Jak pozbyć się brodawek (kurzajek)

18 grudnia 2013

Brodawki należą do rodzaju zmian skórnych, które występują najczęściej w obrębie dłoni i stóp. Za ich wystąpienie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). Według ostatnich wyników badań, co dziesiąty człowiek jest jego nosicielem. Można się nim zarazić w miejscach publicznych, takich jak pływalnia lub sauna, a także poprzez dotyk i używanie tych samych przedmiotów (np. ręczników).

Wystąpieniu bro­da­wek czę­sto towa­rzy­szą inne zmia­ny w obrę­bie skó­ry, w tym na przy­kład jej łusz­cze­nie. Wprawdzie zmia­ny te nie są bar­dzo nie­bez­piecz­ne dla zdro­wia, jed­nak zbyt póź­no pod­ję­te lecze­nie kurza­jek może w eks­tre­mal­nych sytu­acjach dopro­wa­dzić nawet do wystą­pie­nia sta­nów nowo­two­ro­wych. W zależ­no­ści od rodza­ju kurza­jek mogą one mieć zarów­no inne zabar­wie­nie, jak i inną wiel­kość i wypukłość.


Najczęściej spo­ty­ka­ne są kurzaj­ki na dło­niach, któ­re poja­wia­ją się w posta­ci nie­wiel­kich gru­dek w kolo­rze skó­ry, któ­rych śred­ni­ca nie prze­kra­cza 1 mm. Mogą rów­nież wystą­pić inne rodza­je bro­da­wek (np. na sto­pach), któ­re są zwy­kle ciem­niej­sze i bar­dziej płaskie. 

Leczenie

Leczenie kurza­jek jest zwy­kle dłu­go­trwa­łe i utrud­nio­ne z uwa­gi na czę­ste nawro­ty dole­gli­wo­ści. Obecnie sto­su­je się naj­czę­ściej 5 pod­sta­wo­wych metod zwal­cza­nia tego typu dole­gli­wo­ści. W ramach medy­cy­ny natu­ral­nej zna­ne jest wyko­rzy­sta­nie dzia­ła­nia jaskół­cze­go zie­la (glist­ni­ka), któ­re­go spe­cy­ficz­ny żół­ty sok zawie­ra sub­stan­cje dzia­ła­ją­ce prze­ciw­wi­ru­so­wo. Zwykle pierw­sze efek­ty sto­so­wa­nia zauwa­żal­ne są dopie­ro po kil­ku tygo­dniach sto­so­wa­nia. W domo­wym zaci­szu moż­li­we jest rów­nież usu­nię­cie zmian cho­ro­bo­wych przy miej­sco­wym zasto­so­wa­niu pre­pa­ra­tów z azo­ta­nem sre­bra. W gabi­ne­tach lekar­skich moż­li­we jest nato­miast usu­nię­cie bro­da­wek przy wyko­rzy­sta­niu pro­mie­nio­wa­nia lase­ro­we­go, chi­rur­gicz­ne­go wycię­cia kurzaj­ki, a tak­że jej wymro­że­nia (cie­kłym azotem). 

Profilaktyka

Aby zapo­biec wystą­pie­niu bro­da­wek i do mini­mum zmniej­szyć ryzy­ko zara­że­nia się wiru­sem HPV nale­ży uni­kać wspól­ne­go (z inny­mi oso­ba­mi) uży­wa­nia tych samych przed­mio­tów, nie prze­by­wać dłu­go w miej­scach zwięk­sza­ją­cych ryzy­ko zara­że­nia się wiru­sem (np. basen), po wyj­ściu z base­nu lub sau­ny sto­so­wać śro­dek dezyn­fek­cyj­ny, osu­szać powierzch­nię mię­dzy pal­ca­mi, czę­sto zmie­niać skar­pet­ki, cho­dzić w prze­wiew­nym obu­wiu a tak­że regu­lar­nie oglą­dać dło­nie i sto­py, by wcze­śnie zauwa­żyć poten­cjal­ne zmia­ny chorobowe.

 

Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE

Dlaczego warto jeść jabłka?

Czym się różni przeziębienie od grypy?

Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

Jak zwiększyć metabolizm

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

Do czego potrzebny jest nam magnez

Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca

Co się dzieje z organizmem w saunie?

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Wpływ sauny na pracę serca

Jesienna depresja

Skąd się bierze stres

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ