Dlaczego warto jeść jabłka?

5 grudnia 2013

 

Jabłka to naj­bar­dziej powszech­ne i naj­ła­twiej dostęp­ne owo­ce, któ­re jed­nak w naszym kra­ju nie są wystar­cza­ją­co doce­nia­ne. W Anglii nato­miast zna­ne jest powie­dze­nie: „zjedz jed­no jabł­ko dzien­nie, a lekarz nie będzie ci potrzeb­ny”. Sprawdź, dla­cze­go powin­ny zna­leźć się w Twojej diecie.

 

1.

Jabłka zawie­ra­ją bar­dzo mało kalo­rii a jed­no­cze­śnie doda­ją dużo ener­gii. Zawierają duże ilo­ści fruk­to­zy, któ­ra powo­li prze­do­sta­je się do krwio­obie­gu. Powinny być spo­ży­wa­ne przez oso­by upra­wia­ją­ce sport.

 

 

2.

Posiadają dużą zawar­tość sub­stan­cji włók­ni­stych i przeciwutleniaczy.

3.

Zawierają bar­dzo dużo wita­mi­ny C, przy czym jej naj­więk­sza ilość gro­ma­dzi się w zewnętrz­nej czę­ści jabł­ka – stąd war­to dobrze jabł­ko umyć zamiast obie­rać je ze skór­ki. (W skór­ce jest nawet 4 – 5 razy wię­cej wita­mi­ny, niż w miąższu).

4.

Jabłka wspo­ma­ga­ją meta­bo­lizm i zmniej­sza­ją (likwi­du­ją) zaparcia.

5.

Wpływają na szyb­kie i sku­tecz­ne usu­wa­nie sub­stan­cji tok­sycz­nych – wspo­ma­ga­ją pro­ces oczysz­cza­nia orga­ni­zmu (np. z meta­li cięż­kich: radio­ak­tyw­ny kobalt, stront i ołów).

6.

Zawierają duże ilo­ści pier­wiast­ków zasa­do­twór­czych (w szcze­gól­no­ści pota­su), któ­re wspo­ma­ga­ją zacho­wa­nie rów­no­wa­gi kwasowo-zasadowej.

7.

Zapobiegają cho­ro­bom ser­ca i ukła­du krążenia.


8.

Zawierają fla­wo­no­idy i poli­fe­no­le, czy­li prze­ciw­u­tle­nia­cze, któ­re blo­ku­ją roz­rost komó­rek rako­wych w wątro­bie i jeli­cie grubym.

9.

Jabłka zawie­ra­ją węglo­wo­da­ny, któ­re utrzy­mu­ją na bez­piecz­nym pozio­mie stę­że­nie glu­ko­zy we krwi, a tym samym zmniej­sza­ją ryzy­ko zacho­ro­wa­nia na cukrzycę.

10.

Zawierają dożo błon­ni­ka pokar­mo­we­go (roz­pusz­czal­ne­go i nie­roz­pusz­czal­ne­go), któ­ry pęcz­nie­jąc w żołąd­ku zapew­nia uczu­cie syto­ści. Błonnik roz­pusz­czal­ny (pek­ty­na) wychwy­tu­je nie­po­żą­da­ne tłusz­cze z krwio­obie­gu i zmniej­sza ich wchła­nia­nie, nato­miast błon­nik nie­roz­pusz­czal­ny zwięk­sza per­a­styl­ty­kę jelit, uła­twia­jąc tra­wie­nie i regu­lu­jąc pro­ces wypróżnienia.

11.
Substancje pek­ty­no­we zawar­te w jabł­kach wpły­wa­ją na reduk­cję pozio­mu  cho­le­ste­ro­lu we krwi. Wystarczy zjeść 3 – 4 jabł­ka dzien­nie, by w cią­gu 2 mie­się­cy obni­żyć zły cho­le­ste­rol (LDL) o oko­ło 10%, przy jed­no­cze­snym zwięk­sze­niu pozio­mu dobre­go cho­le­ste­ro­lu aż czterokrotnie.

12.

Jedzenie jabłek zale­ca się też oso­bom bory­ka­ją­cym się z opryszcz­ką, fizycz­nym osła­bie­niem, chro­nicz­nym zmę­cze­niem a tak­że przy trud­no­ściach z zasy­pia­niem i nad­mier­ną nerwowością.

13.

Jabłka wyka­zu­ją dzia­ła­nie moczo­pęd­ne, więc zale­ca się ich jedze­nie oso­bom z obrzę­ka­mi (szcze­gól­nie nóg) a tak­że przy nadciśnieniu.

14.

Oprócz war­to­ści sma­ko­wych i odżyw­czych, jabł­ka zawie­ra­ją sze­reg cen­nych sub­stan­cji wpły­wa­ją­cych na pozby­wa­nie się z orga­ni­zmu wol­nych rod­ni­ków, czym przy­czy­nia­ją się do zacho­wa­nia urody.

 

Zobacz inne artykuły w kategorii DIETY

Apatia, bóle mięśni, wypadające włosy? Może to niedobór białka?

Do czego potrzebny jest nam magnez

Jedz i chudnij – czyli, co pomoże ci spalić tkankę tłuszczową

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Dieta antycellulitowa

Jak nie przytyć w święta?

Co jeść, żeby zmniejszyć wagę i zwiększyć libido?

Dieta na dobrą pamięć

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Jeden komentarz

  • Ada 26 lutego 2015jako23:06

    Dużo tych pozy­tyw­nych wła­ści­wo­ści — muszę czę­ściej po nie sięgać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ