś, czego chcemy, wynika z braku wdzięczności za to, co już posiadamy.
Czy okazujesz wdzięczność?
Okazywanie wdzięczności wydaje się na pozór bardzo trudnym zadaniem. W biegu dnia codziennego częściej zwracamy uwagę na to, czego nie posiadamy, niż na to, co jest nam dane. Czy posiadanie dachu nad głową, pracy, rodziny, spodni, kurtki, telefonu w kieszeni i konta banku jest dla nas jednoznaczne z posiadaniem szczęścia? Oczywiście większość z nas temu zaprzeczy. Te na pozór codzienne atrybuty życia stanowią jego nierozerwalną część. Na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. One po prostu są!
Nawet do głowy nam nie przyjedzie, żeby być wdzięcznym za talerze w szafie i garnek zupy w lodówce.
Nie jesteśmy wdzięczni za to, że mamy obie nogi i możemy sami wyjść z domu. Nie jesteśmy wdzięczni za parę oczu, dzięki którym oglądamy świat. Nie jesteśmy wdzięczni za filiżankę gorącej herbaty.
„Przewodnią myślą mojego życia (…) jest idea,
by przyjmować wszystko z wdzięcznością, a nie jako należne”
Gilbert Keith Chesterton
Doceń, zanim zabraknie, zanim będzie za późno
Najczęściej zaczynamy doceniać dopiero wówczas, gdy coś tracimy. Reguła ta dotyczy wszystkiego począwszy od materialnych drobnostek, po zdrowie a nawet życie.
Dopiero konieczność rozstania się z czym lub kimś boleśnie nam uświadamia, jak bardzo tego potrzebujemy do szczęścia.
Czy koniecznie musisz złamać nogę, by być wdzięcznym za wcześniejszą możliwość chodzenia bez kuli?
Czy koniecznie musisz zmarznąć do szpiku kości, by docenić ciepło domowego kaloryfera?
Czy koniecznie musisz stracić najbliższą osobę, by docenić wspólnie spędzone lata?
“W całym życiu najistotniejsze jest to, czy przyjmujemy rzeczy
za oczywiste, czy też z wdzięcznością.”
Gilbert Keith Chesterton
Doceniaj każdą chwilę
Wiem, że ciężko jest doceniać każde doświadczenie, jakie spotyka nas na drodze życia. Założę się jednak, że każdy z nas doświadczył wielu zdarzeń, które w danym momencie były totalną katastrofą, a które w późniejszym czasie okazały się kluczem do lepszego życia.
Może strata pracy pozwoliła znaleźć lepszą posadę? Może porzucenie przez życiowego partnera otworzyło nam oczy, że wcale nie byliśmy z nim szczęśliwi? Może ciężka choroba sprawiła, że zrezygnowałeś z kariery i doceniłeś wartość rodziny? A może Twoje problemy pokazały Ci, na kim możesz polegać w ciężkich chwilach?
Zwykle jednak potrafimy docenić te doświadczenia dopiero z perspektywy czasu. Czasem musi upłynąć dzień albo tydzień, a czasem kilka lat by powiedzieć, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Czy jednak kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, by być wdzięcznym za to doświadczenie? Ono miało się wydarzyć i się wydarzyło. Nic nie zdarza się przypadkiem. Bądź wdzięczny za każdą chwilę. Jaka by nie była, jest Twoja. Drugiej takiej samej nie będzie.
Nawet jeśli Twoja przeszłość była zła, bądź wdzięczny za to, że masz już to za sobą.
Wdzięczność jest podstawą życia
Szczęście nie ma nic wspólnego z materialnym bogactwem. Gdyby tak było, najmożniejsi tego świata byliby szczęśliwi, a nie są. Nowym samochodem cieszysz się przez miesiąc, potem już nie czujesz szczęścia – wsiadasz i jedziesz.
Prawdziwe szczęście to umiejętność cieszenia się z codziennych drobnych doświadczeń. Szczęście to uczucie wdzięczności za wszystko, co spotyka nas na życiowej ścieżce. To radość płynąca ze smaku porannej herbaty, to rozmowa o niczym z bliską Ci osobą.
Prawdziwe szczęście to wdzięczność za wszystko co mamy, to wdzięczność za wszystko, co nas spotyka.
Nie narzekaj – bądź wdzięczny
Nie narzekaj, że okna są znowu brudne — bądź wdzięczny, że masz dobry wzrok i widzisz, co jest za oknem.
Nie narzekaj, że mąż Cię znowu zdenerwował — bądź wdzięczna za to, że żyje, że jest z Tobą, że masz z kim porozmawiać, że masz dla kogo ugotować zupę pomidorową.
Nie narzekaj, że rządząca partia wprowadziła niekorzystne przepisy — bądź wdzięczny za to, że żyjesz w kraju, w którym możesz wyrażać swoje niezadowolenie. Że nie musisz z niego uciekać przed wojną, że możesz w sklepie rozmawiać w swoim języku.
Nie narzekaj, że dzieci nie posprzątały zabawek i wymazały ścianę czekoladą — bądź wdzięczny za to, że Twój dom tętni dziecięcą radością. Kiedyś zatęsknisz a tymi małymi rączkami , za klockami na dywanie, za uczuciem pełnego domu.
Nie narzekaj, że pada deszcz – bądź wdzięczny za to, że podleje trawę, drzewa. Będziesz miał za oknem piękny widok. Pomyśl, że dla ziemi deszcz jest tym samym, czym dla Ciebie orzeźwiający prysznic po upalnym dniu.
Codzienny rytuał wdzięczności
Gdy jutro rano po przebudzeniu otworzysz oczy, pomyśl, za co możesz być wdzięczny.
Może za to, że spałeś we własnym domu, a nie w szpitalnym łóżku? Może za to, że masz w kuchni chleb na śniadanie i nie będziesz głodny? Może za to, że masz pieniądze w portfelu i nie musisz żebrać na ulicy? Może za to, że masz rodzinę i nie martwisz się, z kim spędzisz Wigilię? A może za to, że masz dwie ręce i dwie nogi, że Twoi bliscy żyją, że możesz podlać kwiaty w doniczce, że wciąż możesz sam umyć zęby.
Im więcej znajdziesz powodów do wdzięczności – tym będziesz bardziej szczęśliwy.
Z czasem zaczniesz zauważać więcej powodów do wdzięczności. O niektórych nawet nigdy nie pomyślałeś. Z czasem będziesz bardziej szczęśliwy, bo wdzięczność i szczęście są ze sobą ściśle związane. Doceniaj rzeczy proste, codzienne drobiazgi – w nich tkwi największe szczęście.
„Nie spiesz się, nie zamartwiaj, przyszedłeś na ten świat jedynie z krótką wizytą,
dlatego nie zapominaj schylić się i powąchać kwiaty”
Walter Hagen
Może zainteresują Cię jeszcze inne artykuły?
Czy można zastępować wodę innymi napojami?
Twój mózg – czego jeszcze o nim nie wiesz
Brak komentarzy