Pokrzywa zwyczajna i jej niezwyczajne właściwości

10 sierpnia 2018

Pokrzywę znajdziemy w lesie, na każdej łące, przy każdym rowie i niemalże w każdym ogrodzie. Ten wydawałoby się pospolity chwast jest bardziej wartościowy niż się nam wydaje.

 

 

 

Na co dzień się­ga­my po aptecz­ne leki pro­du­ko­wa­ne w che­micz­nych fabry­kach, a tym­cza­sem w zasię­gu ręki mamy praw­dzi­wy skarb, będą­cy reme­dium na wie­le poważ­nych dolegliwości.

 

Pokrzywa zwy­czaj­na to nie­zwy­kle cenio­na rośli­na w ziołolecznictwie.

 

Z uwa­gi na wyso­ką zawar­tość beta-karo­te­nu wyka­zu­je sil­ne dzia­ła­nie ochron­ne na bło­ny ślu­zo­we. Dobrze wpły­wa na rege­ne­ra­cję ślu­zów­ki jelit, któ­rej dobry stan warun­ku­je nie tyl­ko  przy­swa­ja­nie skład­ni­ków odżyw­czych, ale wpły­wa rów­nież na pra­wi­dło­we dzia­ła­nie ukła­du odpor­no­ścio­we­go, powstrzy­mu­jąc dzia­ła­nie cho­ro­bo­twór­czych bak­te­rii i wirusów.

 

Pokrzywa to rów­nież boga­te źró­dło cen­ne­go chlo­ro­fi­lu. Ta cudow­na zie­lo­na sub­stan­cja zwięk­sza ilość tle­nu we krwi, a tym samym pozwa­la na uzy­ska­nie wyż­sze­go pozio­mu dotle­nie­nia wszyst­kich komó­rek orga­ni­zmu. Chlorofil wspo­ma­ga wyda­la­nie pozo­sta­ło­ści opa­rów che­micz­nych z płuc, w tym rów­nież dymu papie­ro­so­we­go i pyłu węglo­we­go. Poprawia rów­nież tra­wie­nie i wpły­wa na rege­ne­ra­cję wątroby.

 

Pokrzywa zwy­czaj­na jest sku­tecz­na w lecze­niu kasz­lu, płyt­kie­go, świsz­czą­ce­go odde­chu i odksztu­sza­niu fleg­my z ukła­du oddechowego.

 

Jej cen­ne wła­ści­wo­ści są rów­nież wyko­rzy­sta­ne w lecze­niu dróg moczo­wych. Pokrzywa wyka­zu­je dzia­ła­nie moczo­pęd­ne, wspo­ma­ga pra­cę nerek i pęche­rza moczo­we­go.

 

Pokrzywa jest nie­za­stą­pio­na w lecze­niu ane­mii. Jej skład­ni­ki (kwas folio­wy, miedź, wita­mi­na K) bio­rą udział w two­rze­niu hemo­glo­bi­ny i czer­wo­nych krwinek.

 

Ten parzą­cy chwast jest tak­że źró­dłem prze­ciw­u­tle­nia­czy, któ­re sku­tecz­nie zwal­cza­ją wol­ne rod­ni­ki prze­ciw­dzia­ła­jąc sta­rze­niu się organizmu.

 

 

Jak spożywać pokrzywę?

- Liście mło­dych pokrzyw nale­ży spa­rzyć gorą­cą wodą, a następ­nie doda­wać do sała­tek, zup, jajecz­ni­cy i innych potraw.

- Pokrzywę moż­na przy­rzą­dzić podob­nie jak szpi­nak – z dodat­kiem cytry­ny, czosn­ku i oliwy.

- Wiosenna zupa jarzy­no­wa z pokrzy­wą (mar­chew, pie­trusz­ka, seler, por, czo­snek, świe­ża pokrzy­wa, liście lub­czy­ku, natka pie­trusz­ki, zie­lo­ny kope­rek, sól, pieprz, odro­bi­na gał­ki musz­ka­to­ło­wej) zabie­la­na śmietaną.

- Wzmacniający sok ze świe­żej pokrzywy.

- Suszona pokrzy­wa spo­ży­wa­na w for­mie naparu.

 

 

Zobacz inne arty­ku­ły w kate­go­rii ZDROWIE 

 

Jak nie­do­bór wody dzia­ła na poszcze­gól­ne orga­ny i jakie wywo­łu­je choroby?

Dlaczego war­to mor­so­wać? Czy kąpiel w lodo­wa­tej wodzie jest bezpieczna?

Test na odwod­nie­nie organizmu

Czy moż­na zastę­po­wać wodę inny­mi napojami?

Jak pozbyć się bro­da­wek (kurza­jek)

Dlaczego war­to jeść jabłka?

Czym się róż­ni prze­zię­bie­nie od grypy?

Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

Jak zwięk­szyć metabolizm

Nigdy nie dopusz­czaj do nie­do­bo­ru wody w organizmie

Do cze­go potrzeb­ny jest nam magnez

Artykuły FITNESS

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ