SAUNA

30 listopada 2012

Co się dzieje z organizmem w saunie?

Na pew­no nie raz zasta­na­wia­li­śmy się, co dzie­je się w naszym orga­ni­zmie w chwi­li, gdy wygrze­wa­my się w gorą­cej sau­nie. Wiemy prze­cież, że pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry powy­żej 42 stop­nie Celsjusza może nastą­pić zja­wi­sko nisz­czą­ce komór­ki ner­wo­we UAN, a mimo to nawet, gdy w sau­nie panu­je tem­pe­ra­tu­ra 90 stop­ni Celsjusza, wycho­dzi­my z niej zdro­wi jak ryby. Dlaczego? (czy­taj wię­cej)

 

Dlaczego do sauny nago?

Strefa nago­ści w sau­nach budzi sze­reg kon­tro­wer­sji. Jedni bez odro­bi­ny wąt­pli­wo­ści pozo­sta­wia­ją odzież w szat­ni, inni zaś z poczu­ciem ogrom­ne­go wsty­du wbrew panu­ją­cym na sau­nach zasa­dom, „prze­my­ca­ją” do kabin stro­je kąpie­lo­we (czy­taj wię­cej)

 

 

Sauna w czasie miesiączki 

Sauna to nie­bu­dzą­ca żad­nych wąt­pli­wości sku­tecz­na broń w wal­ce z bak­te­ri­ami, wiru­sa­mi, nad­wagą i wie­lo­ma inny­mi dolegli­woś­ci­ami natu­ry fizy­cznej i psy­chicznej. Sporo wąt­pli­wości budzi jed­nak korzys­tanie z sau­ny w cza­sie men­stru­acji (czy­taj wię­cej)

 

Magiczna moc sauny

Niewłaś­ciwe odży­wianie, prze­byte cho­ro­by, zaży­wanie leków, spoży­wanie alko­holu i innych uży­wek to scho­dy pro­wa­dzą­ce w pro­stej linii do samoza­tru­cia orga­nizmu. Jego efek­tem są licz­ne cho­ro­by, zmęcze­nie, utra­ta elasty­czności sta­wów, zabu­rze­nia w funkcjonowa­niu ukła­du odpornoś­ciowego i zmi­any skór­ne. Ileż trze­ba było­by zażyć leków, aby pozbyć się wszys­t­kich wymie­nio­nych pro­ble­mów? Tym­cza­sem ist­nieje jeden, rewela­cyjny spo­sób na pozby­cie się wie­lu kło­po­tów jed­nocześnie. Jest nim sau­na (czy­taj wię­cej)

_____________

 Wpływ sauny na pracę serca 

Zbaw­i­enny wpływ sau­ny na funk­cjo­no­wa­nie ludz­kie­go orga­nizmu zna­ny jest od stu­le­ci. Znamy jej dobro­czyn­ne dzi­ałanie na zwięk­sze­nie odpor­no­ści, oczyszcze­nie skó­ry, wspo­ma­ganie metab­o­lizmu, popra­wę funkcjonowa­niu ukła­du odd­e­chowego i mię­śnio­we­go. Szereg kon­trow­er­sji jed­nak budzi wpływ sau­ny na pra­cę nasze­go serca.

Z jed­nej stro­ny spec­jal­iści zale­cają pobyt w sau­nie oso­bom boryka­ją­cym się z nad­ciśnie­niem i zabur­zoną pra­cą ser­ca, z dru­giej zaś przestrze­gają, by oso­by ze stwierd­zoną niewydol­noś­cią krąże­nia i miaż­dży­cą omi­jały sau­nę z dale­ka. Jak jest napraw­dę? (czy­taj wię­cej)

________

Brak komentarzy

Wróć na stronę GŁÓWNĄ