Woda po gotowaniu ryżu wylewana jest do zlewu, jako produkt uboczny. To wielki błąd! Woda ryżowa to wspaniały środek do pielęgnacji cery i włosów, określany mianem japońskiego sekretu urody. Jest również niezwykle cennym środkiem do leczenia biegunki i innych problemów trawiennych. Zawiera witaminy i minerały a także osiem niezbędnych aminokwasów, które wspomagają regenerację mięśni.
Woda ryżowa na włosy
Po umyciu włosów należy je spłukać wodą ryżową. Taką ryżową płukankę należy pozostawić przez co najmniej kilka minut, aby proteiny zostały dobrze wchłonięte we włosy. Zabieg ten sprawi, że włosy będą wzmocnione, gładkie i lśniące. Woda ryżowa uelastycznia kosmki, dzięki czemu jest idealna do pielęgnacji włosów suchych, zniszczonych, z rozdwajającymi końcówkami.
Woda ryżowa na piękną cerę
Na oczyszczoną twarz należy nanieść wacikiem wodę ryżową zamiast toniku. Taki zabieg zamyka pory, rozjaśnia przebarwienia, usuwa martwe komórki, oczyszcza skórę i przywraca jej blask. Taki ryżowy tonik najlepiej nakładać wieczorem, bowiem najlepiej działa podczas snu. Regularnie stosowany wygładza cerę.
Woda ryżowa dzięki zawartości oryzanolu chroni również skórę przed negatywnymi skutkami nadmiernego opalania, a zawarty w niej inozytol zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Woda ryżowa na podrażnioną skórę, trądzik i egzemę
Woda ryżowa jest doskonałym środkiem na pokrzywkę, wysypki, podrażnienia i swędzenie. Należy podrażnione miejsce polać wodą ryżową lub nanieść ją wacikiem. Po około 15 minutach odczuwalne jest wyraźne złagodzenie dolegliwości. W przypadku egzemy zabieg należy powtarzać codziennie.
Woda ryżowa łagodzi również trądzik i wszelkie stany zapalne skóry.
Woda ryżowa przeciw biegunce
W celu złagodzenia biegunki należy co kilka godzin pić szklankę wody ryżowej z odrobiną soli. Zabieg powtarzać do czasu ustąpienia biegunki. Ponadto dzięki zawartości skrobi woda ryżowa działa łagodząco na podrażnione błony śluzowe jelit. Woda ryżowa wykazuje również zdolności zmniejszania skurczów i bólu.
Woda ryżowa jako źródło energii
Jest bogata w węglowodany, które pobudzą organizm do działania. Szklanka wody ryżowej sprawdzi się zarówno rano jako dobre rozpoczęcie dnia, jak i w chwilach nadmiernego zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Woda ryżowa jako źródło witamin i minerałów
Woda ryżowa jest doskonałym źródłem kwasu foliowego, cynku, potasu, żelaza, magnezu, witaminy E, witamin z grupy B i wielu innych minerałów. Dzięki temu zalecana jest zarówno sportowcom jak i osobom, które wymagają uzupełnienia utraconych składników odżywczych.
Jak przygotować wodę ryżową?
Wystarczy ugotować ryż w większej ilości wody, wlać do słoika i po wystudzeniu przechowywać maksymalnie 3 dni w lodówce.
Zalecana proporcja gotowania: pół szklanki ryżu – 4 szklanki wody.
Ciekawe artykuły:
Co jeść, żeby zmniejszyć wagę i zwiększyć libido?
Jak niedobór wody działa na poszczególne organy i jakie wywołuje choroby?
Parówka na twarz – jak ją prawidłowo wykonać?
Dlaczego do sauny nago
Przewodnik po ciele mężczyzny — czyli jak go podniecić w kilka minut
Dlaczego kobieta zdradza?
Brak komentarzy