Co roku dzieje się to samo. Pierwsza wiosenna zieleń, pierwsze źdźbła trawy, pierwsze liście na drzewach. Niby to samo, niby jest tak co roku, a jednak jest inaczej. Czujesz zmianę.
A dlaczego w Tobie wciąż śpi zima a może nawet jeszcze ponura jesień? Dlaczego wciąż tkwisz w skorupie smutku, narzekania, gniewu i niezadowolenia? Dlaczego wciąż czekasz na lepsze jutro, na wygraną w Lotto, na więcej siły, na więcej chęci, na nową pracę, na urlop? Przebudź się jak wiosna, nie czekaj na jutro, obudź w sobie dziecko i zacznij żyć.
Wiosna to nowa energia
Wiosna jest idealnym czasem na NOWE. To czas na wiosenne porządki, nie tylko na półkach w meblach, nie tylko w piwnicy i ogrodzie. To idealny czas na porządki w życiu. Na pozmiatanie starych spraw, które zaprzątały nam myśli w jesienno-zimowym zastoju. To najlepszy czas na pozbycie się niepotrzebnych zmartwień i zrobienie miejsca na to, co nowe, co lepsze.
Wyrzuć to, co już Ci nie jest potrzebne
Niby szafa pęka w szwach, ale nie masz co na siebie włożyć. Może kupiłabyś nowe spodnie, nową kurtkę, ale nie masz już miejsca w szafie.
Widziałaś na wystawie piękne ręcznie malowane filiżanki, ale przecież masz w domu cały serwis kawowy od teściowej, więc przecież go nie wyrzucisz.
Masz wielką ochotę na spędzenie wieczoru pod kocem z dobrą książką i herbatą, ale masz zaplanowane spotkanie ze znajomymi. Wprawdzie nie nadajecie na tych samych falach, ale warto podtrzymywać kontakty towarzyskie.
Brzmi znajomo? No właśnie. Zamknęłaś się w klatce i narzekasz, że Ci ciasno.
To samo dzieje się w Twojej głowie. Poukładałaś w niej równo na półkach wszystkie problemy świata. Wysokie podatki, kłótnię z szefem, żal do męża, brudne okna, szczekającego psa sąsiadów, dołujący deszcz, kolejki w przychodni, denerwujące reklamy, błoto na chodniku, podwyżkę czynszu i tysiące innych spraw.
I choćbyś stanęła na rzęsach to miejsca na prawdziwe życie tam nie znajdziesz.
Musisz coś wyrzucić, by znaleźć miejsce na nowe.
Poczuj w sobie dziecko
Dziecko posiada niesamowitą umiejętność cieszenia się ze wszystkiego. Potrafi bawić się kamykiem, gonić motyle, zbierać do kieszeni patyki i widzieć w nich niezwykłą wartość.
Dziecko potrafi cieszyć się tupaniem w kałuży i zachwycać czapką zrobioną z gazety.
Żadne dziecko nie przejmuje się zmianą pór roku. Każda jest fajna. Latem można biegać boso, zimą zjeżdżać na sankach.
I nie jest to wyłącznie efekt beztroskiego życia. Przecież dzieci też przeżywają swoje życiowe dramaty. Kłótnia w przedszkolu jest tak samo bolesna jak kłótnia w pracy. Śmierć chomika boli tak samo jak śmierć przyjaciela. Potrzeba posiadania nowego zestawu LEGO wcale nie jest mniejsza niż potrzeba kupienia nowych szpilek.
Każdy z nas był dzieckiem i każdy zna to uczucie rozpierającej energii.
Ta energia, ta lekkość, ta radość i spontaniczność wciąż w nas żyje. W miarę dorastania utraciliśmy w sobie tylko możliwość jej dostrzegania. Wsłuchaliśmy się w edukację, we wpajane w nas zasady. Uwierzyliśmy, że dorosłym czegoś nie wypada, że to dziecinne, że trzeba zachować powagę.
Teraz wystarczy wrócić do naszego wewnętrznego dziecka. Wystarczy spojrzeć na świat jego oczami. Zacząć cieszyć się każdą chwilą, każdą łyżką zupy, każdym uśmiechem, każdym porankiem.
Czekanie na spełnianie marzeń nie sprawi, że one spełnią się szybciej. Zacznij żyć już dziś. Zacznij tu gdzie jesteś, z tym, co masz.
Poczuj w sobie dziecięcą radość.
Zrób miejsce na nowe
Wyrzuć z szafy starą suknię i rozciągnięty sweter. Zrób miejsce na nową bluzkę i buty.
Wyrzuć z głowy rozczarowanie życiem i wieczne niezadowolenie. Zrób miejsce na spontaniczne chwytanie każdej chwili.
Wszechświat nie zna pustki. Każdą wolną przestrzeń wypełni nowym.
Pamiętaj: chcieć to móc.
„Jak człowiek wierzy w siebie,
to cała reszta to betka,
nie ma takiej rury na świecie,
której nie można odetkać,
wejść na estradę i zostać,
cała reszta to rzecz prosta”.
„Śpiewać każdy może”
Wyk. Jerzy Stuhr
Słowa: Jonasz Kofta
Może zainteresują Cię też inne artykuły:
Potęga wdzięczności, czyli klucz do szczęścia
Jak rozmawiać z małym dzieckiem
Rodzice kontra dziadkowie
Apatia, bóle mięśni, wypadające włosy? Może to niedobór białka?
Do czego potrzebny jest nam magnez
Jak niedobór wody działa na poszczególne organy i jakie wywołuje choroby?
Dlaczego warto morsować? Czy kąpiel w lodowatej wodzie jest bezpieczna?
Brak komentarzy