Jak zwiększyć metabolizm

16 października 2013

Setki tysię­cy kobiet na całym świe­cie marzy o ide­al­nej figu­rze, a za nie­po­wo­dze­nia w odchu­dza­niu obwi­nia swój zbyt powol­ny meta­bo­lizm. Dietetycy i tre­ne­rzy pod­su­wa­ją współ­cze­snym kobie­tom goto­we prze­pi­sy na zwięk­sze­nie meta­bo­li­zmu, któ­re pozwo­lą na cie­sze­nie się szczu­płą syl­wet­ką i jędr­nym ciałem.

Co to jest metabolizm?

Metabolizm to całość pro­ce­sów zacho­dzą­cych w orga­ni­zmie, któ­re wią­żą się z prze­mia­ną ener­gii. Spożywane pro­duk­ty zosta­ją prze­two­rzo­ne w okre­ślo­ną ilość ener­gii, któ­ra zosta­je spo­żyt­ko­wa­na na aktyw­ność orga­ni­zmu nawet wów­czas, gdy czło­wiek nie wyko­nu­je żad­nej czyn­no­ści. Przykładowo pro­ce­sy meta­bo­licz­ne zacho­dzą pod­czas snu, oddy­cha­nia, wzro­stu, utrzy­my­wa­nia pod­sta­wo­wej tem­pe­ra­tu­ry cia­ła, pra­cy ser­ca i innych czyn­no­ści, na któ­re nie mamy żad­ne­go wpływu.

Metabolizm może być efek­tem try­bu życia, genów a tak­że sto­so­wa­nia odpo­wied­niej die­ty. Nieprawdą jest jed­nak przy­ję­ta zasa­da, że ludzie oty­li bory­ka­ją się ze złym meta­bo­li­zmem. Wręcz odwrot­nie, zwięk­szo­na waga wyma­ga od orga­ni­zmu więk­szej daw­ki prze­two­rzo­nej ener­gii, któ­ra zuży­wa jest na codzien­ne dźwi­ga­nie znacz­nie więk­szej licz­by kilo­gra­mów, ani­że­li ma to miej­sce u ludzi szczu­płych. Każdy ruch ręką, czy nogą powo­du­je zwięk­szo­ny pobór ener­gii pocho­dzą­cy z przy­swo­jo­nych przez orga­nizm skład­ni­ków odżywczych.

Przeczytaj rów­nież: Licznik spa­la­nia kalorii

 Jedz białko! Buduj mięśnie!

Białko to pod­sta­wo­wy budu­lec wszyst­kich komó­rek w orga­ni­zmie. Uczestniczy w prze­mia­nie mate­rii i two­rzy nie­zbęd­ną do pra­cy orga­ni­zmu ener­gię. Tylko 2 gra­my dostar­czo­nego w poży­wie­niu biał­ka two­rzy aż 4 kcal ener­gii. Energia ta zosta­je wyko­rzy­sta­na do szyb­sze­go tra­wie­nia spo­ży­wa­nych pro­duk­tów, a tym samym do zwięk­sze­nia meta­bo­li­zmu. Dodatkowo nale­ży pamię­tać, że biał­ko odgry­wa istot­ną rolę w pra­cy mię­śni. Aby zwięk­szyć meta­bo­lizm, nale­ży wpierw zwięk­szyć aktyw­ność mię­śni, któ­re roz­bu­do­wu­jąc się, będą suk­ce­syw­nie wypie­ra­ły tkan­kę tłusz­czo­wą. Powszechnie zna­my zja­wi­sko prze­mia­ny tłusz­czu w mię­śnie, któ­re nastę­pu­je u osób wyko­nu­ją­cych ćwi­cze­nia siło­we. W efek­cie tej prze­mia­ny nastę­pu­je znacz­ne przy­spie­sze­nie prze­mia­ny ener­gii, bowiem tyl­ko 1 kilo­gram tkan­ki mię­śnio­wej spa­la w cią­gu godzi­ny 12 kalo­rii bez pod­ję­cia żad­nej aktyw­no­ści fizycz­nej, zaś 1 kilo­gram tłusz­czu spa­la tyl­ko 4 kalorie.

 

Wykonuj ćwiczenia interwałowe

Interwały to naprze­mien­ne ćwi­cze­nia fizycz­ne. Przez oko­ło 30 – 60 sekund wyko­nu­je się ćwi­cze­nia przy tęt­nie się­ga­ją­cym mini­mum 85% jego mak­sy­mal­nej wyso­ko­ści, po czym nastę­pu­ją ćwi­cze­nia lżej­sze, pod­czas któ­rych orga­nizm odpo­czy­wa. Powinny one trwać oko­ło 60 – 120 sekund. Regularnie wyko­ny­wa­ne inter­wa­ły przy­spie­sza­ją meta­bo­lizm nie tyl­ko w trak­cie ćwi­czeń, ale rów­nież na dłu­go po tre­nin­gu. Intensywność ćwi­czeń inter­wa­ło­wych powo­du­je duże zmę­cze­nie orga­ni­zmu, któ­ry wyma­ga dłu­gie­go cza­su rege­ne­ra­cji. Można je wyko­nać pod­czas bie­ga­nia, jaz­dy na rowe­rze (rów­nież tre­nin­go­wym) a nawet ćwi­czeń ze skakanką.

Przeczytaj rów­nież: Odpowiednie tęt­no do spa­la­nia tkan­ki tłuszczowej

Jedz 5 – 6 posiłków dziennie

Podczas jedze­nia orga­nizm zuży­wa okre­ślo­ną por­cję ener­gii. Wykorzystywana jest ona na tra­wie­nie pro­duk­tów spo­żyw­czych. Gdy przyj­mo­wa­nie posił­ków odby­wa się zbyt rzad­ko, docho­dzi do znacz­ne­go spo­wol­nie­nia meta­bo­li­zmu, bowiem orga­nizm odbie­ra­jąc sygna­ły gło­du i jed­no­cze­sne­go bra­ku poży­wie­nia pozwa­la­ją­ce­go na jego zaspo­ko­je­nie, spo­wal­nia meta­bo­lizm, by zabez­pie­czyć zapa­sy ener­gii zgro­ma­dzo­ne w tkan­kach tłusz­czo­wych. Gdy posił­ki przyj­mo­wa­ne są regu­lar­nie (np. co 3 godzi­ny) orga­nizm wie, że otrzy­ma za chwi­lę dodat­ko­wą por­cję ener­gii, więc nie zwal­nia metabolizmu.

Pij wodę!

Zgodnie z wyni­ka­mi badań nie­miec­kich naukow­ców, picie wody znacz­nie przy­spie­sza meta­bo­lizm. Już po 10 minu­tach od wypi­cia pół litra wody nastę­pu­je znacz­ne przy­spie­sze­nie prze­mia­ny ener­gii i utrzy­mu­je się przez ponad pół godzi­ny. Pijąc każ­de­go dnia 1,5 litra wody, w cią­gu tyl­ko jed­ne­go roku moż­na spa­lić 2,5 kg tkan­ki tłusz­czo­wej, bez wyko­ny­wa­nia jakich­kol­wiek ćwi­czeń i sto­so­wa­nia diet odchudzających.

Ponadto woda poma­ga w spa­la­niu i wypłu­ki­wa­niu z orga­ni­zmu tłuszczu.

 

Zobacz inne podob­ne artykuły

 

Jedz i chudnij – czyli, co pomoże ci spalić tkankę tłuszczową

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Dieta antycellulitowa

Jak nie przytyć w święta?

Co jeść, żeby zmniejszyć wagę i zwiększyć libido?

Dieta na dobrą pamięć

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ