Zbawienny wpływ sauny na funkcjonowanie ludzkiego organizmu znany jest od stuleci. Znamy jej dobroczynne działanie na zwiększenie odporności, oczyszczenie skóry, wspomaganie metabolizmu, poprawę funkcjonowaniu układu oddechowego i mięśniowego. Szereg kontrowersji jednak budzi wpływ sauny na pracę naszego serca.
Z jednej strony specjaliści zalecają pobyt w saunie osobom borykającym się z nadciśnieniem i zaburzoną pracą serca, z drugiej zaś przestrzegają, by osoby ze stwierdzoną niewydolnością krążenia i miażdżycą omijały saunę z daleka. Jak jest naprawdę?
Jak pracuje serce w saunie?
W trakcie kąpieli w saunie wzrasta stopniowo częstotliwość skurczów serca (HR — heart rate). Przyspieszenie jego pracy pod wpływem wysokiej temperatury w saunie notuje się na 100 – 150 uderzeń na minutę. W przypadku zdrowych osób często korzystających z kąpieli saunowych, wzrost ten jest niższy, zaś u osób korzystających ze sauny sporadycznie, brak jest przystosowania układu krążenia do wysokiej temperatury, stąd skok częstotliwości skurczów jest znacznie wyższy.
Lekarze informują, że wzrost częstotliwości skurczów do poziomu 120 uderzeń na minutę jest prawidłową i bardzo korzystną sytuacją do ludzkiego serca. Tętno powyżej 140 uderzeń na minutę jest jednak sytuacją niekorzystną dla serca, bowiem zwiększeniu jego pracy towarzyszy znaczne skrócenie czasu trwania rozkurczu. Jest to reakcja obronna organizmu będąca odpowiedzią na wzrost temperatury krwi i odruchowe pobudzenie zlokalizowanych w sercu receptorów adrenergicznych beta.
Schłodzenie organizmu po wyjściu z sauny
W czasie nagłego schłodzenia organizmu po wyjściu z sauny (np. pod prysznicem) akcja serca, czyli częstotliwość jego skurczów powoli wraca do normy. Jeśli jednak saunowicz nie podda się natychmiastowemu ochłodzeniu organizmu w zimnej wodzie, lecz pozostanie w temperaturze pokojowej, spadek częstotliwości skurczów serca będzie następował bardzo wolno. Najczęściej powrót do unormowanego poziomu HR ma miejsce dopiero po kilku (1 – 4) godzinach.
Pojemność minutowa serca
Pojemność minutowa serca (CO – cardiac output) to objętość minutowa, czyli objętość krwi wytłaczana przez każdą komorę serca do naczyń tętniczych w czasie jednej minuty pracy serca w spoczynku. Liczbowo CO jest równa iloczynowi objętości wyrzutowej serca i liczby skurczów serca w ciągu minuty. Stąd jej wartość wzrasta wraz ze zwiększeniem częstotliwości pracy serca. U dorosłego człowieka pojemność minutowa serca wynosi około 5 l. (jest uzależniona od powierzchni ciała).
Według części naukowców, pod wpływem wysokiej temperatury, jaka ma miejsce w saunie, następuje znaczny wzrost pojemności minutowej serca. Według jednych jej wzrost jest nieznaczny i ma miejsce już w przypadku zwiększenia temperatury do około 39 stopni C, zaś inni są zdania, że pod wpływem wysokiej temperatury w saunie, CO może wzrosnąć o 75%, nawet do 10 l.
Podsumowanie
U osób ze stwierdzoną niewydolnością krążeniową znaczne skoki zarówno częstotliwości pracy serca jak i jego pojemności minutowej, mogą niekorzystnie oddziaływać na pracę serca a w efekcie całego organizmu. W skrajnych przypadkach, zbyt wysoka częstotliwość skurczów może stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia.
Niemniej te samy zmiany HR i CO u zdrowych ludzi powodują korzystne rozszerzenie naczyń obwodowych, regulują ciśnienie tętnicze krwi i wpływają na zmniejszenie powrotu żylnego. Ich efektem jest też wyrównanie krążenia trzewnego i nerkowego.
Zobacz inne artykuły z kategorii SAUNA:
Dlaczego do sauny nago?
Sauna w czasie miesiączki
Magiczna moc sauny
Image courtesy of [image creator name] / FreeDigitalPhotos.net
6 komentarzy
Ja tam znakomicie czuje się po całodniowym pobycie w Saunie!!
Jarek, pewnie masz zdrowe serducho i nic ci nie jest, a dodatkowo jeszcze je wzmacniasz i hartujesz, ale ci co mają problem to powinni mierzyć chyba częściej tetno (po wyjściu z sauny). Mysle ze to powinno ich uchronić przed ewentuanymi problemami
W zasadzie to masz rację ale najlepiej było by iść do lekarza by zbadał i stwierdził czy z taką dolegliwości można chodzić do sauny!
Oczywiście że lekarz powinien się wypowiedzieć w tej kwestii, ale wiesz jak jest. Czasami lekarz na wyrost coś mowi, żeby nie brać na siebie odpowiedzialności. A znam ludzi, ktorzy mają trochę chore serce, chodzą do sauny i nic im nie jest.
Hmmmm, muszę kiedyś z ciekawości zmierzyć sobie tętno w saunie, Nawet się nigdy nad tym nie zastanawiałam, jak pracuje serce w tak wysokiej temperaturze.
No z pewnością dużo szybciej pod wpływem wysokiej temperatury. Tym bardziej kiedy prowadzone są seanse zapachowe.
Serce musi szybciej bić by schładzać organizm!