Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca

6 sierpnia 2013

kacTępy i prze­szy­wa­ją­cy ból gło­wy, wymio­ty, mdło­ści, bie­gun­ka, nie­straw­ność, suchość w ustach, szum w uszach – to tyl­ko nie­któ­re z obja­wów tok­sycz­ne­go dzia­ła­nia alde­hy­du octo­we­go, czy­li pod­sta­wo­we­go pro­duk­tu wytwa­rza­ne­go w pro­ce­sie utle­nia­nia się w orga­ni­zmie eta­no­lu. Potocznie mówi­my o nim „kac”.

Jak działa alkohol?

Alkohol ety­lo­wy czy­li ina­czej eta­nol to sub­stan­cja powsta­ła w pro­ce­sie fer­men­ta­cji alko­ho­lo­wej bura­ków, trzci­ny cukro­wej, ziem­nia­ków, psze­ni­cy, kuku­ry­dzy, żyta, wino­gron i innych roślin. W efek­cie pro­ce­su fer­men­ta­cji powsta­je sil­nie dzia­ła­ją­cy zwią­zek che­micz­ny, któ­ry po spo­ży­ciu, bar­dzo szyb­ko wchła­nia się do ustro­ju człowieka.

Niemalże bez­po­śred­nio po przy­ję­ciu pierw­szej daw­ki alko­ho­lu, bowiem już w cią­gu pierw­szych kil­ku minut (5 ‑10) moż­li­we jest już jego wykry­cie we krwi. Pierwsze wchła­nia­nie alko­ho­lu ma miej­sce już w ustach, stąd picie przez słom­kę lub dłu­gie trzy­ma­nie alko­ho­lu w ustach przy­spie­sza dzia­ła­nie alko­ho­lu. Po kolej­nych 10 minu­tach nastę­pu­je wchło­nię­cie aż poło­wy przy­ję­tej daw­ki alko­ho­lu. Gdy nastą­pi unor­mo­wa­nie jego pozio­mu w tkan­kach, zaczy­na się pro­ces eli­mi­na­cji alko­ho­lu. Tylko 10% przy­ję­te­go alko­ho­lu zosta­je wyda­lo­ne w nie­zmie­nio­nej posta­ci razem z moczem i wydy­cha­nym powie­trzem. Pozostałe 90% alko­ho­lu pod­le­ga meta­bo­li­zmo­wi w tkan­kach, głów­nie w wątrobie.

Właśnie tam (w wątro­bie) nastę­pu­je prze­kształ­ce­nie alko­ho­lu ety­lo­we­go w alde­hyd octo­wy a następ­nie w kwas octo­wy. Lekarze zgod­nie infor­mu­ją, że alde­hyd octo­wy jest dla ludz­kie­go orga­ni­zmu bar­dziej szko­dli­wy ani­że­li alko­hol w pier­wot­nej posta­ci. Jego tok­sycz­ne dzia­ła­nie obja­wia się mię­dzy inny­mi sta­nem zamro­cze­nia, pro­ble­mem z kon­cen­tra­cją, utra­tą pamię­ci, nie­ostrym widze­niem, bra­kiem zdol­no­ści oce­ny sytu­acji, bra­kiem kon­tro­li wła­snych emo­cji i pro­ble­mem z utrzy­ma­niem rów­no­wa­gi. Bezpośrednio po spo­ży­ciu pierw­szych dawek alko­ho­lu orga­nizm reagu­je dość przy­jem­nie, wyzwa­la­jąc uczu­cie ogól­ne­go pobu­dze­nia, zli­kwi­do­wa­nia zmę­cze­nia a nawet cie­pła (dla­te­go pije­my na roz­grzew­kę). Gdy jed­nak daw­ka alko­ho­lu zosta­je zwięk­szo­na, w orga­ni­zmie może dojść do sil­ne­go zatru­cia a nawet śmier­ci. W tym kon­tek­ście, wzno­sze­nie toa­stu „na zdro­wie” wyda­je się być mało traf­ne i raczej nie na miejscu.

Skąd się bierze kac?

Kac, któ­ry poja­wia się po ostro zakra­pia­nym przy­ję­ciu, jest efek­tem wie­lu róż­nych pro­ce­sów, któ­re zacho­dzą w orga­ni­zmie pod wpły­wem dzia­ła­nia zarów­no czy­ste­go alko­ho­lu, jak i alde­hy­du octo­we­go. Przede wszyst­kim ma miej­sce znacz­ne odwod­nie­nie orga­ni­zmu, w szcze­gól­no­ści zaś odwod­nie­nie mózgu. Oprócz tego docho­dzi do znacz­ne­go obni­że­nia glu­ko­zy we krwi, glu­ta­mi­ny i wita­mi­ny B12. Pojawiają się też typo­we obja­wy zatru­cia alde­hy­dem octo­wym, czy­li ból gło­wy, świa­tło­wstręt, nud­no­ści, wymio­ty, bie­gun­ka, nad­wraż­li­wość na dźwięk, dresz­cze, bez­sen­ność, sil­ne pra­gnie­nie, brak ape­ty­tu a tak­że sta­ny roz­draż­nie­nia i ogól­ne­go obni­że­nia nastroju.

Sposoby na kaca

 

  1. Dużo pić, by zmi­ni­ma­li­zo­wać objaw odwod­nie­nia, a tak­że by szyb­ciej wypłu­kać z orga­ni­zmu szko­dli­we efek­ty meta­bo­li­zmu alko­ho­lu. Szczególnie pole­ca­ne jest wypi­cie szklan­ki soku pomi­do­ro­we­go – jako źró­dła potasu.
  2. Pomóc może rów­nież szklan­ka wody osło­dzo­na 1–2 łyż­ka­mi mio­du z sokiem z cytryny.
  3. Warto rów­nież pić soki z owo­ców, któ­re nie tyl­ko uga­szą duże pra­gnie­nie, ale przede wszyst­kim uzu­peł­nią nie­do­bór wita­min i elek­tro­li­tów wypłu­ka­nych z orga­ni­zmu przez alkohol.
  4. Można rów­nież zażyć tablet­ki wita­mi­ny z gru­py B, któ­ra pomo­że utrzy­mać odpo­wied­ni poziom pły­nów w organizmie.
  5. Z goto­wych pre­pa­ra­tów aptecz­nych god­ne pole­ce­nia są: Gastrolit – wyrów­nu­je poziom elek­tro­li­tów, Alka-Selctzer i Alca Prim – łago­dzą ból gło­wy, Rapacholin (i podob­ne) – poma­ga­ją zwięk­szyć ilość żół­ci pro­du­ko­wa­nej przez wątro­bę i uak­tyw­nić pro­ces odtru­wa­nia orga­ni­zmu, węgiel – wchła­nia w żołąd­ku alde­hyd octo­wy i octan neu­tra­li­zu­jąc tok­sy­ny, KC-24 – poma­ga szyb­ciej pozbyć się z orga­ni­zmu toksyn.
  6. Można rów­nież sko­rzy­stać z płat­nej usłu­gi odtru­cia orga­ni­zmu przez leka­rza. W takim przy­pad­ku pacjent otrzy­mu­je kro­plów­kę z glu­ko­zy i soli fizjo­lo­gicz­nej. Efekt nastę­pu­je już po oko­ło 2 godzi­nach, a za otrzy­ma­ną pomoc nale­ży zapła­cić oko­ło 200 – 300 zł.

 

 

Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE 

Co się dzie­je z orga­ni­zmem w saunie?
Suplementy spa­la­ją­ce tkan­kę tłuszczową
Soczewki jed­no­dnio­we czy miesięczne?
Wpływ sau­ny na pra­cę serca
Jesienna depre­sja
Skąd się bie­rze stres

 

Image cour­te­sy of [ima­ge cre­ator name] / FreeDigitalPhotos.net

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Jeden komentarz

  • kasianow 20 lutego 2014jako12:18

    kac mor­der­ca nie ma ser­ca spam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ