Czy można zastępować wodę innymi napojami?

4 lutego 2014

Dlaczego nie pod­le­wa­my kwia­tów kawą i nie myje­my twa­rzy kompotem?

Co jakiś czas natra­fia­my na infor­ma­cje o koniecz­no­ści picia co naj­mniej 1,5 litra wody na dobę. Niestety, naj­czę­ściej nie są one popar­te żad­ny­mi prze­ko­nu­ją­cy­mi argu­men­ta­mi, stąd naj­czę­ściej szyb­ko o nich zapo­mi­na­my, a wodę zastę­pu­je­my kawą, soka­mi, sło­dzo­ny­mi napo­ja­mi i her­ba­tą. Czy jed­nak moż­na zastą­pić wodę?

Czy do akwa­rium też moż­na w zastęp­stwie wody wlać colę, a pod­ło­gę umyć kawą? A może kwia­ty moż­na pod­lać kom­po­tem z wiśni?

Na świe­cie żyje ponad 5,5 żywych istot, z któ­rych wszyst­kie oprócz czło­wie­ka piją wodę. Dlaczego więc czło­wiek, któ­ry jako jedy­ny posia­da zdol­ność myśle­nia postę­pu­je wbrew natu­rze i instynktowi?

Organizm czło­wiek skła­da się w więk­szo­ści z wody (nie z kawy, her­ba­ty, coli, kom­po­tu, kakao i soku jabł­ko­we­go). Noworodek ma jej aż 90%. Z wie­kiem nastę­pu­je utra­ta wody, bowiem w doro­słym życiu mamy jej już tyl­ko 70–80% a na sta­rość oko­ło 60%. Proces sta­rze­nia się orga­ni­zmu to więc nic inne­go, jak zwy­kła utra­ta wody. Żaden krem prze­ciw­zmarszcz­ko­wy nie uchro­ni nas przed obja­wa­mi sta­rze­nia się skó­ry. Żadna masecz­ka, czy też cudow­ne aptecz­ne suple­men­ty die­ty nie zastą­pią tra­dy­cyj­ne­go nawod­nie­nia orga­ni­zmu wodą spo­ży­wa­ną w tra­dy­cyj­ny sposób.

 

Zawartość wody w poszcze­gól­nych organach 

Krew – 85%

Mięśnie – 75%

Płuca – 86%

Mózg – 85%

Oczy – 95%

Serce – 75%

Kości – 22%

 

 

     

Aby zapew­nić nie­za­bu­rzo­ne dzia­ła­nie wszyst­kich ludz­kich orga­nów i zapo­biec sta­rze­niu się orga­ni­zmu, wystar­czy zadbać o spo­ży­wa­nie odpo­wied­niej ilo­ści wody. Zapotrzebowanie na wodę wyno­si oko­ło 30 ml na 1 kg masy cia­ła. Oznacza to, że czło­wiek o wadze 60 kg, powi­nien w cią­gu doby wypić 1,8 litra wody. Każdy jej sub­sty­tut w posta­ci napo­jów, kawy, wody, zup i innych płyn­nych potraw wyma­ga odpo­wied­nie­go prze­fil­tro­wa­nia i oczysz­cze­nia, by do naszej krwi, mózgu, płuc i mię­śni nie dotar­ła her­ba­ta, a wyłącz­nie czy­sta woda. W ten spo­sób zmu­sza­my ner­ki, wątro­bę i inne orga­ny bio­rą­ce udział w meta­bo­li­zmie do wytę­żo­nej pra­cy. Gdy jed­nak spo­ży­wa­my zbyt mało wody, dzia­ła­nie tych orga­nów jest rów­nież zabu­rzo­ne i może dojść do zatru­cia orga­ni­zmu, któ­re jest pod­ło­żem wie­lu cho­rób i dolegliwości. 

Sprawdź, jakie problemy spowodowane są odwodnieniem

Często nie zda­je­my sobie spra­wy, że nasz orga­nizm jest odwod­nio­ny. Dolegliwości, z któ­ry­mi bory­ka­my się nie­mal­że każ­de­go dnia chce­my jak naj­szyb­ciej zła­go­dzić odpo­wied­nią piguł­ką, zamiast dotrzeć do sed­na pro­ble­mu. Jako pierw­szy na nie­do­bór wody reagu­je mózg, któ­ry pod­su­wa nam wyraź­ne sygna­ły. Są to sta­ny zmę­cze­nia, sen­ność, zabu­rze­nia kon­cen­tra­cji, obni­że­nie nastro­ju a nawet sta­ny depre­syj­ne. Podobnie reak­cje zauwa­ża­my w dzia­ła­niu innych funk­cji orga­ni­zmu, cho­ciaż bar­dzo rzad­ko łączy­my je z nie­do­bo­rem wody. 

Sprawdź, czy nie jesteś odwodniona

Począwszy od suchej skó­ry, zaparć i obni­że­nia kon­cen­tra­cji, odwod­nie­nie może być rów­nież przy­czy­ną gęstej żół­ci i kamie­ni w pęche­rzy­ku żół­cio­wym, zwięk­szo­nej kwa­so­wo­ści soku żołąd­ko­we­go, nie­do­krwien­ne­go uda­ru mózgu, cukrzy­cy, nie­do­krwie­nia mię­śnia ser­co­we­go, pia­sku i kamie­ni w ner­kach a nawet cho­rób zwyrodnieniowych. 

Wykonaj test na odwodnienie organizmu

Pamiętaj! Wystarczy 1,5 litra wody dzien­nie, by mak­sy­mal­nie prze­dłu­żyć mło­dość i dobre zdrowie.

   

 

Zobacz inne artykuły w kategorii ZDROWIE 

Jak pozbyć się brodawek (kurzajek)

Dlaczego warto jeść jabłka?

Czym się różni przeziębienie od grypy?

Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

Jak zwiększyć metabolizm

Nigdy nie dopuszczaj do niedoboru wody w organizmie

Do czego potrzebny jest nam magnez

Syndrom dnia poprzedniego – czyli jak zwalczyć kaca

Co się dzieje z organizmem w saunie?

Suplementy spalające tkankę tłuszczową

Soczewki jednodniowe czy miesięczne?

Wpływ sauny na pracę serca

Jesienna depresja

Skąd się bierze stres

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ