Dziś na szczęście odchodzimy już od stereotypów, że wychowanie dzieci należy do obowiązków mamy. Współcześni tatusiowie coraz częściej realizują proste, ale jakże mądre słowa, że „Ojcem może zostać każdy, ale trzeba być kimś wyjątkowym, żeby zostać Tatą…”
Nauczyciel i przyjaciel
Tata to pierwszy i jednocześnie najważniejszy życiowy nauczyciel. To on pokazuje dziecku, jak wbić gwóźdź, jak przejść przez kałużę, jak zbudować śniegowe iglo i narysować konia w galopie. To dzięki tatusiowej mądrości, dziecko uczy się poznawać nie tylko zasady obowiązujące w otaczającym je świecie, ale również umiejętność bezproblemowego dostosowania się do nich.
Mądry tata nie musi krzyczeć i siłą egzekwować wykonania dziecięcych obowiązków. On wie, że odpowiedni argument czyni cuda, zaś groźba kary wpływa destrukcyjnie na rozwój dziecięcej psychiki.
Tata – największy autorytet
Zapewne każdy ojciec chciałby usłyszeć, że jest dla swojego potomstwa największym autorytetem. Jak więc powinien postępować, by na ów tytuł zasłużyć?
Przede wszystkim powinien spędzać z dziećmi jak najwięcej czasu i czynnie uczestniczyć w ich życiu. Odpowiednia gradacja zadań i umiejętność rozplanowania czasu, to niewątpliwie istotna cecha współczesnego ojca.
Wspólna zabawa, wspólna praca i wspólne rozmowy to elementy budowania więzi, które przetrwają nawet najtrudniejsze chwile. Maluchy uwielbiają zabawy, w których uczestniczą dorośli. To ich zachowanie jest wyznacznikiem mądrości i nieograniczonej wiedzy. W żadnej innej sytuacji, mężczyzna nie może liczyć na takie uwielbienie, zaufanie i podziwianie, jak ma to miejsce podczas zabawy z dziećmi. Jeśli pokazuje, jak wykonać prawidłowy węzeł żeglarski, jak zjeżdżać na sankach lub jak grać w szachy, w oczach dziecka urasta do roli superbohatera.
Dlatego właśnie w przedszkolu dzieci prześcigają się w określenia swoich ojców typu: … a mój tata jest najsilniejszy, a mój tata jest najmądrzejszy, a mój tata jest największy.
Każde dziecko marzy o tym, by jego tata był zawsze NAJ. Spełnij jego marzenia!
Idealny, czyli jaki?
Nikt z nas nie jest idealny i nigdy taki nie będzie. Każdemu zdarzają się chwile słabości, zdenerwowania i gorszego samopoczucia. Są to jednak „idealne” okoliczności do uczenia dziecka wrażliwości i zrozumienia drugiej osoby. Zamiast mówić dziecku „dziś nie chce mi się z tobą bawić” lepiej wyjaśnić powód swojej niedyspozycji a nawet złego humoru i w ten sposób uczyć dziecko empatii i zamiany ról. Jeśli dziecko w ten sposób nauczy się, że świat nie kręci się wyłącznie wokół niego i czasami trzeba też pogłaskać po główce smutnego tatę, lub dać mu kawałek czekolady, bo jest bardzo słaby i zmęczony – w przyszłości wyrośnie z niego człowiek wrażliwy na ludzką krzywdę. Jeśli jednak ojciec zamyka się w sobie, dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jeszcze wczoraj tata się z nim bawił i śmiał, a dziś nawet nie chce z nim rozmawiać. Taka sytuacja może wywołać u dziecka poczucie winy (podświadome szukanie, co zrobiło źle), lub paradoksalnie może również nauczyć obojętności na ludzką krzywdę. Jeśli tata nie chce się bawić, to nie – będę się bawić sam. Konsekwencje takiego rozumowania mogą ujawnić się w dalekiej przyszłości, kiedy to dorosły syn nie zrozumie zamkniętego w sobie cierpiącego ojca, który właśnie takiej postawy go nauczył, więc nie powinien mieć pretensji.
Cechy dobrego taty
Na zadane internatom pytanie, „jaki powinien być idealny tata”, posypały się dziesiątki różnorodnych odpowiedzi. Oto kilka z nich.
Tata powinien:
- umieć przyznać się przed dzieckiem, że nie jest idealny i popełnia błędy,
- umieć słuchać,
- nie narzucać dziecku własnej wizji tego, co dziecko powinno lubić, jakie powinno mieć zainteresowania, kim powinno być w przyszłości,
- unikać zrzędzenia i gderania (mówić krótko i konkretnie),
- umieć dawać i umieć brać,
- unikać destruktywnej krytyki (nie krytykować dziecka jako osoby, lecz jego zachowanie),
- umieć “wejść w skórę” swojego dziecka,
- być opoką, podporą, przystanią,
- być sprawiedliwym,
- być wymagającym,
- unikać zabraniania czegoś wówczas, gdy zakaz nie ma racjonalnego uzasadnienia, a jest wyłącznie odzwierciedleniem zmęczenia/złości/frustracji taty,
- unikać niespójności i braku konsekwencji w tym co mówi i robi.
Chwila refleksji
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko miało szczęśliwe dzieciństwo, przypomnij sobie swoje dzieciństwo i chwile, które najbardziej utkwiły ci w pamięci.
Czy pamiętasz, że 30 lat temu jadłeś na obiad pyszne mięso, bo tata wcześniej wziął kilka nadgodzin, żeby zarobić więcej pieniędzy i je kupić? A może pamiętasz, jak poszliście pierwszy raz na lodowisko i tata uczył cię jeździć na łyżwach?
Pewnie i twoje dziecko nie cieszy się z twojego awansu okupionego brakiem czasu i permanentnym zmęczeniem. Pewnie i ono marzy o tym, by jechać z tobą na wycieczkę rowerową lub chociaż zagrać razem na komputerze.
Już dziś zadbaj nie tylko o jego przyszłe wspomnienia, ale również o swoje własne. Pomyśl, czy za kilkadziesiąt lat będziesz prosił o chwilę rozmowy i podanie lekarstw dzisiejszego swojego szefa, kumpli od piwa czy też koleżanki z pracy. Prawdopodobnie będziesz czekał na swoje dziecko, tak jak ono teraz czeka na ciebie.
Poniżej film dedykowany wszystkim tatusiom
Przeczytaj także:
► Kary cielesne w wychowaniu dzieci
► Dlaczego warto bawić się z dziećmi?
► Kiedy zacząć wychowywać dziecko?
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
Brak komentarzy