Dlaczego cierpimy na bezsenność podczas pełni Księżyca?

14 września 2018

Wpływ Księżyca na komfort snu nie budzi dziś już żadnych wątpliwości. Badania naukowe prowadzone w tym kierunku jednoznacznie potwierdzają ścisły związek między położeniem ziemskiego satelity a jakością snu.

 

Podczas pełni Księżyca budzą się demony

 

Mądrości ludo­we naszych przod­ków sku­pia­ły swo­ją uwa­gę wokół magii pły­ną­cej z peł­ni Księżyca. Wierzono, że w tym szcze­gól­nym cza­sie budzą się tajem­ne moce, demo­ny, cza­row­ni­ce i wam­pi­ry. Uważano rów­nież, że peł­nia sprzy­ja powsta­wa­niu i eska­la­cji cho­rób psy­chicz­nych, potę­go­wa­niu ener­gii sek­su­al­nej i płod­no­ści. Księżyc w peł­ni miał rów­nież powo­do­wać bez­sen­ność i sen­ne kosz­ma­ry. Ile było w tym ludo­wej nad­in­ter­pre­ta­cji, a ile praw­dy potwier­dzo­nej dziś naukowo?

 

Pełnia Księżyca wpływa na poziom melatoniny

 

Szwajcarscy naukow­cy z Uniwersytetu w Bazylei pro­wa­dzi­li bada­nia na gru­pie osób w wie­ku od 20 do 74 lat, spraw­dza­jąc jak blask Księżyca wpły­wa na kom­fort snu. Badania trwa­ły 3 lata, a ich wyni­ki jed­no­znacz­nie potwier­dzi­ły wpływ peł­ni na jakość snu. Bez wzglę­du na wiek bada­nych, wszy­scy dekla­ro­wa­li pogor­sze­nie snu. Wydłużył się czas zasy­pia­nia przy jed­no­cze­snym skró­ce­niu ogól­nej dłu­go­ści snu. Badani dono­si­li rów­nież o gor­szym samo­po­czu­ciu po prze­bu­dze­niu i poczu­ciu duże­go zmęczenia.

Odczucia bada­nych były dodat­ko­wo potwier­dza­ne bada­nia­mi bio­elek­trycz­nej czyn­no­ści mózgu, któ­re dały jed­no­znacz­ny dowód na znacz­ne spły­ce­nie snu osób pod­da­nych bada­niu.  Dodatkowo prze­pro­wa­dzo­no bada­nia krwi spraw­dza­jąc poziom hor­mo­nów. Ich wyni­ki potwier­dzi­ły fakt pro­duk­cji mniej­szej ilo­ści mela­to­ni­ny. Jest to hor­mon pro­du­ko­wa­ny przez szy­szyn­kę, któ­ry koor­dy­nu­je pra­cę nad­rzęd­ne­go zega­ra bio­lo­gicz­ne­go u ssa­ków, regu­lu­ją­cy dobo­we ryt­my snu i czuwania.

Wpływ Księżyca na sen odczu­wa­ny był rów­nież kil­ka dni przed jak i po pełni.

 

Jak  zwiększyć komfort snu podczas pełni

 

Mimo, że wpływ Księżyca na jakość snu zosta­ła nie­zbi­cie potwier­dzo­na nauko­wo, to jed­nak w dal­szym cią­gu nie zosta­ła zna­le­zio­na odpo­wiedź na pyta­nie „dla­cze­go tak się dzie­je”. Jedni spe­ku­lu­ją, że może to być efekt zmia­ny pro­mie­nio­wa­nia elek­tro­ma­gne­tycz­ne­go na wydzie­la­nie hor­mo­nów, inni zaś dopa­tru­ją się oddzia­ły­wa­nia Księżyca na gospo­dar­kę wod­ną orga­ni­zmu, szu­ka­jąc ana­lo­gii do pły­wów mor­skich. Brane są rów­nież pod uwa­gę hipo­te­zy o oddzia­ły­wa­niu gra­wi­ta­cyj­nym Księżyca.

Jednakże z bra­ku wie­dzy w zakre­sie przy­czyn pogor­sze­nia snu pod­czas peł­ni Księżyca, nadal nie może­my sku­tecz­nie zmie­nić tego dys­kom­for­tu. Pozostają więc tra­dy­cyj­ne meto­dy takie jak: her­ba­ta z meli­sy, szklan­ka cie­płe­go mle­ka, relak­su­ją­ca kąpiel, medy­ta­cja i rezy­gna­cja z oglą­da­nia tele­wi­zji przed snem a tak­że korzy­sta­nia z innych urzą­dzeń emi­tu­ją­cych nie­bie­skie świa­tło (kom­pu­ter, smart­fon), któ­re zwięk­sza aktyw­ność mózgu.

 

 

 

Zobacz inne arty­ku­ły w kate­go­rii ZDROWIE 

 

Jak nie­do­bór wody dzia­ła na poszcze­gól­ne orga­ny i jakie wywo­łu­je choroby?

Dlaczego war­to mor­so­wać? Czy kąpiel w lodo­wa­tej wodzie jest bezpieczna?

Test na odwod­nie­nie organizmu

Czy moż­na zastę­po­wać wodę inny­mi napojami?

Jak pozbyć się bro­da­wek (kurza­jek)

Dlaczego war­to jeść jabłka?

Nić den­ty­stycz­na – koniecz­ność czy zbytek

Czym się róż­ni prze­zię­bie­nie od grypy?

Antybiotyki, mogą pomóc i zaszkodzić

Jak zwięk­szyć metabolizm

Nigdy nie dopusz­czaj do nie­do­bo­ru wody w organizmie

Do cze­go potrzeb­ny jest nam magnez

Syndrom dnia poprzed­nie­go – czy­li jak zwal­czyć kaca

Co się dzie­je z orga­ni­zmem w saunie?

Podobał Ci się arty­kuł, podziel się z innymi
  • Twitter
  • Facebook
  • email

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na stronę GŁÓWNĄ