Tępy i przeszywający ból głowy, wymioty, mdłości, biegunka, niestrawność, suchość w ustach, szum w uszach – to tylko niektóre z objawów toksycznego działania aldehydu octowego, czyli podstawowego produktu wytwarzanego w procesie utleniania się w organizmie etanolu. Potocznie mówimy o nim „kac”.
Jak działa alkohol?
Alkohol etylowy czyli inaczej etanol to substancja powstała w procesie fermentacji alkoholowej buraków, trzciny cukrowej, ziemniaków, pszenicy, kukurydzy, żyta, winogron i innych roślin. W efekcie procesu fermentacji powstaje silnie działający związek chemiczny, który po spożyciu, bardzo szybko wchłania się do ustroju człowieka.
Niemalże bezpośrednio po przyjęciu pierwszej dawki alkoholu, bowiem już w ciągu pierwszych kilku minut (5 ‑10) możliwe jest już jego wykrycie we krwi. Pierwsze wchłanianie alkoholu ma miejsce już w ustach, stąd picie przez słomkę lub długie trzymanie alkoholu w ustach przyspiesza działanie alkoholu. Po kolejnych 10 minutach następuje wchłonięcie aż połowy przyjętej dawki alkoholu. Gdy nastąpi unormowanie jego poziomu w tkankach, zaczyna się proces eliminacji alkoholu. Tylko 10% przyjętego alkoholu zostaje wydalone w niezmienionej postaci razem z moczem i wydychanym powietrzem. Pozostałe 90% alkoholu podlega metabolizmowi w tkankach, głównie w wątrobie.
Właśnie tam (w wątrobie) następuje przekształcenie alkoholu etylowego w aldehyd octowy a następnie w kwas octowy. Lekarze zgodnie informują, że aldehyd octowy jest dla ludzkiego organizmu bardziej szkodliwy aniżeli alkohol w pierwotnej postaci. Jego toksyczne działanie objawia się między innymi stanem zamroczenia, problemem z koncentracją, utratą pamięci, nieostrym widzeniem, brakiem zdolności oceny sytuacji, brakiem kontroli własnych emocji i problemem z utrzymaniem równowagi. Bezpośrednio po spożyciu pierwszych dawek alkoholu organizm reaguje dość przyjemnie, wyzwalając uczucie ogólnego pobudzenia, zlikwidowania zmęczenia a nawet ciepła (dlatego pijemy na rozgrzewkę). Gdy jednak dawka alkoholu zostaje zwiększona, w organizmie może dojść do silnego zatrucia a nawet śmierci. W tym kontekście, wznoszenie toastu „na zdrowie” wydaje się być mało trafne i raczej nie na miejscu.
Skąd się bierze kac?
Kac, który pojawia się po ostro zakrapianym przyjęciu, jest efektem wielu różnych procesów, które zachodzą w organizmie pod wpływem działania zarówno czystego alkoholu, jak i aldehydu octowego. Przede wszystkim ma miejsce znaczne odwodnienie organizmu, w szczególności zaś odwodnienie mózgu. Oprócz tego dochodzi do znacznego obniżenia glukozy we krwi, glutaminy i witaminy B12. Pojawiają się też typowe objawy zatrucia aldehydem octowym, czyli ból głowy, światłowstręt, nudności, wymioty, biegunka, nadwrażliwość na dźwięk, dreszcze, bezsenność, silne pragnienie, brak apetytu a także stany rozdrażnienia i ogólnego obniżenia nastroju.
Sposoby na kaca
- Dużo pić, by zminimalizować objaw odwodnienia, a także by szybciej wypłukać z organizmu szkodliwe efekty metabolizmu alkoholu. Szczególnie polecane jest wypicie szklanki soku pomidorowego – jako źródła potasu.
- Pomóc może również szklanka wody osłodzona 1–2 łyżkami miodu z sokiem z cytryny.
- Warto również pić soki z owoców, które nie tylko ugaszą duże pragnienie, ale przede wszystkim uzupełnią niedobór witamin i elektrolitów wypłukanych z organizmu przez alkohol.
- Można również zażyć tabletki witaminy z grupy B, która pomoże utrzymać odpowiedni poziom płynów w organizmie.
- Z gotowych preparatów aptecznych godne polecenia są: Gastrolit – wyrównuje poziom elektrolitów, Alka-Selctzer i Alca Prim – łagodzą ból głowy, Rapacholin (i podobne) – pomagają zwiększyć ilość żółci produkowanej przez wątrobę i uaktywnić proces odtruwania organizmu, węgiel – wchłania w żołądku aldehyd octowy i octan neutralizując toksyny, KC-24 – pomaga szybciej pozbyć się z organizmu toksyn.
- Można również skorzystać z płatnej usługi odtrucia organizmu przez lekarza. W takim przypadku pacjent otrzymuje kroplówkę z glukozy i soli fizjologicznej. Efekt następuje już po około 2 godzinach, a za otrzymaną pomoc należy zapłacić około 200 – 300 zł.
Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE
Co się dzieje z organizmem w saunie?
Suplementy spalające tkankę tłuszczową
Soczewki jednodniowe czy miesięczne?
Wpływ sauny na pracę serca
Jesienna depresja
Skąd się bierze stres
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
Jeden komentarz
kac morderca nie ma serca spam