Wpływ sauny na pracę serca

20 grudnia 2012

Zbawienny wpływ sau­ny na funk­cjo­no­wa­nie ludz­kie­go orga­ni­zmu zna­ny jest od stu­le­ci. Znamy jej dobro­czyn­ne dzia­ła­nie na zwięk­sze­nie odpor­no­ści, oczysz­cze­nie skó­ry, wspo­ma­ga­nie meta­bo­li­zmu, popra­wę funk­cjo­no­wa­niu ukła­du odde­cho­we­go i mię­śnio­we­go. Szereg kon­tro­wer­sji jed­nak budzi wpływ sau­ny na pra­cę nasze­go serca.

Z jed­nej stro­ny spe­cja­li­ści zale­ca­ją pobyt w sau­nie oso­bom bory­ka­ją­cym się z nad­ci­śnie­niem i zabu­rzo­ną pra­cą ser­ca, z dru­giej zaś prze­strze­ga­ją, by oso­by ze stwier­dzo­ną nie­wy­dol­no­ścią krą­że­nia i miaż­dży­cą omi­ja­ły sau­nę z dale­ka. Jak jest naprawdę?

 

 Jak pra­cu­je ser­ce w saunie?

W trak­cie kąpie­li w sau­nie wzra­sta stop­nio­wo czę­sto­tli­wość skur­czów ser­ca (HRheart rate). Przyspieszenie jego pra­cy pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry w sau­nie notu­je się na 100 – 150 ude­rzeń na minu­tę.  W przy­pad­ku zdro­wych osób czę­sto korzy­sta­ją­cych z kąpie­li sau­no­wych, wzrost ten jest niż­szy, zaś u osób korzy­sta­ją­cych ze sau­ny spo­ra­dycz­nie, brak jest przy­sto­so­wa­nia ukła­du krą­że­nia do wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry, stąd skok czę­sto­tli­wo­ści skur­czów jest znacz­nie wyższy.

 

Lekarze infor­mu­ją, że wzrost czę­sto­tli­wo­ści skur­czów do pozio­mu 120 ude­rzeń na minu­tę jest pra­wi­dło­wą i bar­dzo korzyst­ną sytu­acją do ludz­kie­go ser­ca. Tętno powy­żej 140 ude­rzeń na minu­tę jest jed­nak sytu­acją nie­ko­rzyst­ną dla ser­ca, bowiem zwięk­sze­niu jego pra­cy towa­rzy­szy znacz­ne skró­ce­nie cza­su trwa­nia roz­kur­czu. Jest to reak­cja obron­na orga­ni­zmu będą­ca odpo­wie­dzią na wzrost tem­pe­ra­tu­ry krwi i odru­cho­we pobu­dze­nie zlo­ka­li­zo­wa­nych w ser­cu recep­to­rów adre­ner­gicz­nych beta.

Schłodzenie orga­ni­zmu po wyj­ściu z sauny

W cza­sie nagłe­go schło­dze­nia orga­ni­zmu po wyj­ściu z sau­ny (np. pod prysz­ni­cem) akcja ser­ca, czy­li czę­sto­tli­wość jego skur­czów powo­li wra­ca do nor­my. Jeśli jed­nak sau­no­wicz nie pod­da się natych­mia­sto­we­mu ochło­dze­niu orga­ni­zmu w zim­nej wodzie, lecz pozo­sta­nie w tem­pe­ra­tu­rze poko­jo­wej, spa­dek czę­sto­tli­wo­ści skur­czów ser­ca będzie nastę­po­wał bar­dzo wol­no. Najczęściej powrót do unor­mo­wa­ne­go pozio­mu HR ma miej­sce dopie­ro po kil­ku (1 – 4) godzinach.

Pojemność minu­to­wa serca

Pojemność minu­to­wa ser­ca (COcar­diac out­put) to obję­tość minu­to­wa, czy­li obję­tość krwi wytła­cza­na przez każ­dą komo­rę ser­ca do naczyń tęt­ni­czych w cza­sie jed­nej minu­ty pra­cy ser­ca w spo­czyn­ku. Liczbowo CO jest rów­na ilo­czy­no­wi obję­to­ści wyrzu­to­wej ser­ca i licz­by skur­czów ser­ca w cią­gu minu­ty. Stąd jej war­tość wzra­sta wraz ze zwięk­sze­niem czę­sto­tli­wo­ści pra­cy ser­ca. U doro­słe­go czło­wie­ka pojem­ność minu­to­wa ser­ca wyno­si oko­ło 5 l. (jest uza­leż­nio­na od powierzch­ni ciała).

Według czę­ści naukow­ców, pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry, jaka ma miej­sce w sau­nie, nastę­pu­je znacz­ny wzrost pojem­no­ści minu­to­wej ser­ca. Według jed­nych jej wzrost jest nie­znacz­ny i ma miej­sce już w przy­pad­ku zwięk­sze­nia tem­pe­ra­tu­ry do oko­ło 39 stop­ni C, zaś inni są zda­nia, że pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry w sau­nie, CO może wzro­snąć o 75%, nawet do 10 l.

Podsumowanie

U osób ze stwier­dzo­ną nie­wy­dol­no­ścią krą­że­nio­wą znacz­ne sko­ki zarów­no czę­sto­tli­wo­ści pra­cy ser­ca jak i jego pojem­no­ści minu­to­wej, mogą nie­ko­rzyst­nie oddzia­ły­wać na pra­cę ser­ca a w efek­cie całe­go orga­ni­zmu. W skraj­nych przy­pad­kach, zbyt wyso­ka czę­sto­tli­wość skur­czów może sta­no­wić nawet zagro­że­nie dla zdrowia.

Niemniej te samy zmia­ny HR i CO u zdro­wych ludzi powo­du­ją korzyst­ne roz­sze­rze­nie naczyń obwo­do­wych, regu­lu­ją ciśnie­nie tęt­ni­cze krwi i wpły­wa­ją na zmniej­sze­nie powro­tu żyl­ne­go. Ich efek­tem jest też wyrów­na­nie krą­że­nia trzew­ne­go i nerkowego.

Zobacz inne artykuły z kategorii SAUNA:
Dlaczego do sauny nago?
Sauna w cza­sie miesiączki 
Mag­iczna moc sauny

 

Image cour­te­sy of [ima­ge cre­ator name] / FreeDigitalPhotos.net

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

6 komentarzy

  • jarek6776 21 grudnia 2012jako13:09

    Ja tam zna­ko­mi­cie czu­je się po cało­dnio­wym poby­cie w Saunie!!

  • leonnn 21 grudnia 2012jako13:22

    Jarek, pew­nie masz zdro­we ser­du­cho i nic ci nie jest, a dodat­ko­wo jesz­cze je wzmac­niasz i har­tu­jesz, ale ci co mają pro­blem to powin­ni mie­rzyć chy­ba czę­ściej tet­no (po wyj­ściu z sau­ny). Mysle ze to powin­no ich uchro­nić przed ewen­tu­any­mi problemami

    • jarek6776 21 grudnia 2012jako17:38

      W zasa­dzie to masz rację ale naj­le­piej było by iść do leka­rza by zba­dał i stwier­dził czy z taką dole­gli­wo­ści moż­na cho­dzić do sauny!

  • leonnn 21 grudnia 2012jako21:38

    Oczywiście że lekarz powi­nien się wypo­wie­dzieć w tej kwe­stii, ale wiesz jak jest. Czasami lekarz na wyrost coś mowi, żeby nie brać na sie­bie odpo­wie­dzial­no­ści. A znam ludzi, kto­rzy mają tro­chę cho­re ser­ce, cho­dzą do sau­ny i nic im nie jest.

  • lusi 24 grudnia 2012jako13:17

    Hmmmm, muszę kie­dyś z cie­ka­wo­ści zmie­rzyć sobie tęt­no w sau­nie, Nawet się nigdy nad tym nie zasta­na­wia­łam, jak pra­cu­je ser­ce w tak wyso­kiej temperaturze.

    • jarek6776 24 grudnia 2012jako18:46

      No z pew­no­ścią dużo szyb­ciej pod wpły­wem wyso­kiej tem­pe­ra­tu­ry. Tym bar­dziej kie­dy pro­wa­dzo­ne są sean­se zapachowe.
      Serce musi szyb­ciej bić by schła­dzać organizm!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ